téma

Kouzlo kmenových rituálů

Kmenové rituály a tradice neodmyslitelně patří k roverským společenstvím. Jen těžko si jde představit dlouhodobou kmenovou činnost bez tradic, které společenství spojují. Vždyť právě společné tradice a zážitky, které při nich vznikají, pojí jednotlivé členy roverského kmene dohromady. Nechte se v tomto článku inspirovat nebo zavzpomínejte na rituály vašeho kmene!

Rituál jako nástroj

Ať si to uvědomujeme či ne, rituály provází roverská společenství celým rokem. Některé jsou velké, promyšlené a pamatujeme si je do konce života, jiné jsou jen nepostřehnutelné, téměř každodenní maličkosti. Bez ohledu na velkolepost má každý z nich pro kmen význam. Právě kmenové rituály jsou to, co odlišuje členy společenství od ostatních oddílů střediska a zbytku skautské společnosti. Iniciační, přechodové rituály nám pomáhají prožít konec skautského věku a nastoupit na cestu věkem roverským. 

Příprava a složení roverského slibu dává roverům možnost znovu se zamyslet nad skautskými zákony a nad úspěšností dodržení slibu skautského. Tyto rituály využívá většina roverských společenství a obsahují společné prvky skautingu vlastní. Například roverský slib zpravidla probíhá podobně jako slib skautský. Rover slibuje v kroji na českou vlajku a Základy junáctví.

Většina společenství má také vlastní rituály, odrážející individualitu daného kmene a jeho členů. Tradiční rozvoz Betlémského světla nebo společná oslava Vánoc, každoroční společné překonání výzvy, to vše dovolí roverům posílit sociální vazby a získat společně nové životní zkušenosti. Dodržované rituály a tradice roverských kmenů mohou pomoci jednotlivcům vytvořit si vlastní osobní rituály s ohledem na jejich životní přesvědčení. 

Přechodový a přijímací rituál

Jeden z nejdůležitějších kmenových momentů je bezesporu přijímací rituál. Kmenovým nováčkům pomáhá poznat, že končí jejich skautský věk a začíná věk roverský. Rituál zároveň pomáhá připravit nováčky na významný rozdíl mezi těmito skautskými věky – nutnost přijmout zodpovědnost nejen za vlastní rozvoj a sebepoznání, ale i za ostatní členy kmene a celkovou náplň kmenové činnosti. 

Nicole Vaněčková ze střediska Říp v Roudnici nad Labem pro Roverský kmen popsala, jak probíhá komplexní přijímací rituál do roverského kmene u nich.

„Aby mohl být někdo přijat do kmene, musí odpovídat věkově, ale také mentálně. O přijetí nového člena kmene rozhoduje kmen samotný. Na konci skautského roku se svolá kmenová rada a hlasuje se o přijetí či nepřijetí nováčka. Ti, kteří jsou přijati, musí před samotným slibem splnit takzvanou zkoušku pěti prstů. Ta zahrnuje splnění dvou outdoorových specialistů (to jsou naši speciální „bobříci“ pro starší skauty a RS), účast na RS akci pořádané mimo naše středisko, účast na dobročinné akci, znalost základních uzlů a jejich použití a výzvu. Výzva je pro každého nováčka jiná, kmen vymyslí individuální úkol pro každého uchazeče.

Roverský slib se odehrává každý rok na táboře na tajném místě, nově slibující mají před cestou zavázané oči. Při slavnostním ohni s určitou důstojností skládají noví členové svůj vlastní slib, který si složili podle svých slov a toho, jak to cítí. Je to jeden z nejtěžších okamžiků jednotlivce, především proto, že slibuje sám sobě. Pro slavnostní oheň se používá pagoda se zapíchnutou holí ve tvaru „Y“ podle vzoru roverské hole.

Nový člen po slibu dostane červenou šňůrku, RS nášivku a kmenový šátek. Slibu se mohou účastnit jen členové kmene.

Protože RS symbolika vzešla ze starých erbů, což má blízko k rytířství a rytíři byli vždy pasováni, náš kmen má pasovací hůl, která svým tvarem „Y“ vychází z roverské hole. Samotný obřad pasování probíhá až po složení slibu a je jím zakončen slavnostní obřad přijímání člena do RS kmene Vlků.

Máme tenhle přijímací rituál rádi a na slibu je vždy hojná účast. Budoucí členové znají tento rituál pouze z vyprávění a velmi se těší, proto se vše snažíme dodržovat každý rok stejně a zatím jsme neměli důvod nějak tento rituál měnit nebo zlepšovat.“

Přechod za hranicemi

Přechodové rituály se netýkají jen českého skautingu. Pokud chcete do roverského života zapojit i ostatní střediskové oddíly a umocnit tak zážitek z přechodu, inspirujte se v Kanadě! Popis místního přechodového rituálu nám poslala začínající roverka Emma.

„Přechodový rituál je mojí nejoblíbenější střediskovou tradicí! Tenhle rituál je vlastně stejný pro všechny naše přechody mezi skautskými věky. S oddílem, ze kterého odcházíme dorazíme k místnímu mostu. Přecházející osoba přejde přes most na druhý břeh řeky, tam na ni čeká oddíl, ke kterému přistupuje. Přecházející složí slib věkové kategorie (benjamínků, vlčat, skautů, nebo roverů), do které přichází a jeho nový oddíl ho přivítá mezi sebe. Je to skvělá tradice!“

Roverský slib

Nejen RS v Roudnici nad Labem skládají roverský slib. Skládají ho též roveři a rangers z Pelhřimova. Slibující si může vybrat, jestli slíbí klasickým skautským slibem nebo delší roverskou verzí slibu. Roverský slib je rozšířená varianta klasického skautského slibu.

„U nás kmenové nováčky připravují ke slibu stávající roveři. To funguje zároveň jako příprava k obnovení jejich slibu. Samotná obnova vypadá stejně jako první složení slibu. Zástupce roverské družiny požádá vedoucího tábora o povolení ke složení slibu a poté po jednom slibují na vlajku a Základy junáctví. Jestli chtějí ke slibu přidat i tu roverskou část, jsme nechávali na nich,“ popsal za pelhřimovské rovery Jáchym.

Roverský slib

Slibuji na svou čest, jak dovedu nejlépe:

  1. Sloužit nejvyšší Pravdě a Lásce věrně v každé době.
  2. Plnit povinnosti vlastní a zachovávat zákony skautské.
  3. Duší i tělem být připraven/a pomáhat vlasti i bližním.

Přijímám roverské heslo Sloužím a budu usilovat o jeho každodenní naplňování.

Je mou ctí jít po stezce života s otevřenýma očima i srdcem, aby má cesta k lepšímu lidství byla jediný úspěch, o který budu stát.

(K tomu mi dopomáhej Bůh.)

Opakovat! Opakovat!

Skautský/roverský slib a přechod k roverskému kmeni jsou bezesporu velké a důležité momenty v životě každého skauta či skautky. Kdo z nás nemá schovaný uhlík ze slibového ohně? Tyto chvíle formují nejen charakter skupiny, kmene, ale i skautské vnímání jednotlivců. Pokud bude přechodový či slibový kmenový rituál promyšlený, se správnou atmosférou, nově příchozí členové kmene na něj budou celý roverský věk vzpomínat. Jen takový rituál zůstane rituálem. 

Pro nově vznikající roverské kmeny je důležité, aby kmenové ceremonie reflektovaly, co spojuje jednotlivé členy skupiny. Pokud by byl rituál bez přesahu a osobního propojení, velmi pravděpodobně ho nikdo ze společenství nebude chtít znovu opakovat. 

Znamená to, že pro každou novou větev může být přechodový obřad trochu jiný, třeba jako u nás v roverském kmeni v Říčanech u Prahy. 

Přechodový rituál probíhá vždy s ohledem na přecházející skupinu skautů a skautek, pokaždé ale máme stejný formát – odpolední aktivita po Říčanech a okolí se zamyšlením nad skautským slibem a zákonem, vzkaz v láhvi, setkání se se zbytkem roverského kmene u slavnostního ohně, přijetí do kmenového kruhu a společné přespání. Měla jsem to štěstí být tomuto rituálu přítomna jako účastník, člověk, který aktivitu připravoval i jako vedoucí roverského kmene. Přijímání nových roverů je moment, na který se těším každý rok už od tábora. 

fotografie „Vzkaz v lahvi“ z říčanského roverského přijímacího rituálu, zdroj: archiv Barbie

Rutina není nuda

Existují roverské rituály, které mám ještě o něco raději než náš roverský přechod. Jsou to ty, které vznikají v každém roverském společenství spontánně a jen tak mimochodem. Ty, které nepotřebují slavnostní oheň, aby vyvolaly tu správnou atmosféru. 

Pro naši RS větev Kafenama je jedním z nich každodenní táborový rituál, který nám pomáhá tábor zvládnout bez ztráty kytičky. 

Vždy půl hodiny před koncem poledního klidu se sejdeme v táborové kuchyni a společně si uvaříme preferovaný teplý nápoj, zejména kafe. Společně si nápoje vypijeme, sdílíme jak se během tohoto táborového dne máme a pokud máme chuť, pracujeme společně na odborkách. Nepsaným pravidlem je, že během této půlhodiny se nevěnujeme programu pro děti, abychom řádně ocenili, že jsme na táboře nejen s nimi, ale i s ostatními vedoucími.

V jednom z předchozích čísel Kmene jste měli možnost přečíst si sloupek o další naší kmenové tradici – cestě Zpátky do školy, kterou pořádáme na konci každých prázdnin. Během této cesty chodíme pěšky z Říčan do Prahy, zpravidla na Náplavku. Díky tomu se konec prázdnin i vyplatí. 

fotografie „Zpátky do školy“, zdroj: archiv Barbie

Poznej tradici

Zajímají tě tradice a rituály tvého kmene? Máš přehled o obřadech jiných oddílů? Pokud víš, proč jednotlivé tradice dodržujete a baví tě se zapojovat do jejich přípravy, doporučuji ti zkusit splnit skautskou odborku Obřadník/Obřadnice. Kromě oddílových a družinových ceremonií se můžeš při plnění blýsknout i znalostí krojového řádu a seznámit se s různými skautskými vyznamenáními. Hodně štěstí při plnění a zakládání vlastní kmenové tradice!

Pracuji jako farmaceutický asistent v lékárně v Říčanech.

V Říčanech také vedu roverský kmen Diversity, pro větev Kafenama působím jako dospělý průvodce. Jsem v organizačním týmu Mikulášského víkendu a užívám si i zapojení u Zahraničního odboru.

Baví mě káva, výlety a cestování, příprava a realizace roverských programů a větších akcí, grafika v Canvě, Excelovské tabulky a ráda se učím nové věci. Zajímá mě zdravý životní styl a vztahy mezi lidmi.

Kontakty: IG