Feature

Dobrodružství za cenou vévody z Edinburghu

autor:Barbora Dohnalová

​​S motivací to často bývá jako s natahovacím autíčkem: Ze začátku se řítí závratnou rychlostí, která se postupně vytrácí, až se nakonec zastaví a čeká na další stlačení pružinky. Je snadné zamotat se v cyklu rychle opadajícího nadšení a tak trochu ztratit víru v to, že z něho vůbec jde vyklouznout. Naštěstí ale existují projekty, které ti s cestou ven mohou pomoct. Jedním z nich je i Mezinárodní cena vévody z Edinburghu.

Pod na první pohled možná děsivě vyhlížejícím názvem, který se z anglické verze často zkracuje na prosté „DofE“, se skrývá mezinárodní program pro mládež, původem z Velké Británie. Jeho počátky byly položeny jeho královskou výsostí, princem Philipem, vévodou z Edinburghu, a německým pedagogem Kurtem Hahnem v roce 1956. Už tehdy si totiž uvědomovali, jak důležitý a zároveň opomíjený je rozvoj mladých lidí. Dnes se svým odznakem může pyšnit přes šest milionů z nich, včetně několika tisíc absolventů z Česka.

Jak to celé funguje? 

Základem jsou tři oblasti (dovednost, pohyb a dobrovolnictví), ve kterých si vybereš, jaké aktivitě se chceš věnovat a čeho v ní chceš dosáhnout. V tom se program od mnoha jiných liší, umožňuje ti totiž ušít si ho přesně na míru tvým zájmům a potřebám. Pak už se pustíš do práce a své pokroky zaznamenáváš do speciální aplikace, kde je kontroluje tvůj DofE vedoucí. Délka plnění záleží na úrovni, kterou si zvolíš, od tříměsíční bronzové přes půlroční stříbrnou až po zlatou, která trvá celý rok. V každém případě ale platí, že aktivitou musíš strávit alespoň jednu hodinu týdně. Na konci tě pak ještě čeká expedice, kdy s partou dalších Dofáků vyrazíš na pár dní objevovat blízké či daleké končiny a v případě zlaté úrovně ještě alespoň pětidenní rezidenční projekt, což může být třeba nějaká mezinárodní akce nebo dobrovolnický pobyt.

Důvodů, proč se do DofE pustit, je celá řada. Kromě již zmíněné motivace to může být i nalezení nebo znovuobjevení koníčku, snaha o všestranný rozvoj tvé osobnosti, lepší organizace času či zamyšlení nad tím, do čeho ho chceš dávat. Třešničkou na dortu je pak získání mezinárodně uznávaného certifikátu, který ti může pomoct na lecjakém pohovoru. Seberozvoj, využívání volného času, výhoda v CV, zní ti to celé nějak povědomě? Není divu, vždyť to všechno má DofE společné se skautem a v několika zemích je dokonce běžné, že skautské oddíly pro své členy celý program zastřešují.

Pojďme si teď udělat průlet všemi oblastmi a představit si u toho pár skautů, kteří se do programu již zapojili. První zastávkou bude pohyb a u něj říčanská roverka Sluníčko, která se v rámci DofE rozhodla uběhnout půlmaraton. „Bylo to pro mě ze všech aktivit nejnáročnější, ale zároveň mě to začalo nejvíce bavit a teď běh miluju,“ říká o svém zážitku. Jestli si ale s běháním moc netykáš, můžeš si vybrat třeba plavání, florbal, tanec nebo posilování, tak jako Těstovina, roverka z Litoměřic, pro kterou se DofE stalo opěrným bodem v jinak „rozplizlém“ čase online výuky. Druhá oblast nechává ve výběru kreativitě ještě větší prostor. Hraní na hudební nástroj, učení se cizích jazyků, ale třeba i šití, chemická olympiáda nebo provozování internetového obchůdku s vlastnoručně vyrobenými věcmi, do kterého se pustila Pastelka ze střediska v Kolíně, to všechno se může stát tvou dovedností.

Třetí oblast je pro nás, skauty, snad ještě typičtější. Jak řekl Vrabčák, rover z Náchoda, skauti mají spoustu forem dobrovolnictví za svůj denní chléb. Je pak logickou volbou vybrat si jako aktivitu právě skauting, nejčastěji v podobě vedení. Ať už se zaměříš na některý z prvků skautské výchovné metody, pořádání mezistřediskové akce nebo třeba vzdělávací kurz, vždycky je prostor posunout se o kousek dál. To potvrzuje i Zouza, roverka z Opavy, pro kterou bylo DofE podvědomou hnací silou k lepšímu naplánování programu. Nesmíme ale zapomenout i na druhou stranu mince. Například podle Vrabčáka si na sebe totiž jako skauti často klademe vysoké nároky a právě zapisováním času, který dobrovolnictvím strávíme, si to můžeme uvědomit. „Mám pak větší přehled o tom, jestli je moje nasazení ještě zdravé, nebo bych měla ubrat,“ dodává k tomu Pastelka.

Kapitolou sama pro sebe je pak expedice, která je dalším místem, kde občas skaut trochu vyčnívá. „Bylo vidět, jak jsou ostatní třeba poprvé ve stanu nebo si poprvé vaří v ešusu a je to pro ně něco neskutečného, musí se hodně překonat,“ říká Sluníčko a vzápětí dodává, že to pro skauty neznamená žádné flákání. Expedice je hodnocena jako tým a je tedy skvělou příležitostí převzít vůdčí roli a využít své zkušenosti ku prospěchu celé skupiny. Nelehké chvíle se navíc mohou objevit kdykoli, třeba pokud se na cestu tak jako Těstovina vydáte s úplně neznámými lidmi. „Seznámit se za pochodu bylo pro mě introverta docela náročné,“ popisuje.

DofE zkrátka má co nabídnout a ačkoli se ze začátku může jevit složitá, stojí za to nebát se udělat první krok a jít do toho. Jen si člověk nesmí myslet, že to půjde úplně samo. Koneckonců je to jako vždycky o chuti zlepšovat sebe a svět okolo nás, vystižené roverským heslem „Sloužím.“ Potvrzují to i slova Zouzy: „Ve finále jsem ty aktivity nedělala proto, abych si je mohla v aplikaci odškrtnout, ale protože mě bavily a dávaly mi mnohem víc než samotná cena.“ Nezbývá tedy než popřát co nejvíc takových chvil, ať už s cenou vévody z Edinburghu, nebo bez ní.

Princ Philip, vévoda z Edinburghu

A kdo že je to ten vévoda? Philip, původně řecký a dánský princ, byl manžel současné britské královny Alžběty II. Za mlada bojoval v druhé světové válce jako příslušník britského královského námořnictva, roku 1947 si pak vzal tehdejší princeznu Alžbětu, která byla pár let nato korunována britskou královnou. Princ Philip se pak ujal svých povinností a doprovázel královnu na oficiálních cestách. Svůj čas věnoval i mnoha organizacím a spolkům, kterým předsedal či je aktivně podporoval. Zemřel v dubnu 2021 ve věku nedožitých sta let.

Jak se zapojit?

Zaujal tě projekt a chceš o něm zjistit víc? Jdeš do toho, jenom nevíš, kde začít? Pokud program nenabízí přímo tvoje škola, můžeš se poohlédnout po jiné organizaci v tvém okolí nebo se do DofE přihlásit online. Tak či tak, všechny další informace včetně medailonků úspěšných účastníků nebo inspirace pro tvé aktivity najdeš na webových stránkách projektu: dofe.cz. Rovněž se můžeš například domluvit s několika kamarády z Kmene a pustit se do výzvy společně.