Sloupek RO

Tento školní rok se v Roverském odboru nesl ve znamení intenzivní práce na revizi roverského programu a na tvorbě nové roverské vzdělávací akce, která nahradí Roverskou poradu.

Přestože naši práci na revizi roverského programu ve sloupcích RO zmiňuji už snad dva roky, dostali jsme se do slepé uličky, a tak jsme v únoru začali úplně odznova. Tentokrát to ale vypadá, že se věci konečně hýbou dobrým a produktivním směrem. Do konce roku 2022 se zaměříme hlavně na revizi dvou nástrojů – brožurky Roverský začátek a projektů, na něž moc oceníme zpětnou vazbu od vás, čtenářů.

Pracujete ve vašem společenství s Roverským začátkem? Pokud ano, je aktuální formát funkční? Jaké změny byste v něm uvítali? Pokud ne, proč tomu tak je? A jak ve svém společenství nebo kmenu využíváte projekty? Jaké jsou jejich nedostatky? Ozvěte se nám prosím na email RO@skaut.cz, budeme moc vděční.

Špatnou zprávou pro český rovering je, že už podruhé bude odsunut Obrok. V roce 2021 se největší roverská akce v republice nemohla konat z důvodu pokračující pandemie covidu-19 a v roce 2023 akce opět neproběhne, protože se nám nepodařilo najít organizační tým. Zvažujeme proto zorganizovat seminář na téma „Jak pořádat velké akce“, od něhož si slibujeme, že najdeme tým, který se organizace Obroku zhostí v roce 2024.

Abychom absenci akce tak zásadní pro český rovering, jako je Obrok, nějak vynahradili, rozhodli jsme se překopat formát Roverské porady, kterou Roverský odbor pořádá jednou za dva roky. Zatímco v minulých ročnících účastníci utvářeli rovering, v letošním roce chceme poradu přiblížit formátu Elixíru nebo Poradní skály a zaměřit se tak na předávání roverských tipů a know-how. Věříme, že akce tak bude atraktivní pro mnohem širší publikum a doufáme, že se tam setkáme i s vámi, čtenáři. Zapište si do diáře termín 11.–13. listopadu a sledujte skautské komunikační kanály pro další informace.

Přejeme vám příjemné léto nabité roverskými dobrodružstvími.

Pocházím z Brna, kde odmalička skautuju ve slatinském oddíle. Během studií v Coloradu jsem přičichla k fungování amerických Venture Scouts, což mě po návratu domů inspirovalo k rozjetí roverského programu v regionu. Organizuju jihomoravské roverské víkendovky Kořeny a připravovala jsem Obrok21. Zvědavost více nahlédnout pod pokličku roverskému programu v Junáku mě nakonec přivedla až do Roverského odboru. Momentálně mě většinu času naleznete ve Skotsku v Glasgow, kde studuju francouzštinu a politiku.