Sloupek

Jak na vlastní podcast

Poslechněte si sloupek načtený umělou inteligencí:

Snažili jste se v kmeni či v družině snad už stokrát domluvit schůzku, na které jste si chtěli převážně povídat a předávat si tipy na program, ale nikdo neměl čas? A všimli jste si někdy, kolik denně potkáte lidí, kteří mají na uších sluchátka?

My jsme si asi před půlrokem tyto dvě otázky položily a zrodil se z toho odvážný, ale velmi prostý nápad. Natočíme minipodcast, ve kterém přiblížíme našim RS skautskou výchovnou metodu (SVM) a nadhodíme jim inspiraci pro tvoření schůzek.

Při natáčení první epizody jsme se potkaly v klubovně. Zapnuly jsme nahrávání a po několika záchvatech smíchu a důrazného odkašlávání jsme začaly říkat nahlas všechno, co nás k tématu SVM napadlo. Výsledný dialog jsme sestříhaly a první epizoda byla na světě. Nic víc, nic míň. Určitě by šlo nahrávat i profesionálněji (např. sedět na židlích, které nevržou nebo využít nahrávací mikrofon), ale pro naše účely to bohatě stačilo. Pro záznam zvuku jsme využily aplikaci Záznamník a pro střih aplikaci Super Sound. Jednotlivé epizody jsme uložily na sdílený Disk a odkaz rozesíláme mezi RS, kteří o SVM mají zájem – převážně rádce a rádkyně družinek. Epizody jsme vydaly už čtyři a stále se učíme, jak nové díly vylepšit. Pravidelně nás poslouchá asi třetina RS, což je mnohem více, než jsme čekaly.

Motivací pro podcast byla snaha poslat dál naše skautské zkušenosti, ale předávat lze různá témata. Doporučujeme začít ve dvou lidech, pak stačí už jen vzít mobil do ruky a začít nahrávat. Není se čeho bát!

DOPLNĚNÍ: Autorky nám nasdílely jednu z epizod podcastu, kterou si můžete přehrát zde.

Majda Málková a Klárka Šimková

Jogurti Choceň