téma

Starej se o sebe!

Lidové přísloví říká, že zdraví je dobro, o kterém nevíme, dokud ho neztratíme. V článku zjistíte, proč je funkční roverský kmen prospěšný psychickému zdraví a jak je možné pomocí roverského společenství posílit zdraví fyzické.

Pravidelný pohyb ke zdravému životnímu stylu neodmyslitelně patří. Doporučení ohledně času a intenzity pohybu se různí s ohledem na výsledek, kterého chceme pohybem dosáhnout. Většina odborníků se však shoduje, že minimálně 20 minut sportu bychom měli zařadit do každého dne. Motivace k fyzickému pohybu ve věkové kategorii roverů a rangers se mění z vnější (vedoucí oddílu, který připraví běhací hru pro skauty) na vnitřní (starost o zdraví, udržení tělesné zdatnosti, atd.). Pro některé z nás se tak velkou výzvou roverského věku stává najít důvod k pohybu, pro jiné zase najít čas v diáři.

pixabay.com

Přiměřená aktivita je základem prevence mnohých zdravotních problémů. V případě nedostatečného pohybu může člověka během života více ohrožovat nadváha, diabetes mellitus 2. typu, artróza, bolesti kloubů, vysoký krevní tlak či infarkt. Zvyšuje se též riziko cévní mozkové příhody. Pravidelný pohyb navíc zlepšuje koncentraci a soustředění. Snažíte-li se zrovna marně dohnat zkouškové období, možná potřebujete pohybovou pauzu!

Kolektivně fit

Jak zapojit roverské společenství do zlepšování fyzické kondice? Kafenama, větev říčanského roverského společenství doporučuje: „Hravě! Od prázdnin roku 2020 máme pro členy kmene vytvořenou sdílenou google tabulku, do které zapisujeme, jak aktivní během měsíce jsme. Každý z nás si tak může porovnat množství pohybu s vrstevníky a přáteli. Tabulka zároveň umožňuje zapsat, zda cvičíme společně, třeba společnou návštěvou lezeckého boulderu, jógou, nebo zvlášť, třeba během, alespoň pětikilometrovou vycházkou nebo plaváním. Protože jsme se touto výzvou chtěli vzájemně podpořit v pohybu, stanovili jsme si minimální čas, po který chceme být aktivní. Výzvou je pro nás opravdu splnit doporučených dvacet minut denně.“

Nemáš kmen nebo jsou tví přátelé peciválové? @kafenamaricany na Instagramu během června zveřejní možnost se do výzvy přidat. 

Pokud dvacet minut pohybu denně v kmeni zvládáte hravě a hledáte trochu drsnější výzvu, zapojte se do Skautského Borce. Kromě fyzické aktivity nabízí i výzvy v oblastech skautského života, čistější přírody a učení. 

Pravidelný pohyb skautům pomáhají zajistit i Skautské instituty s pestrou nabídkou činností. Naše redakce doporučuje navštívit třeba hodinu jógy na Staromáku.

pixabay.com

Máte naopak pocit, že nejste sportovně založené roverské společenství, ale stejně chcete zvýšit kondičku a udělat něco pro své zdraví? Vyražte společně na puťák nebo jednodenní výpravu. Pravidelná chůze prokazatelně zlepšuje kondici účastníků a pomáhá též se zlepšením paměti. Navíc je možné tuto sportovní aktivitu dělat kdekoliv a nepotřebujete žádné speciální pomůcky.

Pokud se v kmeni ještě moc neznáte, roztancujte parket na nejbližší párty. Vědecký výzkum z roku 2015 potvrzuje, že lidé, kteří synchronizovaně tancují, mají mezi sebou ve skupině lepší sociální vazby než skupiny, které společně netancují. Ruku na srdce – kdo z nás nikdy netancoval tanec Macarena? 

pixabay.com

Zdraví neznamená jen svaly

Kromě již zmíněných benefitů pro fyzickou kondici má pravidelný pohyb vliv i na zdraví psychické. Sami jistě tušíte, že se po fyzické aktivitě cítíte celkově lépe. Na svědomí to mají neurotransmitery serotonin a dopamin, které se v mozku během pohybu uvolňují. Pokud zažíváme stresové období ve škole či v životě, hladiny serotoninu a dopaminu přirozeně klesají, pravidelný pohyb tedy pomáhá odbourávat následky (nejen) chronického stresu. 

O své mentální zdraví je ale vhodné starat se více než pouhým pohybem. Dobrou pomocí při péči o psychiku může být například web opatruj.se, který nabízí testy duševního zdraví nebo třeba návody a tipy na podporu celkové duševní pohody. Najdeme na něm i několik dobrých důvodů, proč se o svou psychiku starat. „Duševní well-being nám napomáhá zvládat stresující situace, které život přináší. Náhlé náročné situace, stres, potíže v práci, škole, partnerském vztahu nebo ztráta blízké osoby mohou narušovat naše duševní zdraví. Nicméně strategie a způsoby, které během života nacházíme a které si následně osvojujeme, jsme pak schopni při takových situacích využít ve svůj prospěch,“ píšou v sekci o duševním zdraví. Tento web navíc nabízí k prostudování zdroje a studie, kterými výroky o duševním zdraví a tipy, jak ho udržet, podkládá.

Skauting – balzám na duši

Problém, který roverská společenství často řeší, je, jak pomoci členům scelit se v partu. 

Zazpívejte si! Členové skupin, které společně zpívají, mezi sebou prokazatelně rychleji navazují přátelství a posilují sociální vazby, podobně jako skupiny společně tancující.

Neumíte zpívat? Nevadí! Můžete se tomu společně zasmát. Kolektivní smích má na jedince ve skupinách velmi podobný efekt jako společný zpěv. Večery s kytarou u táborového ohně jsou tedy nejen prima skautský zážitek, ale i prevence duševních onemocnění jednotlivce. 

pixabay.com

Výzkum Mhairi Bowe a spol. publikovaný v roce 2021 odhalil silné propojení mezi koordinovanou organizací pomoci v době krize a sounáležitostí skupiny. V případě, že skupina společně organizuje pomoc ostatním členům komunity, pozitivně se to odráží též na psychické pohodě všech členů skupiny. Za zvážení stojí, zda nemáte ve svém okolí někoho, komu byste mohli s roverským kmenem pomoci a zároveň tak posílit i vaše duševní zdraví. 

Z výzkumu psychologů Nottingham Trent University je též zřejmé, že uvědomění si sounáležitosti se skupinou, jakou bezesporu může být i roverské společenství, pomáhá jejím členům snižovat depresivní myšlenky a úzkosti. Trávit čas s roverským kmenem „jen tak“ má tedy vědecky podložený přínos pro naši psychiku. Nevěříte? Výzkum Oxfordské univerzity z roku 2017 potvrdil, že čím častěji si najdete s přáteli čas na společné jídlo, tím spokojenější v životě budete. Lidé, kteří se pravidelně schází na oběd či večeři se svými blízkými, cítí vůči ostatním více důvěry, mají více spolehlivých přátel a větší motivaci zapojit se do aktivit v okolí bydliště. Roverské společenství, potažmo účast na životě vybrané komunity, nám též může pomoci lépe zvládat nepříjemné životní zkušenosti. Tomuto efektu se říká social buffering – lidé, kteří mají kolem sebe partu přátel, vykazují během náročných životních situací nižší hladiny stresových hormonů. Například zvýšená hladina stresového hormonu kortizolu může vést ke zhoršení imunity a zároveň zvyšuje riziko srdečních onemocnění. Naplánovat si čas na odpočinek s přáteli by pro nás tedy mělo být nezbytností, ne eventualitou. 

pixabay.com

Spánek jako povinnost k sobě?!

Hladinu kortizolu ovlivňují mimo jiné i naše spánkové návyky. Kvalitní spánek hladinu kortizolu snižuje a pomáhá nám odbourat stres. Nekvalitní spánek může naopak hladinu stresového hormonu zvýšit. Jak na správnou spánkovou hygienu se můžeme dozvědět na již zmiňovaném webu opatruj.se, konkrétně na www.opatruj.se/pece-o-sebe/spanek, kde najdete i návod jak si zajistit kvalitnější spánek během dne – pohybem, stravou a denním režimem. 

Jeden ze tří principů skautingu je povinnost k sobě. Běžně se vykládá jako odpovědnost za rozvoj sebe sama. Sebeaktualizace je psychologií vnímána jako jedna ze základních potřeb člověka. Seberozvoj však nekončí u splněné odborky, vystudované školy nebo nového zájmu. Přiměřený spánek, strava, čas na koníčky a zapojení pohybu do života každého z nás by tedy měly být částí skautingu rovnocennou oddílovým schůzkám a výpravám. Jak pravil Robert Baden-Powell: „život i člun řiď sobě sám.“ Věřím ale, že na téhle plavbě zdravým životním stylem tě tvé roverské společenství rádo podpoří!

Pracuji jako farmaceutický asistent v lékárně v Říčanech.

V Říčanech také vedu roverský kmen Diversity, pro větev Kafenama působím jako dospělý průvodce. Jsem v organizačním týmu Mikulášského víkendu a užívám si i zapojení u Zahraničního odboru.

Baví mě káva, výlety a cestování, příprava a realizace roverských programů a větších akcí, grafika v Canvě, Excelovské tabulky a ráda se učím nové věci. Zajímá mě zdravý životní styl a vztahy mezi lidmi.

Kontakty: IG