Příběh

Odborky mohou rozvíjet děti i dospělé.

Pandův příběh je toho důkazem

Odborky jsou skvělým nástrojem pro seberozvoj. Od roku 2017 je mohou plnit i dospělí. Jak na to? Inspirací může být příběh Lukáše Matějka – Pandy, plnoletého člena odborkového týmu a vášnivého sběratele odborek. 

Lukáš, devatenáctiletý student Katolického gymnázia v Třebíči, začal skautovat ve druhé třídě, a tak si přišívání krojových nášivek za splněné zkoušky mohl užít už jako vlče. „Naši vedoucí kladli velký důraz na seberozvoj prostřednictvím bodování, stezek a odborek. Čím víc jich někdo získal, tím větší borec byl v očích ostatních. A tak se ze mě stal lovec vlčků,“ vzpomíná na soutěživé prostředí oddílu Panda, jehož přezdívka vznikla podle plyšáka, kterého si přivezl na první tábor.

A protože si z vlčáckých let získal návyk, ve skautském věku nepolevil, i když se forma jeho motivace změnila. „Po přestupu do skautského oddílu jsem si uvědomil, že se díky odborkám mohu zlepšovat v nejrůznějších koníčcích. A tak jsem se rozhodl v plnění výzev pokračovat dál a dál,“ vypráví Lukáš.  

Každá odborka představuje novou výzvu, Pandovi dal nejvíc zabrat Vodák/Vodačka. „Nějaké zkušenosti ze sjíždění řeky jsem už měl, ale pro získání této nášivky bylo nutné se toho ještě spoustu naučit. Věděl jsem však, proč to dělám, a tak i práci na této zkoušce jsem si dokázal užít,“ vypráví sběratel odborek, jehož kroj aktuálně zdobí šestnáct kulatých nášivek.

Jako jeden z mála má ocenění Lví skaut a Mladý bobr. „Na ně jsem nejvíce hrdý, jejich plnění mě stálo největší množství času a sil. Pro získání Lvího skauta se člověk musí posunout v několika oblastech, zlepšit se v plánování času, řešení problémů, práci s informacemi. Podmínky obou ocenění byly aktualizovány, aby je skauti mohli získat i s novými odborkami,“ přibližuje jejich držitel. 

Panda se díky odborným zkouškám naučil spoustu věcí, například rozeznávat druhy mraků nebo pádlovat. Vedle toho se zdokonalil i v řadě komplexnějších dovedností, jako je plánování, odpovědnost nebo kritické myšlení. „Je to skvělý nástroj pro seberozvoj. Člověk se už od dětství posouvá v oblastech jemu blízkých,“ myslí si Lví skaut.

Lukáš se nyní v roli zástupce vedoucího oddílu snaží skauty vést k získávání odborných zkoušek. Vždy vymyslí nějaký program, díky kterému je možné plnit vybrané úkoly odborek. Sám ale taky nelení. Jde svým svěřencům příkladem a odborné zkoušky pořád plní. Od roku 2017 jsou totiž přizpůsobené i pro dospělé členy Junáka. 

Podle Pandy má plnění odborných zkoušek i v dospělosti své kouzlo a přínosy. „Odborky nám můžou nabídnout nové pohledy na daný obor, který nás zajímá nebo je nám naopak neznámý. V tom případě nás odborná zkouška daným oborem bezpečně provede a ukáže zajímavosti. Úkoly v rámci jedné odborky mají různou obtížnost, lze je snadno přetavit ve výzvu,“ popisuje.

Dospělí mají na své nášivce tři stehy zvané zářezy, které jsou vyšité bílou nití. Mladší skautky a skauti mají jeden, starší členové dva. „Pokud jste danou zkoušku v minulosti již dokončili, například jako mladší skaut či skautka, a chcete ji na kroji stále nosit, je třeba tuto odborku aktualizovat. To znamená, že se podíváte na zmíněnou stránku a splníte dalších několik bodů. Teprve poté si můžete přišít druhý nebo třetí zářez,“ přibližuje Lukáš.   

Odborné zkoušky může plnit jednotlivec i celý roverský kmen. Aktivity z odborek lze provádět i v kontextu projektů, které mají větší přesah do společnosti. 

Právě pečlivý výběr patrona/patronky odborky je podle Lukáše klíčový. Ti zájemce podporují ve skládání odborné zkoušky, pomáhají jim s vytvořením konkrétních podmínek při plnění úkolů, usměrňují jejich cestu vybraným oborem a reflektují s nimi nově nabyté zkušenosti. Patronem může být někdo, kdo dané problematice rozumí – ať už je to kamarád, trenér, učitel, rodinný příslušník nebo kdokoli jiný zasvěcený. Anebo někdo, kdo už má odborku hotovou. 

Skautské odborné zkoušky a vše, co s nimi souvisí, má na starosti speciální tým, který vznikl asi před deseti lety. Lukáš se do něj dostal loni na jaře díky vymýšlení nových vědeckých odborek. S Johanou Vašinovou – HoHo připravili odborné zkoušky Matematik/Matematička, Fyzik/Fyzička a Chemik/Chemička. Ty jsou ve výrobním procesu a co nevidět se objeví mezi ostatními.

Přestože se můžou prostřednictvím odborek rozvíjet už několik let všichni skauti, v představách mnohých jsou pořád spojené s dětským věkem. „Dospělí by se rozhodně neměli za plnění odborek stydět. Není to žádná hanba, ale naopak známka, že sám na sobě chci pracovat a posouvat se. A to je chvályhodné,“ vysvětluje Panda důvody, proč by měli i ti, co už jsou dávno plnoletí, plnit odborky.

Lukáš Matějek – Panda

Devatenáctiletý zástupce vedoucího 2. oddílu skautů třebíčského střediska Srdíčko, kraj Vysočina. Do skautu chodí dvanáct let, začal ve druhé třídě. Od loňského dubna je členem odborkového týmu. V současné době dokončuje studium Katolického gymnázia v Třebíči, hlásí se na Fakultu informatiky Masarykovy univerzity v Brně, obor informatika.

Jak na odborky v dospělosti

Všechny potřebné informace týkající se odborek a jejich plnění naleznete na webu www.odborky.skaut.cz, který obsahuje i kompletní přehled zkoušek včetně pravidel.

Pocházím z 1. skautského oddílu Višňová. Jsem členkou VŠRK Skrypta. Ráda píši, čtu a chodím. Vystudovala jsem podnikání.