Čekatelské kurzy přibývají.

Přesto jich chybí dvacet

Každý rok máme zhruba deset nových čekatelských kurzů. Až na čtyři sta zájemců se však přesto nedostane. Podívejme se na zoubek příčinám a možným řešením tohoto problému.

Před pandemií bylo dvakrát více zájemců než kurzů, ale i nyní jsou čekatelky naplněné

Přestože aktuálně jsou sice díky nárůstu počtu kurzů čekatelky dostupnější, Junák v současnosti stále nedokáže uspokojit všechny zájemce o skautské vzdělávání. Vyplývá tak z dat analýzy iniciované Výkonnou radou Junáka. Situace se však lepší a každý rok vzniká průměrně deset nových čekatelek. Přesto není čtyři sta lidí z kapacitních důvodů každoročně přijato. 

Nedostatek čekatelských a dalších kvalifikačních kurzů zapříčiněný stále se zvyšující členskou základnou je dlouhodobý problém. Ačkoli každou sezónu získáme čtyři stovky nových vedoucích s vůdcovskou zkouškou, stále potřebujeme více vůdců, než nyní máme.

zdroj: Petra Sýkorová

Tip:

Čekatelskou zkoušku už máš? Přihlas se na vůdcovský kurz a staň se vůdcem oddílu. Pomůžeš tak zmenšit deficit vedoucích.

 

Co dělat, když se nedostanu na čekatelky?

Na všechny se zkrátka při současném (dlouhodobém) nedostačujícím počtu čekatelek nemůže dostat hned napoprvé, proto je třeba nevěšet hlavu ani ve chvíli, kdy ti odevšad napíší, že mají už plno. Zkus hledat cesty, jak i tak něco podniknout a nezůstat bez kurzu. 

Zkus nekvalifikační kurz

I na nekvalifikačním kurzu se naučíš plno věcí, navážeš nová přátelství a zažiješ spoustu krásných chvil. Jediný rozdíl je, že se jedná o vzdělání, které nemá určený „titul” a odznak. Nekvalifikační kurzy mohou mít formu tábora (lesní kurz; lesní škola podmíněná vůdcovskou zkouškou), celostátní vzdělávací akce nebo další vzdělávací akce. Příkladem nekvalifikačních kurzů jsou Svatoplukovy Pruty, LK Veronica, RLK Fonticulus, LK FONS Beníšky, Elixír, HelpDesk, roverský tábor Naděje, Lanáč, Fons Slovensko, LK Fonticulus Maděra, našlapaný roverský tábor Našrot aj. 

Nové obzory a zážitky získáš i na celostátních skautských akcích (Miquik, Korbo, Obrok) a při hrách plných dobrodružství, při nichž zjistíš, co vše dokážeš (Přežití – simbik.eu, Noční šifrovací hra v Jablonci nad Nisou – jbccode.cz atd.).

Pokud je ti kolem patnácti, můžeš také samozřejmě zkusit rádcovský kurz, kde se naučíš mnoho potřebného pro vedení vlastní družiny. Zážitkové kurzy jsou zkrátka fajn, tak neváhej a zkus je. 

Udělej si zdravotnický kurz

Od 16 let se můžeš přihlásit na zdravotnický kurz. Po složení zkoušek a dovršení 18 let získáš oprávnění k výkonu funkce zdravotníka zotavovacích akcí (typicky na táboře). Hlavní výhodou je, že se naučíš praktické věci uplatnitelné v oddílové činnosti, ale i v životě, protože umět poskytnout první pomoc se může hodit každému.

Zdravotnický kurz je jedna z nutných vůdcovských kvalifikací. Když si jej uděláš před vůdcovkami, bude ti stačit i po jejich složení. Pokud už zdravoťák máš, můžeš jet na doškolovací kurz, který ti pomůže osvěžit znalosti.

Jak můžeš jako účastník zlepšit situaci s nedostatkem kurzů?

Ročně přibývají nové kurzy a zároveň se s různou pravidelností opakují ty staré. Odlehčit práci organizátorům může však i každý zodpovědný zájemce. Jak tedy přispět svou troškou do mlýna? 

Včas se omluv, musíš-li účast zrušit

Jedním z problémů současnosti je, že místa na kurzech zůstanou nezaplněna, protože se zájemci, kteří se nakonec kurzu nezúčastní, včas neodhlásí. Někdy se stává, že člověku do plánovaných událostí něco vběhne. V tomto případě je nutné se včas omluvit, aby kurz stačil sehnat náhradu. Pokud svoji nepřítomnost oznámíš příliš pozdě, například den předem, nikoho už instruktoři neseženou. Proto by ses měl/a už při přihlašování dobře rozmyslet, zda můžeš jet, a pokud ne, dát to vědět zavčasu, aby místo nezůstalo neobsazené. 

Novinka: Jdi rovnou na vůdcovskou zkoušku

Nově lze v ojedinělých případech čekatelskou zkoušku zcela vynechat a od jednadvaceti let rovnou skládat vůdcovku bez čekatelky, máš-li s působením při vedení oddílu dlouholeté zkušenosti. Pokud však patříš do věkové skupiny 15–20 let, čekatelka pro tebe má význam. Jestliže máš zájem o kurz, nečekej, až ti bude 21, a přihlas se rovnou. V nižším věku máš větší šanci setkat se na kurzu s vrstevníky a více si ho užiješ. 

Co takhle založit čekatelský kurz?

Pokud už máš vůdcovský dekret, můžeš pomoci Junáku zlepšit situaci s nedostatkem vedoucích. A to například tak, že vdechneš život novému vzdělávacímu kurzu. V instruktorském týmu by měli být minimálně čtyři lidé (raději však více). Aby ses mohl stát instruktorem, budeš si muset osvojit kompetence ve skautském vzdělávání. Potřebné informace pro vzdělavatele nalezneš na stránce krizovatka.skaut.cz/vzdelavani, kde jsou různé potřebné materiály k prostudování.

Zvažuješ-li založení čekatelek, můžeš se ozvat koordinátorce vzdělávacích týmů (), a to i tehdy, pokud tvůj plánovaný kurz nesplňuje všechny formální podmínky. Požadavky na tým byly totiž vloni zjednodušeny pro větší dostupnost. Rádi ti pomohou například sehnat chybějící instruktory do týmu. Pokud se obáváš naplnění vysokých očekávání ze strany účastníků, neměj strach. Klíčem ke kvalitnímu novému kurzu je hlavně motivovaný tým.

Přesné podmínky pro založení čekatelek stanovuje Řád pro vzdělávání. Dřív byla pro otevření kurzu potřeba celá řada odborných činovnických kvalifikací (OČK), nově je může nahradit instruktorská kvalifikace. Pokud máš zájem o splnění OČK, koukni na: krizovatka.skaut.cz/vzdelavani/zkousky-kvalifikace/odborna-cinovnicka-kvalifikace-ock.

Pošli více přihlášek a nepropásni termín přihlašování

Poměrně nově se roveři na čekatelky víceméně jednotně přihlašují přes skautský informační systém SkautIS, který sleduje, kolik přihlášek skauti podali a zda byli skutečně někde přijati. Díky přihlašování účastníků přes SkautIS víme, že z důvodu nedostačujícího počtu čekatelek je taktické poslat přihlášky do více kurzů současně (fenomén poslední doby). Díky tomuto postupu pravděpodobněji uchazeče na některý z nich přijmou. 

Aby ses mohl/a zaregistrovat, musíš si hlídat termíny, kdy bude přihlašování spuštěno. Na stránce kurzy.skaut.cz je seznam všech kurzů a notifikace, která je hlídá (tlačítko Upozorni mě). Kurzy se tam objevují průběžně. 

Jaké čekatelky vznikly v poslední době?

Někteří lidé čekají dlouho na svůj vysněný kurz, jiní se s chutí přihlásí na některý nově vzniklý. Nedávno například přibyl čekatelský kurz Na Vrchol jakožto absolventský projekt frekventantů instruktorské lesní školy Dobré kafe 2022 a ČK Tobogán jako výstup absolventů předchozího ročníku těchto instruktorek. Premiéru má za sebou třeba i ČLK Na větvi z jižních Čech se zajímavým systémem náhodně vylosovaných účastníků. Novými kurzy jsou také Narval, Tuten, Hrádek a Zlatá Haná.

K čemu opravňuje čekatelská zkouška

S čekatelskou zkouškou budeš smět být druhým formálním zástupcem vedoucího oddílu (první zástupce musí mít vůdcovskou zkoušku). To znamená, že tě opravňuje spoluvést oddíl podle pokynů vedoucího oddílu a pod jeho přímým vedením. Rovněž si můžeš udělat třeba kurz střediskového minima a vést středisko. Pokud máš jen čekatelskou zkoušku a ne vůdcovskou, musíš si k uznání střediskového minima doplnit ještě rozdílovou zkoušku, která obsahuje výběr z vůdcovky. 

Všechny naše vzdělávací kurzy jsou díky dotacím výrazně levnější, takže se určitě vyplatí na nějaký z nich vyrazit. Organizaci záleží na vzdělání svých členů, které musí být dostupné, a proto je Junákem dotováno. 

Čekatelky s nejbližším termínem přihlašování

V prosinci začne nábor do čtyř čekatelek. Od 1. 12. se můžeš přihlásit na Jesenický čekatelský lesní kurz (od 18:00) či na druhý ročník nového ČLK Narval (od 20:22). Čtvrtého prosince začíná přihlašování na ČLK Trinity (od 4:12). Také ČLK ZVON obohacený o zimní táboření na Šumavě a Světluškovský lesní kurz aktuálně přijímají přihlášky. 

zdroj: Petra Sýkorová

Pocházím z 1. skautského oddílu Višňová. Jsem členkou VŠRK Skrypta. Ráda píši, čtu a chodím. Vystudovala jsem podnikání.