Novoroční předsevzetí

Sychravé počasí a přízemní mrazíky potvrzují, že listopad je již tady a rok 2021 se chýlí ke konci, zatímco ten nový klepe na dveře. Odchod starého a příchod nového roku znamená pro mnohé z nás začátek budování našeho lepšího já. A jak jinak toho docílit než skrze novoroční předsevzetí! Příští rok zhubnu, začnu jíst zdravěji, nebudu se tolik stresovat, budu se věnovat více své rodině a přátelům, omezím pití kávy a budu více cestovat. Toto je několik z nejčastějších cílů, které si dáváme do budoucna.

Proč si vůbec novoroční předsevzetí dáváme? Může to být snaha začít od znova? Otevřít novou kapitolu a jinou uzavřít? Touha něco na sobě či našem životě změnit? Vystoupit z komfortní zóny a posunout se dál? Řekla bych, že každý máme trochu jiný důvod, proč si novoroční předsevzetí dáváme. Mnohdy však pouhými předsevzetími zůstávají. Otázkou tedy je, zda jsou tyto cíle vůbec uskutečnitelné.

Buďte SMART

Jestliže chceme naše plány do budoucna splnit, musíme si stanovit cíle, které budou reálné, což například předsevzetí „jíst zdravě“ není. Ptáte se proč? Zaprvé tento cíl není konkrétní. Pro každého znamená „začít jíst zdravě“ něco jiného. Někdo chce například začít jíst pravidelněji, někdo jiný třeba omezit konzumaci kuřecích křidélek z KFC. Je tedy dobré si přesně stanovit, čeho chceme dosáhnout. Dále bychom měli začít postupně. Pokud ze dne na den přestanete jíst kuřecí křidélka, která jste byli zvyklí jíst každý den k večeři, bude to pro vás šok a je pravděpodobnější, že vaše předsevzetí porušíte. Zkuste tedy toto nezdravé jídlo vynechávat postupně. Nejprve jezte tuto pochoutku ob den, poté třikrát týdně, dvakrát, jednou týdně, jednou za deset dní a tak dále. Mezitím zkuste hledat zdravější alternativy a uvidíte, že to půjde snáz. 

Což mě přivádí k dalšímu bodu a tím je si nějakým způsobem cíl měřit a zaznamenávat. Opusťme na chvíli kuřecí křidélka. Zkuste si představit, že chcete omezit produkci odpadů. Doporučila bych si dopředu naplánovat, jak toho chcete docílit a zapisovat si váš pokrok. Jeden z bodů může být používání znovupoužitelného kelímku místo jednorázových. K tomu si vždy zapište, jestli jste tento bod splnili, či nikoliv. Můžete si do vašeho notýsku přidat i nějaké motivační citáty, abyste měli chuť pokračovat. Navíc se v obchodech dají koupit i speciální motivační diáře, plánovače či zápisník, které vám na vaší cestě k vašemu lepšímu já mohou také pomoci. Jestliže si chcete skutečně dobře stanovit vaše plány, řiďte se zkratkou SMART, která představuje mnemotechnickou pomůcku pro tvorbu reálných cílů a zahrnuje víceméně výše zmíněná doporučení.

Důležité je však zmínit, že ne všechny cíle jdou „smartovat“. Jsou to plány, které jdou jen těžko měřit. Pro představu uvedu předsevzetí, že se každé ráno budete sprchovat studenou vodou, že si konečně vytřídíte šatník či že k Vánocům tentokrát dárky vyrobíte.

Najděte si parťáka

Ve dvou se to lépe táhne a o novoročních předsevzetích to platí dvojnásob. Předtím, než se odhodláte pustit se do plnění vašich cílů, přemluvte kamarády, známé, příbuzné, spolužáky, váš oddíl či kolegy v práci, aby do toho šli s vámi. Nevadí, že nechtějí například také přestat pít kávu jako vy, ale určitě si najdou něco, co by chtěli změnit. Můžete se takto navzájem motivovat, podporovat, porovnávat a sdělovat si vaše pocity a zážitky. Je třeba si však uvědomit, že každý postupuje jiným tempem a není dobré se s vaším parťákem porovnávat. Soustřeďte se spíše na to, jak se zlepšujete vy.

Pokud by si však přece jen nikdo z vašeho okolí nechtěl dát cíle do nového roku, stačí, když někomu o svých plánech řeknete. Až půjdete na kafe s kamarádem, řekněte mu o svých plánech, doma se o svých cílech pobavte třeba s rodiči a tak dále. Čím více lidí bude o vašich předsevzetích vědět, tím pravděpodobnější je, že se vás budou ptát na pokroky, budou vás podporovat a vy budete na druhou stranu cítit tlak hned vaše cíle nevzdat, protože byste si jednoduše připadali hloupě.

Nepřehánějte to

Nepřeceňte své síly a raději si dejte novoročních předsevzetí méně a dlouhodobějších. Například chcete začít žít zdravěji, což pro vás může zahrnovat omezit pití kávy, více spánku, jíst zdravěji a pravidelně, chodit více na čerstvý vzduch a začít sportovat. Zároveň se však chcete více věnovat rodině, svým kamarádům a škole nebo práci a rádi byste také více cestovali.

Pokud se do všeho pustíte od začátku naplno, zjistíte, že ve finále nemáte čas na nic a na nikoho, nechodíte do přírody, nesportujete, málo spíte a opět jste začali pít ve velkém kávu, aby vás udržela vzhůru. Lepší variantou je soustředit se na konkrétní část vašeho předsevzetí a přijmout fakt, že se jedná o dlouhodobý proces a u velké části předsevzetí nelze změnit všechno najednou. Ku příkladu se můžete nejdříve zaměřit na to, abyste dostatečně dlouho spali. Možná poté zjistíte, že nepotřebujete ani pít tolik kávy a jíst tolik cukrovinek, protože máte nyní víc energie. Až budete mít pocit, že už jste si vytvořili dobrý spánkový režim a omezili jste pití kávy, můžete se začít soustředit například na to, abyste chodili více do přírody. Můžete například chodit na pravidelné procházky s přáteli a rodinou, čímž zároveň splníte další z vašich cílů.

Jednou nahoře, jindy dole

Neházejte flintu do žita, pokud předsevzetí porušíte. Neznamená to, že musíte začít znovu příští rok, poučte se z chyb a pusťte se do plnění svých cílů s ještě větší motivací. Neodkládejte však nový začátek ani na další měsíc, týden nebo den, začněte hned! Někdy se naskytne situace, kdy vám život nastaví do cesty překážku, kvůli které nemůžete své cíle plnit. Například se chcete dostat ve sportovním klubu z B do A týmu, ale zraníte se, a to vám zabraňuje v tom, abyste pokračovali v tréninku. Nic si z toho nedělejte, možná právě tuto pauzu potřebujete a až se dá vše do pořádku, vrátíte se zase zpátky, třeba i s větší chutí. Rozhodně se však nijak nepranýřujte, pokud nepostupujete ve svých plánech podle vašich očekávání. Zamyslete se nad tím, co byste řekli své kamarádce, kamarádovi nebo někomu blízkému, koho máte rádi. Jistě byste mu nevmetli do obličeje, že jste od začátku věděli, že na to nemá a že vás pěkně zklamal. Není tedy sebemenší důvod, proč byste tak měli promlouvat k sobě.

Buďte přiměřeně optimističtí

Pozitivní mysl je cestou k úspěchu. Domnívám se, že nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že pravděpodobně polovina z vás je už na slovo „pozitivní“ mírně alergická nejen v souvislosti s koronavirovou pandemií. Možná si pomyslíte: „Jak můžu mít sluníčkovou náladu celý život?“ To samozřejmě nejde, ale zkuste se snažit hledat pozitiva dříve než negativa. Jestliže byste hned od začátku přistupovali k vašim cílům negativně, budete demotivovat sami sebe. Zkuste si místo  „stejně jsem to už porušila, já věděla, že to nedodržím, nemá to cenu“ říct  „sice jsem svoje předsevzetí porušila, ale teď se budu snažit ještě víc než předtím, vím, že má cenu pokračovat.“ Zároveň však není dobré být ani přehnaný optimista a mít od sebe nereálná očekávání, že vše půjde hladce, rychle a hned budou vidět pokroky. Mohlo by to mít za následek to, že ze sebe budete zklamaní, že nepostupujete tak, jak jste si mysleli. Jak by navrhl Aristoteles, zvolte zlatou střední cestu. 

Na závěr bych vám chtěla popřát hodně štěstí v plnění vašich předsevzetí a dovolím si tento článek ukončit citátem od Muhammada Aliho. Jestliže vás dostatečně nemotivovaly mé rady, tak tento citát zaručeně bude.

 „Kdykoli tě napadne něco vzdát jen proto, že to příliš dlouho trvá, ohlédni se, jakou cestu jsi doposud ušel a jaké překážky překonal. Mysli nejen na to, kolik ti zbývá, ale i na to, kolik už máš za sebou. To za tebou se jmenuje úspěch, to před tebou výzva. A obojí je důvod, proč to nevzdávat.“

Nápad pro oddílovou činnost

Zkuste se o novoročních předsevzetích pobavit v oddíle. Můžete rozebrat to, co byste chtěli změnit a rovněž třeba, jestli vám dělá problémy dodržovat nějaký skautský zákon a proč. Společně pak na vašich cílech můžete zapracovat, motivovat se navzájem a sdílet spolu vaše zážitky, zkušenosti, úspěchy i neúspěchy. Jak jsem již zmiňovala, ve dvou (a více lidech) se to lépe táhne.

Jsem studentkou Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a vedoucí oddílu světlušek. Ráda čtu knížky všeho druhu, píšu povídky, sportuju a piju kávu. Zajímám se o moderní dějiny a hudbu.