Komentář

Moderní technologie v programu

photo of person s hands using laptop
Photo by cottonbro on <a href="https://www.pexels.com/photo/photo-of-person-s-hands-using-laptop-4065617/" rel="nofollow">Pexels.com</a>

Autoři: Ondřej Janoška – Dvojka, Jonatan Šercl – Špion

Základy Junáctví jsou více než sto let staré, stejně jako velká část našich zásad a zvyků. Běhat po lese, poznávat stopy zvířat a stavět teepee je sice super, ale okolní svět se nám mění před očima. I když mají tyto tradiční aktivity ve skautu svoje místo, nová doba nabízí i nové možnosti. Na následujících stránkách najdete několik zajímavých příkladů.

Stop motion animace

Pokud máte kreativní oddíl, můžete zkusit společně něco natočit! Dobrou kameru máte v každém druhém mobilu a se základy střihu si taky poradíte. Nemusíte ale zůstávat jen u klasického videa. Jestli jste ochotni obětovat trochu víc času, zábavnější může být stop motion animace.

Normální video bývá sekvence třiceti snímků za sekundu, což na obrazovce vytváří iluzi pohybu. Stop motion animace jsou udělané podobně, ale mívají výrazně méně obrázků. To proto, že každý snímek je fotka statické, opatrně naaranžované scény. Tím získáváte obrovskou kontrolu nad normálně statickými kulisami, které se mohou ve vašem videu probudit k životu. Oblíbené a jednoduché je třeba rozhýbat postavičky z modelíny nebo lega.

Tvorba i krátké stop motion animace může zabrat delší dobu. Manuální focení jednoho snímku za druhým netrvá dlouho, ale úprava scény se může protáhnout, obzvlášť pokud jste puntičkáři. Na druhou stranu přeměna snímků ve video už není vůbec obtížná – existuje hromada mobilních aplikací, třeba Stop Motion Studio, které udělají velkou část práce za vás. Jen pozor – je důležité foťák upevnit, aby se vám mezi snímky nehýbal!

Kahoot!

Chcete děti něco naučit, ale nevíte, jestli vás vůbec poslouchají? Pokud vám jde o ověření znalostí, ale pořádně nevíte, jak na to, můžete zkusit udělat kvíz. Nenechte se zmást, rozhodně nemáme na mysli nějaký test; těch je už tak příliš ve škole. Máme na mysli Kahoot!

Kahoot! je internetová stránka pro vytváření kvízů. K jejich hraní není potřeba nic stahovat, spustit jdou i přes internetový prohlížeč v mobilu. Jediná podmínka je alespoň jedna velká obrazovka nebo promítačka, na které budete ukazovat otázky.

Odpovědi jsou v Kahootu omezené časovým limitem a účastníci za ně dostávají body. Když šikovně nastavíte obtížnost, může takové kolo Kahootu rychle nabrat na obrátkách.

Mapy.cz a plánování výprav

Zřejmě každý, kdo už někdy plánoval výpravu, použil online mapy. Co se týče turistických tras, jsou v Česku na absolutní špičce Mapy.cz. 

Kromě naplánování trasy z bodu A do bodu B nabízejí mnoho dalších zajímavých funkcí. Možnost zvolit si průchozí body, kudy chceme naši trasu vést a fotografie zajímavostí považujeme již za samozřejmost, ale můžeme se i podívat na výškový profil trasy, nechat si doporučit zajímavosti v okolí nebo rovnou nechat mapu najít zajímavý okruh za nás pomocí funkce Výlet po okolí. Po naplánování se také velmi hodí možnost si trasu uložit, ať po vystoupení z vlaku netrávíme zbytečně čas přemýšlením, kam a kudy jsme to vlastně chtěli jít. 

Další nespornou výhodou online map je, že už nemusíme hledat sever podle mravenišť a lézt na strom, abychom zjistili, kde se nacházíme, ale mapa v telefonu nám to rovnou řekne i s tím, kterým směrem se koukáme. Umožňuje to systém GPS (Global Positioning System), který funguje pomocí družic. Ty  vysílají rádiový signál, který zachytává náš telefon. Družice vysílají společně s rádiovým signálem také časové značky. Z rozdílu časů, kdy signál vyrazil od družice a dorazil do telefonu, jsme schopni vypočítat jejich vzdálenost od telefonu. 

Pokud takovýmto postupem spočítáme vzdálenost od více družic, můžeme určit naši polohu s přesností na metry (a někdy i více). Názvem GPS se běžně označuje jakýkoliv družicový polohový systém, nicméně své vlastní družice využívá kromě amerického systému GPS i například evropský systém Galileo, ruský Glonass nebo čínský BeiDou.

Když už jste do přírody úspěšně dorazili, může vám v orientaci pomoct i aplikace PeakFinder, která pomocí kompasu a již zmíněného GPS ukazuje okolní reliéf včetně názvů kopců, vzdálenosti, výšky a azimutu. 

Rozpoznávání rostlin

Příroda neodmyslitelně patří ke skautingu. Správný skaut se přece v přírodě dokonale orientuje a pozná každou květinu či strom, které rostou v našich luzích a hájích. Při programu samozřejmě tyto znalosti předává dál. Jenže co když zrovna nemáme po ruce atlas rostlin a poznáme tak maximálně pampelišku? 

I pro takové lidi existuje moderní řešení v podobě mobilních aplikací. Jednou z nich je PlantNet. Stačí pouze vyfotit danou rostlinu, květ, list nebo celý strom a aplikace automaticky pozná, o co se pravděpodobně jedná. Má to však samozřejmě svá úskalí. Výsledky vyhledávání ukáží několik nejpravděpodobnějších kandidátů a není vhodné jen slepě věřit, že první nalezená rostlina je ta pravá. Zapojíme-li selský rozum a přečteme-li si popisky, můžeme snadno odhalit, že ten strom, co roste u místního potoka, asi nebude vzácná vrba rostoucí pouze v Amazonii. 

QR kódy

Ještě před pár lety se jevily jako rarita, dnes je potkáme téměř na každém kroku.( A co vlastně umí?) Jejich hlavní funkcí je zakódování libovolného textu, kterého může být víc než u klasického čárového kódu. Je tedy možné ho použít na přenesení vaší oblíbené pasáže z knihy, morseovky, textové šifry nebo odkazu na web, a dokonce může po načtení otevřít i obrázek.

Na internetu je nepřeberné množství generátorů QR kódů, dešifrovat je pak zvládne prakticky každý chytrý telefon, třeba po kliknutí na ikonku foťáku u Google vyhledávání nebo pomocí speciálních aplikací. Jakmile máte technické problémy vyřešené, můžete se pustit do plánování šifrovací hry po městě, poznávačky stromů, kdy se jejich název zobrazí po načtení kódu na nich nalepených nebo si prostě předat odkaz na životopis Svojsíka. 

(A jak to vlastně funguje?) QR kód (Quick Response code) se skládá ze čtvercové sítě plné černých a bílých čtverečků – každý černý značí 1 a bílý 0 v binární soustavě. Tři větší čtverce slouží k tomu, aby byl software schopen kód rozpoznat, i když je převrácený a deformovaný. 

Výhodou QR kódu je, že obsahuje spoustu opravných mechanismů, takže funguje, i když je velká část dat poškozená – avšak i přesto je lepší kód nalepit na rovnou podložku a nepřekrývat lesknoucí se vrstvou. Doprostřed kódu je také možné vložit vlastní logo případně označit okolí, aby bylo jasné, k čemu kód slouží, a nebyl při hře zaměněn s jiným.

Hry po městě (nebo v přírodě)

Kromě již zmíněných existuje také velká spousta aplikací, které nám s přípravou epické městské hry můžou pomoct. Jednou z nich je aplikace Actionbound, která umožňuje plnit úkoly na různých stanovištích od zodpovězení otázky až po naskenování QR kódu. Stanoviště se buď zobrazí všechna najednou, nebo se odkrývají postupně po splnění předchozího úkolu. 

Úkoly mohou být různorodé –  od zjištění informace z informační tabule nebo spočítání počet oken kostela přes kreativní úkoly jako vymyslet a zazpívat píseň či nakreslit obrázek až po pouhé nalezení daného místa. Hru si můžete připravit na počítači a účastníkům v terénu bude stačit telefon s aplikací. Dokonce je možné si hru přednačíst, pak není potřeba ani připojení k internetu. Hru je možné hrát jak v reálném čase se všemi účastníky  najednou, tak i každý zvlášť, kdy se mu to hodí. 

Studuji chemické inženýrství na VŠCHT v Praze. Hraju závodně badminton, ale mám rád v podstatě všechny sporty. Ač nemám hudební sluch, snažím se učit na kytaru. Ve volném čase se taky bavím tvorbou webů. V Roverském kmenu patřím do vědecké miniredakce.