Objevujeme ukrajinskou kulturu

Od počátku války na Ukrajině přijala Česká republika statisíce lidí, kteří utíkají před utrpením. Někteří jsou už našimi novými spolužáky nebo kolegy. Víme ale, co poslouchají, čtou nebo sledují ve svém volném čase? Následující řádky přináší několik tvůrkyň a tvůrců z Ukrajiny, kteří mohou zaujmout i za jejími hranicemi. 

Hudba

Alyona Alyona

Rapperka, první videoklip vydala v roce 2018 pro písničku Rybky, na jaře 2019 vydala uprostřed politického skandálu bývalého ukrajinského prezidenta písničku Obitsyanki (Sliby), ve stejném roce ji magazín Vogue představil jako největší překvapení na ukrajinské rapové scéně. V roce 2021 byla součástí ukrajinské poroty na Eurovizi.

The Hardkiss

Rocková kapela založená v roce 2011. Hardkiss se zúčastnil ukrajinského národního výběru pro soutěž Eurovision Song Contest 2016 s písní Helpless. Kapela se umístila na 2. místě v národním finále.

Monatik

Zpěvák a skladatel popových písniček. Původně spoluzaložil kapelu Monatique, později se stal sólovým zpěvákem. Je populární v Rusku, takže na začátku invaze vydal písničku v ruštině, aby Rusové mohli slyšet, co se na Ukrajině skutečně děje.

Tvorchi

Tvorchi je ukrajinská skupina elektronické hudby od společnosti Ternopil, kterou v roce 2018 založili zvukový producent Andrew Hutsuliak a zpěvák Jeffery Augustus Kenny. Mají čtyři studiová alba: The parts, Disco lights 13 Waves a Road. Kapela hraje písně v ukrajinštině a angličtině.

DakhaBrakha

Lidové kvarteto kombinující hudební styly několika etnických skupin. Byl to vítěz Ceny Sergeje Kuryokhina v roce 2009 a Národní ceny Ševčenka v roce 2020. DakhaBrakha je projekt Centra současného umění Dakh pod vedením Vladyslava Troickjiho.

BoomBox

Rocková a popová kapela založená v roce 2004. Písničky mají hlavně v ukrajinštině, ale některé jsou i v ruštině nebo angličtině. Jde o legendu ukrajinského hudebního průmyslu, která je vnímána jako symbol svobody. Kapela koncertovala v jiných evropských státech nebo v Severní a Jižní Americe. Po anexi Krymu v roce 2014 kapela přestala vystupovat v ruštině. Když Rusko začalo letošní invazi na Ukrajinu, přerušili svoje turné po Severní Americe a všichni členové se přidali do armády. 

Okean Elzy

Další legendární kapela. Během války udělali v kyjevském metru koncert. Obvykle mají koncert na státní svátek Dne nezávislosti na největším stadionu v Kyjevě. Frontman kapely, Svyatoslav Vakarchuk, se taky zapojil do armády.

Antytila 

Frontman kapely se kvůli ruské invazi zapojil do ukrajinské armády. Nedávno vydali předělanou písničku 2step od Eda Sheerana i s novým videoklipem. Původní písnička byla natočena v Kyjevě před začátkem války. 

Go_A

Elektro-folklórní kapela kombinující moderní elektronickou muziku s etnickými motivy. V roce 2020 reprezentovali Ukrajinu na soutěži Eurovize s písničkou Solovej a v roce 2021 s písničkou Shum, se kterou se ve finále umístili pátí. Název kapely znamená návrat ke kořenům. Skládá se z anglického slova „Go“ (jít) a řeckého písmene alfa symbolizující začátek všeho.

Kalush orchestra

Folk-rocková rapová hudební skupina a vítězové letošní Eurovize. Kapela zpívá v ukrajinštině, používá tradiční hudební nástroje a nosí outfity propojující moderní trendy s ukrajinským folklorem. Frontman kapely je rapper Kalush. Jejich písnička Stefania, se kterou vyhráli Eurovizi, vznikla jako pocta matce frontmana. Od ruské invaze na Ukrajinu 24. února se ale změnila v pomyslnou hymnu národa sužovaného válkou. Původní text totiž získal zcela nový význam. „Vždycky najdu cestu domů, i když jsou všechny cesty zničené,“ zpívá se v ní.

Film

Stop Zemlia (Zem je láva)

Romantické drama, které vykresluje dospívání teenagera. Film nabízí pohled na jedno z emocionálně nejintenzivnějších období našeho života, na léta sebepoznávání. Všechny příběhy jsou fikce, ale kreativní tým se snažil je zobrazit jako záznam reality.

Perši lastivky (Brzké vlaštovky)

Teen drama televizní série, zabývající se šikanou, obtěžováním na internetu, problematikou sexuální identity a sebevraždami. Tematicky se podobá seriálu Proč? 13x proto (13 Reasons Why). V seriálu Brzké vlaštovky tvůrci mimo jiné ukázali telefonní číslo linky, pomáhající lidem s duševními problémy, což vedlo k 600% nárůstu hovorů. 

I budut ljudi (Budou tam lidé)

Historický miniseriál vyobrazuje turbulentní doby začátku dvacátého století z pohledu běžných lidí. Seriál pokrývá první světovou válku, revoluci nebo vzestup Sovětského režimu. 

Literatura 

Serhij Žadan

Nejspíš nejznámější ukrajinský básník a spisovatel současnosti. Pro jeho básně i prozaické texty je typická příznačná energie a punková syrovost. V květnu byl polskou Akademií věd nominován na Nobelovu cenu za literaturu.

Oksana Zabuško

Další významná básnířka a spisovatelka. Její generace těžila z období glasnosti, tedy politicky uvolněnějších let před pádem Sovětského svazu. Její tvorba obsahuje hlavně tematiku zrovnoprávnění žen a mužů a problémy lidských vztahů. Kromě skládání básní a psaní románů pracuje na Filologickém ústavu Akademie věd Ukrajiny.

Jurij Andrukovič

Jeho díla jsou řazena do uměleckého směru postmodernismu (směr popírající univerzální výklad světa, vychází z mnohosti vidění světa). Píše romány, povídky, eseje a básnické sbírky a je veřejný aktivista.

Výtvarné umění

Olga Stein

Vizuální umělkyně, restaurátorka a zakladatelka veletrhu současného umění v Kyjevě. Než se stala umělkyní na plný úvazek, pracovala jako restaurátorka v Palazzo Bandinelli ve Lvově.

Artem Rogowoi

Malíř z oblasti Charkova. Rogowoi ve svých kompozicích kombinuje několik malířských stylů. Každý kus je založen na analýze práce předchozích generací umělců a jejich vlastní osobní zkušenosti. Přirozené textury a prvky jsou dva aspekty, na které se rád zaměřuje a zdůrazňuje je ve své tvorbě.

Denis Sarazhin

Sarazhinovy portréty se zaměřují na komunikační potenciál lidského těla. Umělec znemožňuje divákovi oční kontakt tím, že často zakrývá tváře jeho subjektů, místo toho upřednostňuje, aby zprostředkoval význam v kinetických formách svých postav.

Playlist UA písniček – https://open.spotify.com/playlist/4NxLO6196RKqF8jQu1U1Ie?si=28fc80fe748f46fd&pt=72f4bb3719e291ad05be243b3756592b            

Po roce a půl vedení skautského oddílu jsem nyní pomocná ruka jeho vedení. Studuji anglický jazyk a žurnalistiku na Masarykově Universitě v Brně. Mé jméno nejčastěji uvidíte pod články o netradičních koníčcích. Ve svém volném čase poslouchám podcasty, čtu beletrii nebo vychutnávám kávu z různých koutů světa.

Můj facebook

Můj instagram