Feature

Roverský věk? Tak to je výzva!

Výzvy jsou stavebními kameny roverského programu. Ideální výzva pro každého vypadá trochu jinak. Článek poradí, jak pro sebe najít tu pravou, co před samotnou výzvou promyslet, jak ji zhodnotit a proč jsou výzvy pro rovery důležité. 

Výzva, nebo projekt? 

Sama jsem si lámala hlavu, co je co. Skautská křižovatka říká, že v obou případech jde o programy, které se roveři a rangers postupně sami učí vytvářet za pomoci průvodce a roverského společennství, a krok po kroku tak přebírají zodpovědnost za vlastní seberozvoj. Aktivity pak plní buď jednotlivci samostatně, těm říkáme výzvy, nebo ve skupině, kde jde o projekty. Průvodce pomáhá během vymýšlení a plnění jednotlivých výzev a projektů i s jejich zpětnou reflexí na níž bychom neměli zapomínat.

Roverská metodika pracuje s pěti oblastmi roverské cesty: objevování vlastních fyzických a duševních možností, hledání pravdy, navazování dobrých vztahů, hledání vlastního místa ve společnosti a nalézání vlastního vztahu k přírodě. Tyto oblasti spolu se skautskou výchovnou metodou nám odpoví na celou řadu otázek ohledně toho, jak asi má vypadat skautský program pro rovery a rangers. Ve zmíněné metodice na stranách 62 a 63 najdeme sadu takových tipů pro každou oblastí.

Hledání a zdolávání výzev je důležité nejen pro rovery, ale také pro všechny ostatní věkové kategorie. Posilují zdravé sebevědomí a pomáhají si uvědomit, že překážky na životní cestě jsou normální a dokážeme s nimi bojovat. Podporují všestranný rozvoj, seberealizaci a hledání vlastní cesty. Řešením problémů poznáváme, jakým stylem se učíme, rozvíjíme kreativní myšlení a posilujeme víru v naše schopnosti problémy překonat.

Aby nám výzvy přinesly všechny benefity, je potřeba, aby byly přiměřené našemu věku, schopnostem, míře odpovědnosti a zkušenostem i odvaze. Velkou, ale nesplnitelnou výzvou by rozhodně bylo kopání latríny pro malé benjamínky. Pro dospělé rovery ale tato činnost může představovat výzvu jen v případě, že bojují s fyzičkou či leností. Je tedy na nás, jaká výzva je splnitelná, ale stále ještě výzvou.

Instantním programem nehladovíš

Pokud do tematiky osobních výzev teprve namáčíte špičky nohou, ale nevíte, kde začít, doporučuji projít si odborky, stezky nebo se zapojit do větších celostátních výzev jako je třeba Skautský borec! 

Právě Skautský borec je jednou z výzev, do které se každoročně zapojuji i já s holkami z vedení říčanských světlušek. Jako průvodkyni roverského společenství mě na této výzvě oslovil široký záběr okruhů, podpora dobrého time managementu, péče o osobní rozvoj každého jednotlivce, možnost sebereflexe i srovnání s ostatními účastníky. Borec je výzva, ve které si každá z nás našla něco, co se každoročně snaží překonat. Kočka bojuje s ranním otužováním, Kája se stíháním školy a já zase s pravidelným sportem a koníčky. 

Právě členění výzvy na jednotlivé oblasti roverské výchovy nám pomáhá opravdu se rozvíjet a najít si v průběhu plnění této březnové a dubnové aktivity vlastní překážku ke zdolání. V našem společenství nás tyto výzvy nakoply k vytvoření sdílené tabulky, kam si po zbytek roku každý den zapisujeme, zda jsme sportovaly doporučených dvacet minut denně a vzájemně se tak podporujeme při zdolávání osobních překážek. 

Kromě Borce naše společenství oslovily také slovenské roverské odborky Čajíčkář a Kávičkář, které se nám již podařilo splnit. Samozřejmě se věnujeme i odborkám českým. Plnění odborek a překonávání výzev s nimi spojenými nás posouvá v každodenním životě – nebýt odborky Spisovatel, moje články byste v žádném čísle Roverského kmene nenašli.

Jak je vidět, inspiraci na výzvy lze hledat leckde, třeba pouhým sdílením mezi ostatními rovery a rangers na skautských akcích nebo online kanálech. Brzy vznikne i inspiromat, který bude koncentrovat tipy na aktivity ze všech oblastí roverské výchovy. A bude možné inspiraci nejen čerpat, ale i nabízet ostatním. 

SMART cíl není jen pro oddíl

Pokud přemýšlíme o roverských výzvách, nemůžeme opomenout výzvy osobní, které si stanovuje každý rover sám. Při jejich plánování nám může pomoct roverská metodika dostupná na Rovernetu. Zde najdeme mimo jiné i čtyři fáze plnění výzev: 

Hledej výzvu: Chceš něco dělat, ale zatím nevíš pořádně co a jak. V hledání ti může pomoci databáze Chystám program, inspirace u ostatních roverů či oslovení jiných oddílových vedoucích.
Připrav se na výzvu: Už máš představu, o čem by tvá výzva měla být, začínáš si ujasňovat, co od ní očekáváš, jaké konkrétní kroky to bude vyžadovat, co se díky splnění výzvy naučíš.
Překonej výzvu: Přichází čas na samotné plnění výzvy, během kterého otestuješ svoji vůli, motivaci ke splnění a vytrvalost.
Ohlédni se za výzvou: Výzvu není třeba jen překonat, je nutné se na průběh plnění podívat i zpětně a zamyslet se, jak probíhalo, jestli se povedlo splnit, co sis předsevzal/a, co ses naučil/a a co by se dalo příště udělat lépe. Také je vhodné zvážit, zda pro tebe bude přínosné zkusit výzvu překonat znovu.

Funkční výzva je splnitelná a přiměřená věku a schopnostem. Abychom mohli využít plný potenciál překonávané překážky, je dobré také vědět, jaký výsledek od splněné výzvy očekáváme a co nás k plnění výzvy motivuje. Výsledkem by měl být dobrý pocit, ale můžeme k němu přidat i nové zkušenosti nebo finanční ohodnocení. Abychom mohli splnění výzvy dobře vyhodnotit, doporučuji použít SMART metodu a svou výzvu pomocí ní definovat.

Specifické cíle, kterých chceme výzvou dosáhnout, nám pomohou hodnotit, jaké aktivity nás k nim přiblíží. Měřitelnost nám ukáže, jak úspěšně jsme výzvu zdolali. Achievable, dosažitelná výzva je taková, kterou opravdu dokážeme překonat a odmění nás dobrým pocitem po dosažení výsledku. Realistická je naopak taková výzva, která není příliš jednoduchá a její překonání nás posune v osobním, skautském či profesním životě dál. Time specific je výzva, u které vím, kdy zhodnotím úspěšnost či neúspěšnost při překonávání. 

Před stanovením výzvy je vhodné promyslet, zda jde o výzvu krátkodobou (odpoledne, týden), či dlouhodobou. U výzev, které chceme překonávat déle než měsíc, je vhodné také stanovit, kdy budeme hodnotit, jak plnění výzvy probíhá. Podívám se na celý průběh až po skončení stanovené doby, nebo si budu své posuny pravidelně reflektovat každý týden? 

Každá výzva vyžaduje i jiné hodnocení. Pokud se hecnu jeden den nejíst cukr, je vhodné hodnotit ji následující den a neodkládat reflexi až na další měsíc. Naopak pokud je mým cílem zvýšit svou fyzickou kondici, zhodnotit pokrok po prvním tréninku ve fitku není vhodné, protože výsledky jsou ještě v nedohlednu. 

Roverské výzvy se nemusí týkat jen skautského života. Přechod hor, zavolat doktorce, přespat pod širákem, zašít si ponožky nebo obléct plavky. Pro někoho jsou tyhle věci právě teď největší životním vyzváním. Rovering nás provází ve všech oblastech života, a tak dává smysl, že některé naše výzvy budou přesahovat z oddílového či kmenového života do toho osobního. 

Každý narazíme během života na množství výzev a překážek, protože ty k životu prostě patří. Jak se nám je podaří překonat, záleží jen na tom, jak dobře se na ně připravíme. Možná je ten pravý čas najít si novou výzvu!


Checklist před každou výzvou

Obtížnost: Je pro mě aktivita přiměřenou výzvou? Není pro mě moc jednoduchá, nebo naopak moc složitá?

Zaměření: Vede mě k rozvoji v oblasti, kterou zatím moc nenaplňuji? Co chci aktivitou naplnit?

Budoucnost: Posouvá mě výzva k něčemu, co využiju v budoucnu?

Potřeby: Vyžaduje si plnění výzvy nějaké pomůcky nebo speciální prostředí? Mám ke všemu přístup?

Čas: Jak dlouho výzva potrvá a kolik času mi zabere?

Vykročení: Kdy chci výzvu plnit?

Pracuji jako farmaceutický asistent v lékárně v Říčanech.

V Říčanech také vedu roverský kmen Diversity, pro větev Kafenama působím jako dospělý průvodce. Jsem v organizačním týmu Mikulášského víkendu a užívám si i zapojení u Zahraničního odboru.

Baví mě káva, výlety a cestování, příprava a realizace roverských programů a větších akcí, grafika v Canvě, Excelovské tabulky a ráda se učím nové věci. Zajímá mě zdravý životní styl a vztahy mezi lidmi.

Kontakty: IG