Recenze

Vyklouznutí ze všední reality: seriál Čas čarodějnic

Pokud Vám přijde zimní nevyzpytatelné počasí už zdlouhavé, měla bych pro vás doporučení na jeden velice krásný fantasy seriál. Jste-li fanoušci upírů, čarodějnic a démonů, budete nadšeni. Čas čarodějnic vás zavede do malebných lokalit Velké Británie a Itálie. Nebudou vám chybět ani zajímavé historické postavy včetně pořádné dávky alchymie.

Čas čarodějnic je britský seriál, který vychází z velice vydařené literární předlohy autorky Deborah Harknessové. Jedná se o dobrodružný příběh, jehož hlavní hrdinkou je Diana Bishopková, historička s velkou vášní pro alchymii. Tu také vyučuje na univerzitě v Oxfordu. Diana by sice chtěla být obyčejná, ale není tomu tak. Je totiž čarodějnice a jednou se jí v oxfordské knihovně povede vyvolat prastarý alchymistický rukopis, o němž se myslelo, že je navěky ztracen. Nadpřirozené bytosti jsou ochotné udělat cokoliv, aby ho získaly. Objevením rukopisu se Dianě značně zkomplikuje život a také se její cesty zkříží se záhadným genetikem Matthewem Clairmontem.

Čas čarodějnic je romantický příběh, ale na rozdíl od běžných „teen romancí” má velkou výhodu, protože naši hrdinové už dávno nejsou náctiletí a příběh je vyprávěn z pohledu Diany, která je vystudovanou univerzitní profesorkou a její romantický protějšek Matthew je vědec. Příběhu to tedy dává jiný nádech a hrdinové se nacházejí i v jiném než školním prostředí. Na překrásných kulisách lze vidět, že je autorka znalá historie a že se nás nebojí přenést do alžbětinské Anglie. Dokonce se zde setkáme i s Rudolfem Habsburským. Prostředí je dle mého názoru jedna z nejsilnějších stránek seriálu.

Díky alchymii a magii se autorce povedlo dobře propojit historii se současností. Pátráním po záhadném rukopisu, do něhož se Diana s Matthewem pouští, tento napínavý příběh jen začíná. Jelikož oba hrdinové patří do světa nadpřirozených bytostí, snaží se zachránit existenci čarodějnic, démonů a upírů, jejichž svět oproti tomu lidskému umírá.

Vzhledem k tomu, že jsem četla i literární předlohu, mohu říci, že se jí autoři seriálu velice věrně drží. Příběhu dělá čest, že je seriál o něco akčnější než kniha. Matthew Goode a Teresa Palmer v hlavní rolích vytváří pár, který vás prostě chytne za srdce. Výhoda knihy tkví v tom, že je jedno, jaké místo si vyberete pro prostředí příběhu, stačí ho dobře popsat a vaše fantazie při čtení už zařídí zbytek. Seriál však zasáhla pandemie koronaviru. A i když se s tím tvůrci poprali, jak nejlépe uměli, kdo se těšil na záběry z rudolfínské Prahy, měl smůlu. Seriálu to však neubírá na kráse a dynamičnosti. Propracovanými efekty se to v něm jen hemží společně s dobovými kostýmy. Pokud tedy milujete historii se špetkou magie a fantazie, Čas čarodějnic je seriál přesně pro vás. Nejste-li velcí romantici, nemusíte se bát, tento seriál se sice věnuje romantické lince jako hlavní, ale nabídnout může i jiné zajímavé zápletky. Líbil se mi jeho odlišný pohled na upíry a další nadpřirozené bytosti, které jsou tradiční se špetkou originality.

Seriál má zatím dvě série a ty odpovídají dvěma knihám. Věrní fanoušci už vědí, že brzy pro nás přijde na řadu série třetí a tedy závěrečná stejně jako u knih, které dohromady tvoří trilogii. Komu by se zastesklo po úžasných hrdinech, může si přečíst knihu Syn času, která nedávno vyšla a vrací se ke známým hrdinům a poodkrývá nám kousek toho, co se jim v životech změnilo od posledního dílu. Doufám tedy, že vás Čas čarodějnic okouzlí alespoň trošičku jako mě a necháte se na chvíli přenést do jeho zajímavého světa.

zdroj – archiv IMDb

Zdroj: ČSFD

Studuji na Husitské teologické fakultě, obor sociální a charitativní práce. Jsem členem berounského střediska Radost a Naděje, kde vypomáhám u oddílu světlušek. Miluji čtení knih s fantasy tématikou a psaní příběhů, jízdu na kole a procházky.