reportáž

Roverská porada ukázala, že lidem v Junáku rovering leží na srdci

Co to je Roverská porada? Akce se záměrem propojit vedoucí, kteří pracují s rovery a rangers ze všech koutů republiky, aby diskutovali o možnostech dalšího rozvoje českého roveringu. Letos se porada odehrála první listopadový víkend v Havlíčkově Brodě. 

Na starost si ji vzal člen roverského odboru a šéf programového týmu Roverway 2024 v Norsku – Mirek Havránek. Střechu nad hlavou a dostatek prostoru na veškerý program poskytlo gymnázium Havlíčkův Brod. Naší snahou bylo skrze moderované diskuze, přednášky shrnující poznatky z roveringu a další podpůrný program nakopnout rovering. 

Co je rovering?

Na akci se účastníci mimo jiné vyjádřili ke vznikajícímu roverskému tématu ve Strategii 2030. Výstupy budou po zpracování zaslány Náčelnictvu, případně sněmům pro schvalování a úpravy vznikající strategie. 

Hned po krátkém úvodu, na kterém nás Mirek přivítal a pověděl něco o konceptu letošní Roverské porady, jsme interaktivní formou mohli nahlédnout do roverské metodiky. Ve skupinách jsme studovali jednotlivé metodické kapitoly, které jsme následně prezentovali ostatním. Společně jsme pak hlouběji rozebírali první kapitolu „Co je rovering?“. Závěrem bloku nám lektor shrnul, jak metodiku vnímat a jak s ní pracovat. Po pracovním startu jsme si mohli odpočinout u roverského kvízu v pohodlném prostředí samoobslužné čajovny. 

První sobotní blok navázal na předchozí večer, a to podáním zpětné vazby k současné podobě metodiky. Na venkovních stanovištích jsme plněním různých úkolů po částech komplexně zhodnotili klíčové úseky roverské metodiky. Odpoledne nás čekala frontální přednáška o psychologii roverů a rangers s lektorka Ady, která je nejenom skautkou, ale také psycholožkou. Díky tomu nám zvládla předat odborné poznatky velmi prakticky. Představila nám věk adolescence, popsala potřeby RS a odbornou optikou odpověděla na palčivé otázky roveringu, například: „Jak motivovat rovery do činnosti?“ 

Městská hra i přednášky

Na přednášce s Ady jsem se dozvěděli, jak také mohou vůdcové kmenů z pohledu psychologie vnímat rovering jako takový, a jak se při tvorbě programu přibližují zmíněným potřebám svých roverů. Po obědě a chvilce odpočinku, nám odpoledne místostarostka Junáka Rozárka představila podobu nového roverského programu a vysvětlila koncept roverského Kompasu. Popsala také rozdělení struktury kmene podle věku, na mladší putující a starší provázející. 

Následně jsme měli možnost opět vyrazit do havlíčkobrodských ulic v rámci městské hry. Hledání fotografií, procházení stanovišť a plnění úkolů z QR kódů nás provedlo po významných objektech města a zmíněná stanoviště navíc představovala jednotlivé body skautské výchovné metody. Z venku jsme se vrátili na další dva bloky dělených přednášek, podle naší volby. Nabízela se nám trojice přednášek: Koordinace roveringu; Možnosti roveringu v zahraničí a přednáška o dospělých průvodcích.

Účastníci a účastnice Roverské porady

Účastníci první jmenované přednášky se dozvěděli něco o struktuře roveringu za střediskovou úrovní, a jak se do ní mohou zapojit. Na druhé z výčtu čekaly na zájemce informace o mezinárodních akcích a základnách, možnostech dobrovolničení v zahraničí a dalších způsobech, jak žít roverský život i mimo Česko. Poslední jmenované přednáška účastníky seznámila s kvalitami dospělých průvodců a jak mohou jít příkladem svým svěřencům. Došlo i na téma, jak pracovat s RS jako se skupinou i jako s jednotlivcem. 

Ve druhém bloku přednášek se nám naskytl výběr mezi tématy: Dospívající nováčci – jak s nimi pracovat?; Roverské kurzy FONS v 90. letech a Alkohol, sex a rovering. Blok o dospívajících nováčcích fungoval jako diskuze a postavil jeho účastníky před zajímavé otázky, například zda bychom se aktivně snažit o nabírání nováčků do řad roverů, a případně jak je do specifické komunity roverského kmene zapojit. Vzhledem k přítomnosti několika dospělých nováčku se rozvinula velmi zajímavá diskuze plná osobních názorů a zkušeností. 

O kořenech roverských kurzů jsem se mohli dozvědět od Ještěra, který nás seznámil s projektem FONS. Přednášel o začátcích kurzů, vazbách, které má FONS ke Gemini, a o tom, co vše FONS představuje dnes. 

V rámci třetího ze zmíněných bloků měli účastníci možnost diskutovat o rizikovém chování roverů. Začátkem tohoto programu proběhl odborný úvod do tématu. Následně účastníci sdíleli své zkušenosti k tématu alkoholu, drog a sexu ve vztahu k roveringu z domovských kmenů. 

Nezapomenout na zpětnou vazbu

Dosavadní průběh akce a dělené bloky jsme pak reflektovali ve větší diskuzi. Kromě reflexe jsme též propojovali body z diskuzí se situacemi, které nám jsou známé z praxe. V průběhu dne účastníci dostali také prostor připravit si otázky na panelovou diskuzi, která byla vyvrcholením celého sobotního programu. Na panelovku jsme se sešli krátce po jídle v tělocvičně budovy. Moderátor střídavě kladl předem připravené otázky a vybíral nejoblíbenější otázky z publika. Diskutovali Mirek, Rozárka a školní psycholožka Míša. Po tomto nabitém dni jsme si mohli vybrat z možností doprovodného programu, jako třeba usadit se k promítání filmu, zahrát si schovku po škole nebo si opět povídat v čajovně. 

V neděli jsme měli možnost se zúčastnit ranní bohoslužby a po snídani jsme ve skupinách dávali dohromady harmonogram roverského roku, o kterém jsme dále diskutovali s ostatními. Následovala krátká přednáška, na které lektor propojil metodiku a program s úvahami nad tvorbu harmonogramu roverského roku. Protože se už postupně blížil konec akce, vydali jsme se po programu o roverském roce na blok dedikovaný podávání zpětné vazby k akci jako celku. Účastníci hodnotili celou akci velmi kvalitně, mezi nejlépe hodnocené programy patřila přednáška o adolescenci a psychologii roverů, dále aktivita o tvorbě harmonogramu roverského roku, nebo třeba úvod do metodiky. 

Dle mého názoru byla roverská porada povedenou akcí, která splnila většinu svých vytyčených cílů, a jak vyplývá také ze zpětné vazby, naplnila očekávání svých účastníků. Akce si do budoucna snad zachová pravidelnost pořádání jednou za dva roky. Porada též ukázala, že je v Junáku spousta lidí, kterým rovering opravdu leží na srdci a vnímají jeho důležitost. Doufám, že se tato komunita bude do budoucna rozvíjet, a že výstupy z letošní roverské porady přispějí k využití výchovného potenciálu Junáka, který rozhodně nekončí skautským věkem.

Franz Alexander Bundschuh – Šaman

Rover z 15. střediska Kompas Brno, rád by se víc angažoval v českém roveringu a Roverská porada pro něj byla prvním krokem.