přehled

Ukrajina – Český skauting a válka na Ukrajině

Autorka úvodní ilustrace: Eliška Slavatová – Kory

Litoměřickým skautkám o Ukrajině přednášel cestovatel

Vedoucí 1. dívčího oddílu ze střediska Radobýl Litoměřice pro své členky připravily online přednášku o ukrajinském skautingu a rusko-ukrajinských vztazích, které jim přiblížil zlínský skaut a cestovatel Jiří Robenek. „Vnímáme, že samy děti už si o válce na Ukrajině dělají svůj vlastní obrázek z toho, co slyší od rodičů, případně ve škole, a snažíme se jim ho vhodně doplňovat a rozšiřovat úměrně věku,“ uvedla rangers Anežka Hálová – Špendlík. Kromě toho se litoměřičtí skauti zapojují do humanitární pomoci lidem prchajícím z Ukrajiny.

V Dubu nad Moravou přivítali první ukrajinské nováčky

Hned o dva nové členy z Ukrajiny – Romana a Juru – se rozrostl kolektiv skautů z Dubu nad Moravou. „Nápad přivést chlapce na schůzku dostal otec jednoho našeho člena, který u sebe ubytoval vzdálenou rodinu z Ukrajiny. Ačkoliv komunikace trošku narážela na jazykové bariéry, zvládli jsme vše s úsměvem. Na dětech nebyl poznat nějaký rozdíl v národnostech. Prostě si spolu hrály a byly spokojené,“ popsal Lubomír Vaňák – Ester. Oba nováčci mají v plánu se oddílových akcí účastnit pravidelně.

Olomoučtí skauti ubytovali uprchlíky ve staré klubovně

Skauti a skautky z Olomouce přeměnili nevyužívanou klubovnu na azyl pro lidi prchající z Ukrajiny. „Vynosili jsme starý nábytek, vymalovali a prostor zařídili tak, aby byl vhodný pro dlouhodobé bydlení. Do bytu se nastěhovalo šest dospělých žen a pět dětí,“ řekl rover Samuel Knushi, který celou proměnu natočil a nahrál na svůj youtubový kanál Sympatickej Sam. Olomoučtí také ve spolupráci s místním fórem SI připravují jazykové kurzy a začlenění ukrajinských dětí do skautských oddílů. 

Skautská „humanitární štafeta“ Kašperské Hory – Košice – Užhorod 

Do pořádání materiální sbírky se pustili členové skautského střediska Vydří stopa z města Kašperské Hory na Klatovsku. Celkem pět palet plných trvanlivých potravin, hygienických potřeb, spacáků či karimatek poslali prostřednictvím košických skautů svým sestrám a bratrům ze západoukrajinského Užhorodu. Kašperskohorské středisko počítá i s náborem ukrajinských dětí: „Jedna naše rangers je původem z Ukrajiny. Sama zažila příchod do cizí země a teď nám pomáhá s překládáním,“ přiblížil Zdeněk Kůs – Ohnivec.

Jak se z toho nezbláznit?

Zvládnout nápor nových a nových zpráv o válečném konfliktu kousek za hranicemi, navíc po dvou letech s covidem, je často obtížné i pro ty nejotrlejší z nás. Hodit se proto může například epizoda podcastu Studio N z 10. března s názvem Covid ještě neskončil, a přišla válka. Jak z toho všeho nepřijít o rozum? s terapeutem Honzou Vojtkem. 
Poslechnout si ji můžeš v podcastových aplikacích nebo na shorturl.at/fzH16.

Dočteš se jinde

Skauting: V dubnovém čísle časopisu Skauting najdeš hned několik článků reagujících na válku na Ukrajině. Užitečné informace o tom, jak začleňovat dětské migranty do mládežnických kolektivů, se dozvíš v rozhovoru s Olgou Buljacsik a Blankou Charvátovou, které pracují jako interkulturní pracovnice pro neziskovou organizaci InBáze. O své zkušenosti se zapojováním nováčků z Ukrajiny se pak v anketě podělilo i několik skautských vedoucích. 

Skautský svět: Skautský svět přináší krátký rozhovor se skautem z Ukrajiny, fotogalerii různých druhů skautské pomoci a příběhy tří českých skautů, kteří se zapojují do pomoci Ukrajině a lidem zasaženým válkou.  

Časopisy pro nejmladší: I časopisy Světýlko a Skaut věnují několik stránek Ukrajině. První přináší článek Co se hodí vědět o Ukrajině, druhý pak příspěvky o tom, jak se můžeš zapojit do pomoci obětem války a jak se lépe orientovat ve zrádných vodách válečného zpravodajství. 
Zmíněné články si můžeš přečíst na https://casopis.skauting.cz/ (Skauting) a https://casopisy.skaut.cz (vše ostatní).

Do Roverského kmene přispívám od roku 2017, o tři roky později jsem se spolu s Týnou dostal do jeho vedení.