Kvíz

Kvíz: 110. výročí prvního skautského tábora u nás

Letos v létě si připomínáme 110 let od chvíle, kdy Antonín Benjamín Svojsík vyrazil s partou kluků na první skautský tábor na českém území. Kolik toho víš o události, která stála u zrodu českého skautingu?
Od které pražské školy, kde učil Antonín Benjamín Svojsík, začala pěší cesta na místo tábora?
  1. gymnázium na Malé Straně
  2. průmyslovka na Smíchově
  3. reálka na Žižkově
Tábora se účastnilo:
  1. 16 Svojsíkových žáků
  2. 13 českých kluků z různých obcí a měst
  3. 13 Svojsíkových žáků a tři angličtí skauti
Lipnice nad Sázavou se dnes nachází:
  1. v Kraji Vysočina
  2. v Pardubickém kraji
  3. ve Středočeském kraji
Proč si Svojsík vybral zrovna toto místo?
  1. Jako malý jezdil do Lipnice na prázdniny k prarodičům.
  2. Z Lipnice pocházela jeho žena a navštěvoval tamní orlovnu.
  3. Do Lipnice ho pozval jeho kamarád ze studií a místní učitel.
Jaké jméno měla mít loďka, kterou plánovali postavit účastníci prvního tábora?
  1. Skaut I
  2. Rusalka I
  3. Vážka I
Co nosili hoši většinu času na sobě?
  1. skautský kroj a klobouk, kraťasy
  2. staré košile a kalhoty
  3. plavky
Jak dlouho trval první tábor?
  1. dva týdny
  2. pět týdnů
  3. dva měsíce
Jak se jmenuje příručka, do níž Svojsík sepsal své zkušenosti z prvního tábora?
  1. Základy junáctví
  2. Den v táboře junáků
  3. Postřehy z táboření junáckého
Který literát se účastnil Svojsíkova tábora v roce 1916?
  1. Karel Čapek
  2. Jiří Wolker
  3. Karel Poláček
První dívčí tábor se uskutečnil v roce:
  1. 1915
  2. 1918
  3. 1921

Správné odpovědi:

3, 2, 1, 2, 1, 3, 2, 2, 2, 1.

Vyhodnocení:

0 až 3 body: Každý máme jiné zájmy, historie skautingu zrovna asi nepatří mezi ty tvé. Nikdy ale není pozdě na to se naučit něco nového. Zkus mrknout na materiály z infoboxu a třeba budeš příjemně překvapený/á, kolik zajímavých informací se dozvíš.

4 až 7 bodů: Tvůj přehled o historii skautingu vůbec není špatný. I když tě sem tam může zaskočit nějaký detail, v událostech léta 1912 se obstojně orientuješ. Jen tak dál a nepřestávej s rozšiřováním svých znalostí, třeba díky materiálům z infoboxu.

8 až 10 bodů: Zdá se, že jsme narazili na opravdového experta či expertku na skautskou historii. Na své znalosti můžeš být po právu hrdý/á. Možná by stálo za to je využít v nějakém programu a předat je tvým kamarádkám a kamarádům z oddílu.

Kam mrknout dál?

Na webu Skautského institutu najdeš poutavé povídání o prvním skautském táboře, které je doplněné o řadu původních fotek a digitalizovanou příručku o táboření od Svojsíka. (www.skautskyinstitut.cz/prvni-tabor)

O historii dívčího skautingu jsme psali v únoru 2021 v článku Průkopnice skautingu, které z dívek udělaly holky do nepohody. (https://kmen.skauting.cz/archiv/unor-2021