Zprávy ze světa

Čínská vláda omezila potraty

Čína

Čínské ženy mohou na potrat od konce září pouze ze zdravotních důvodů. Jedná se o další další způsob, jak se čínská vláda snaží bojovat se stárnutím populace. Předchozím pokusem bylo navýšení maximálního počtu dětí, který vláda povoluje svým občanům. Od června je v Číně povoleno mít tři děti místo dvou.

zdroj: Seznam Zprávy

Lidé se mohou dožít až 130 let

Velká Británie

Podle nové studie publikované britským časopisem Royal Society Open Science je možné, aby se člověk dožil minimálně 130 let. Dle studie je od 110 let šance na přežití dalšího roku života zhruba padesát na padesát. V současnosti je proto hranice 130 let málo pravděpodobná. Vzhledem k neustálému vývoji vědy a techniky se ale předpokládá, že by se tohoto věku mohli dožít někteří dnešní padesátníci. Nejstarší známou žijící osobou je doposud Francouzka Jeanne Calmentová, která se dožila 122 let.

zdroj: Deník

Probíhá očkování proti malárii

Subsaharská Afrika

Světová zdravotnická organizace schválila první vakcínu proti malárii. Poskytuje sice jen 30% ochranu, ale v kombinaci se sezónními antimaleritickými léky snižuje počet případů, hospitalizací a úmrtí o 70 %. Nevýhodou však je, že většina států, kde je riziko nákazy vyšší, zejména tropické oblasti a subsaharská Afrika, patří k chudým státům a nemohou si tak vakcínu dovolit.

zdroj: ČT24

Nobelova cena za mír byla udělena dvěma novinářům

Švédsko

Letošními laureáty ceny jsou ruský novinář Dmitrij Muratov dlouhodobě upozorňující na korupci, nezákonné zatýkání, volební podvody a další témata podobného druhu a filipínská novinářka Maria Ressaová, která se naopak staví kriticky ke kontroverznímu filipínskému prezidentovi Rodrigovi Dutertemu a poukazuje na zneužívání moci, násilnosti či falešných zpráv.

„Svoboda projevu a svoboda informací jsou klíčovými předpoklady demokracie a chrání před válkou a konflikty. Držitelé Nobelovy ceny za mír za rok 2021 jsou zástupci všech novinářů, kteří hájí tyto ideály ve světě, kde demokracie a svoboda tisku čelí čím dál nepříznivějším podmínkám,“

uvedl Nobelův výbor ve svém prohlášení.

zdroj: iRozhlas

Trump spouští vlastní sociální síť Truth Social

USA

Bývalý americký prezident Donald Trump, který byl po lednových útocích na Kapitol zablokován na Twitteru a Facebooku, se rozhodl založit vlastní sociální síť. „Žijeme ve světě, kde má na Twitteru velkou přítomnost Tálibán, ale váš oblíbený prezident byl umlčen,“ napsal Trump ve svém vyjádření. Aktuálně je síť spuštěna pouze ve zkušebním provozu, v roce 2022 by pak měla být zpřístupněna veřejnosti. Podle názvu Truth Social je patrné, že bývalý americký prezident chce stavět na otevřenosti a možnosti říkat pravdu a nebýt na této sociální síti cenzurován.

zdroj: iDnes

Očekávaný vesmírný teleskop se připravuje ke startu

Francouzská Guyana

Na palubě rakety Ariane 5, která vzlétne 18. prosince z Francouzské Guyany, bude vynesen až za oběžnou dráhu nejmodernější vesmírný teleskop. Vesmírné zařízení nese název po bývalém šéfovi NASA z dob přistání na Měsíci. James Webb Space Telescope je se svými 6,5 metry v průměru skoro třikrát větší než Hubbleův teleskop a nabídne mimo jiné i prvotřídní fotky jádra Galaxie. Komplikovaný start tohoto špičkového instrumentu byl odkládán už od roku 2007, tak se to snad po 14 letech povede.

zdroj: esa.int

Zapojuji se ve vedení skautů a skautek. Kromě skautingu ráda cestuji, poznávám nové věci, zajímám se o sport nebo čtu.