Přehled

Přehled z hnutí

Vyšla nová kniha Skautská pátrání po tom, jak u nás vládli komunisté

Česká republika – Kniha novináře a bývalého skautského vedoucího z dob totality Michala Klímy je souborem čtrnácti vyprávění o různých aspektech života v komunistické zemi. Skautská pátrání po tom, jak u nás vládli komunisté využívá formu vyprávění, otázek a rozhovorů mezi dětmi i mezi nimi a jejich skautským vedoucím, čtenář se tak seznámí s různými podobami toho, jak totalita ovlivňovala životy obyčejných lidí. Kniha je k dostání v knihkupectvích nebo ve skautských obchodech.

zdroj: skaut.cz

Vyškovští skauti otevřeli nový Skautský dům

Vyškov – Novou skautskou klubovnu pro středisko s více než 250 skauty a skautkami otevřeli ve Vyškově 20. listopadu 2021. „Nový skautský dům mohl vzniknout především díky dlouhodobě dobře fungujícím dětským oddílům. Nové zázemí je další energií pro spoustu skautských dobrovolníků a příležitostí, jak dále rozvíjet svoji činnost. Po převzetí stavby nás čeká ještě realizace vnitřního vybavení a nábytku, kterou si budeme dělat z velké části svépomocí a rozdělíme ji na více etap v průběhu několika dalších let, podle toho, jak se nám bude dařit získávat finance,“ uvedl vedoucí skautského střediska Petr Kudlička.

zdroj: adam.cz

Junák vyhlásil soutěž o zajímavou fotku ze zimní akce

Soutěž o zajímavou fotku ze zimní akce vypsal Junák na svém Instagramu. Poslední den, kdy je možné fotky zaslat, je 20. březen. Vítězné fotky vybere tým komunikace z kanceláře ústředí, skautských grafiků a fotografů, následně vyhlásí deset vítězných fotografií a jejich autoři, autorky obdrží skautské kulichy a první tři místa navíc skautské ponožky. Zaslanými fotkami chtějí autoři soutěže obohatit skautský archiv. Více o události na skautském Instagramu u příspěvku ze 4. ledna.

8. oddíl vodních skautů Mladá Boleslav

zdroj: zpravodajstvi.skaut.cz

Skautům se nabízí nová platforma pro mezinárodní zážitky Azimuth

Pro snadnější sdílení zážitků mají skauti a skautky z Evropského regionu WOSM a WAGGGS k dispozici novou platformu Azimuth, která umožňuje vytvářet a přijímat nabídky k dobrodružství v zahraničí.

Na stránce www.azimuth-weconnect.eu vyplní zájemce krátkou registraci a čeká na ověření svého členství v Junáku. Nikdo bez ověření členství nemůže platformu využít, což zajišťuje bezpečnost a skautský charakter platformy.

zdroj: zpravodajstvi.skaut.cz

Pět skautů a skautek z Velké Británie bylo na Nový rok oceněno královnou

Velká Británie – Medaili Britského impéria získali Tracey Rogersová, Sarah Townsendová a Jack Abrey za práci s mladými lidmi. Tracey Rogersová a Sarah Townsendová byly oceněny za práci během pandemie, kdy pomáhaly s rozvozem jídla a získáváním prostředků pro lidi v nouzi.

Jack Abrey dostal tutéž cenu za pomoc mladým lidem při objevování svých hranic ale také za charitativní činnost během covidu-19.

Graeme Hamilton a Kester Sharpeová dostali Řád britského impéria za práci s mladými skauty a skautkami.

zdroj: scouts.org.uk

vyznamenání zdroj: scout.org.uk

Zemřel nejstarší skaut v Česku Eduard Marek – Hroznýš

Česko – Zemřel nejstarší skaut v Česku Eduard Marek – Hroznýš. Bratr, který byl vězněný nacistickým i komunistickým režimem, zemřel 22. ledna. Za druhé světové války se účastnil ilegální skautské činnosti a za komunismu prošel Jáchymovem i Bory, vězněn byl celkem sedm let.

Po revoluci aktivně navštěvoval tábory, vzdělávací kurzy a další akce a snažil se inspirovat mladší skauty. Byl také čestným členem Skautského parlamentního oddílu.

Praha, 18.5.2019, Eduard „Hroznýš“ Marek, 102 letý skaut, zdroj: reportermagazin.cz.

Zdroj: zpravodajstvi.skaut.cz

Zemřel kapitán vodních skautů Miroslav Čemus – Pytlík

Česko – Vodní skaut tělem i duší, tak by šel charakterizovat Pytlík. Po revoluci se zasloužil o obnovu vodního skautingu v Neratovicích, kde 1. září 1998 založil Přístav Neratovice. Ten se rok co rok rozrůstal a v současnosti je jednou z největších základen ve Středočeském kraji. Bratr Pytlík se účastnil putovních táborů, srazů kapitánů a byl rovněž krajským kapitánem Středočeského kraje. Své bohaté zkušenosti předával dětem, které ho naopak nabíjely svou radostí a mládím. Ani to však nestačilo, a tak 10. ledna podlehl zákeřné nemoci, se kterou bojoval více než rok.

zdroj: vodni.skauting.cz

Brazilští skauti byli oceněni jako nejlepší nevládní vzdělávací organizace

Brazílie – Skauti získali hlavní cenu za rok 2021 v soutěži NGOs Awards, kde se v roce 2020 umístili v první stovce brazilských organizací třetího sektoru. Místopředsedkyně brazilských skautů to považuje za projev uznání, zdroj hrdosti a historický úspěch. Cen NGOs Awards se letos zúčastnilo přes 1 000 sdružení, která byla hodnocena z hlediska transparentnosti, financí, managementu a komunikace.

zdroj: scout.org