přehled

Ukrajina – Pojďme nabídnout rovering

Ukrajina Ilustrace 1

Autorka: Eliška Omelková (Ywen)

Autorka úvodní ilustrace: Eliška Slavatová – Kory

Je pravděpodobné, že mnoho z nás se již nějakou formou zapojilo do podpory Ukrajině a pomoci uprchlíkům. Pojďme to posunout ještě kousek dál. Možná ve svém středisku, oddíle či kmeni přemýšlíte, zda a jak přijmout děti a mladé dospělé mezi sebe. Pojďme se podívat na to, co v tomhle ohledu můžeme jako Roveři a Rangers udělat a jak pomoct našim vrstevníkům. 

Jako Roveři a Rangers máme poměrně dost možností, jak přispět. Co konkrétně můžeme dělat? Rovering u nás má mnoho různých podob. I přes naši rozmanitost můžeme udělat velkou službu tím, že holky a kluky 15+ zapojíme do našich aktivit. V každém středisku, oddíle či kmeni to nejspíš bude vypadat jinak. Neberme to jako překážku a nabídněme, co můžeme.

Proč nabídnout místo v roverském kmeni?

Holky a kluci z Ukrajiny, kteří jsou ve věku roverů a rangers, to tu pravděpodobně neznají, nemají tu kontakty a přátele. Díky jejich věku a sociálním sítím by se mohlo zdát, že pro ně bude snazší navázat zde kontakty. Vůbec to ale nemusí být taková brnkačka, jak se zdá. Představte si sebe v cizí zemi, bez přátel, v tom lepším případě jen s nejbližší rodinou. Nemáte tam žádnou oporu. Pojďme ji nabídnout v podobě roveringu. Pomozme najít pevnou půdu pod nohama mladým lidem.

Autorka ilustrace: Eliška Slavatová – Kory
Tipy na jednoduchou seznamovačku

Rozdělte se do skupinek. Každá pak dostane tužku a papír, jejím úkolem je za určitý časový úsek sepsat nebo nakreslit co nejvíc věcí, které mají společné. Skupinky si pak navzájem představí, co si anglicky sepsaly nebo nakreslily. Vítězí skupinka s největším počtem společných věcí, nebo si prostě můžete skupinky promíchat a dát si další kolo.

Jako kmen i jednotlivci můžete holkám a klukům pomoct zorientovat se v novém prostředí, zapadnout a najít si přátele. Pojďme je zapojit, pomoct jim vyplnit volný čas a alespoň trochu utéct myšlenkami jinam. Tohle setkání taky může být velkou příležitostí pro ukrajinské nováčky RS a stejně tak pro nás poznat něco nového a dostat nové podněty do své skautské činnosti i životů.Můžete si taky procvičit angličtinu a získáte příležitost se naučit nový jazyk.

Mít ve středisku někoho ukrajinsky či rusky mluvícího, s kým se dobře domluvíte anglicky, taky může pomoct, pokud ve vašem středisku přijímáte děti i do oddílů. U nich bude nejspíš mnohem větší komunikační bariéra a nováčci RS mohou přispět k porozumění.

Co nabídnout?

Najít místo ve svém kmeni/oddíle/společenství a se vším všudy přijmout nováčky z Ukrajiny je jednou z variant, jak jim jako Roveři a Rangers můžeme usnadnit adaptaci. Je možné, že z toho máte obavy, a je to naprosto přirozené. Pokud to tak je zrovna u vás, zkuste udělat jednorázovou akci, kam pozvete mladé Ukrajince. 

Možností je mnoho, buďte kreativní. Může to být odpoledne vyplněné různými aktivitami, organizovaná procházka vaší obcí/městem, výlet do přírody… I takováto akce je cenná. Třeba se z ní vyvine pravidelná činnost. Kdo ví. Výhodou takové akce taky může být navázání kontaktů, oťukání se navzájem a překonání strachu z plného zapojení nováčků do vašeho kmene.  

Jak pomoct zapadnout a cítit se vítán?

Zásadní je klást důraz na seznámení se. Buďme přátelští a otevření. Seznamování nebude tak složité jako u malých dětí, protože u nás i na Ukrajině se na školách učí angličtina, čímž odpadá komunikační bariéra. Mějme zájem o ukrajinskou kulturu a respektujme ji. Ukažme naši kulturu. 

K prolomení ledů může pomoct najít, co máme společného. Buďme citliví a netlačme na pilu, když máme pocit, že nový/á člen/ka nejsou tak otevření a nadšení jako my. Dejme jim dost prostoru se rozkoukat a vše si „osahat“. V tom může pomoct systém patronství. 

Ve dvou se to lépe táhne a uzavřenějším lidem může být příjemnější se nejprve lépe poznat s jedním člověkem, a až poté se víc seznamovat i s ostatními. Takový patron by měl být parťák, který je pro nového člena první spojkou s kmenem a někdo na koho se může obrátit, když si neví rady (ideálně i s osobními věcmi, nejen v rámci kmene).

Něco jako patronství můžete zkusit rozjet i mimo kmen na jednorázových akcích. Prostě se seznamte, vyměňte si na sebe kontakty a klidně se potkejte mimo skaut a nějaké oficiální akce.

Co když nikdo nepřijde?

Úplně klidně se může stát, že dáte vědět, že přijímáte nové členy i z Ukrajiny, a nikdo nepřijde. Nezoufejte, nabídku nestahujte, třeba ji zatím jen neviděl ten člověk, kterému by se taková věc v životě hodila. Nebo ji viděl a řekl si, že přijde, až dořeší to a to (například kde bude bydlet). I když nepřichází, vidí, že jsou zváni a vítáni. A to je také důležité. Mezitím můžete pomoct jinak. Například nabídnout oddílovým vedoucím pomoc s integrací ukrajinských vlčat, světlušek, skautů a skautek.

Kde se dozvím víc?

Na křižovatce najdete Metodiku k zapojení ukrajinských holek a kluků do skautských oddílů či jinak. V metodice se dozvíte, jak na zapojení nově příchozích, na co se připravit, jak nejlépe nováčka začlenit, ale taky třeba co se hodí vědět o Ukrajině a její kultuře.