Metodika

Akce pro veřejnost jako roverská služba nebo skautský dobrý skutek:

Návod a inspirace

Konáte alespoň jeden dobrý skutek denně a naplňujete roverské heslo „Sloužím“? Podporovat tyto hodnoty můžete pořádáním akcí pro veřejnost nebo zapojením se do akcí již existujících.

Hospodské kvízy, běžecký závod, Dárek za korunu

Prvním zajímavým tipem na akci pro veřejnost je hospodský kvíz. Skautský oddíl ve Višňové ho pořádá v  místním bistru. Lidé usednou po skupinkách ke stolu a odpovídají na záludné otázky. Jde o zábavný způsob, jak posedět v restauraci a přitom si provětrat mozkové závity a zažít spoustu humorných chvil. 

Podle Lucky, která kvízy pořádá společně s Evkou, by člověk měl vymyslet otázky tak, aby byly středně těžké a zároveň trochu zábavné. Připraví se 10 různorodých kategorií po 5 otázkách. Kouzlo spočívá v tom, že to je mix, například první kategorií jsou pohádky a druhou třeba čeští prezidenti, aby se nikdo ze soutěžících nemohl připravit. „Dělali jsme i skautské, velikonoční a vánoční speciály,“ vzpomíná Lucka, která pak s Evkou zkontroluje, zda nějaká otázka není nejednoznačná či matoucí, nebo zda neexistuje více správných odpovědí. Také se musí dobře udělat prezentace, je nutné zorganizovat lidi, zarezervovat místo a sehnat techniku, aby se dalo promítat a fungovaly mikrofony. Potom duo vyřeší přihlášky soutěžících a zajistí dort pro vítěze. 

Dalšími akcemi v režii skautů z Višňové je Skautský dobrý skutek, pořádaný odborem Skauti na Zemi, konkrétně akce Ukliďme Česko, nebo vyrábění dárků pro lidi v domově pro seniory. Oblíbený byl i běžecký závod Višňovská míle, nebo Dárek za korunu, kde děti za tuto symbolickou cenu vyráběly dárečky pro maminky ke Dni matek. Kromě toho višňovští skauti pořádají také dětské dny a karnevaly. Pomáhají rovněž při místním přespolním běhu Chalupářský teréňák, jenž odkazuje na seriál natočený ve Višňové. Oddíl se před lety zapojil i do pomoci obcím zasažených povodněmi. V prosinci, nejčastěji v místním kostele, rozdávají členové betlémské světlo, samotnému zapalování plamínku předchází krátké hudebně-dramatické vystoupení či zpívání koled. 

Návštěva seniorů, čištění studánek, pomoc bezdomovcům, Mastník race a lanový park

Akce pro veřejnost často reagují na aktuální události, jakou je nyní již delší dobu válka na Ukrajině. Jedním z aktivních pomáhajících kmenů je vysokoškolský roverský kmen Skrypta, jehož členové se loni zapojili do výroby svíček ze starých plechovek a poslali je na Ukrajinu lidem zasažených válkou. 

Během jedné schůzky navštívili oddělení gerontopsychiatrie v Bohnicích a s klienty – seniory zdobili vánoční perníčky a povídali si s nimi. Na jiné schůzce pomohli v rámci křesťanské komunity Sant’Egidio lidem bez domova tím, že jim dali jídlo a ošetřili je. Skrypťané také vyrazili s ukrajinskými vrstevníky na víkendovku. O Vánocích vaří halušky na Staromáku pro kolemjdoucí. 

A letos Skrypťané pomohli i pohybem – na schůzce si stáhli aplikaci EPP: Pomáhej pohybem a díky uběhnutým kilometrům podpořili dobročinné projekty. Na jiné schůzce kmen vyčistil pražské studánky nebo zlikvidoval zámečky lásky, a zmírnil tak účinky zubu času a vandalismu v Praze. Členové Skrypty pomáhali také v boji proti rakovině prodejem žlutých kvítků. Letos si na vánoční schůzce nerozdávali dárky, ale poslali peníze na charitativní účely.

V mém okolí se schází skauti z oddílu KOS. I ti pořádají zajímavé akce pro veřejnost. Jednou z nich je Mastník race, překážkový běh korytem a okolím potoka Mastníka v Kosově Hoře u Sedlčan. Loni u příležitosti založení obce uspořádali Skautskou stezku po okolí obce. A sportovně naladění jsou i příbramští junáci, kteří každoročně pořádají akci Lanový park na Svaté Hoře. Úkolem příchozích je zdolat lanové překážky, které pro ně skauti připravili.

Pomoc obcím na akcích, prostor na slibový oheň „za odměnu“, kulturní akce pro veřejnost

Dalšími zajímavými nápady na služby veřejnosti je pálení čarodějnic, patronáty, sázení stromů, tříkrálová sbírka, půjčování tábořiště, drakiáda, lampionový průvod, vynášení smrtky před Velikonocemi, příprava aktivit na den dětí, turistický pochod (pod Klubem českých turistů) a péče o chráněné území. 

Kromě těchto nárazových aktivit existuje i jedna dlouhodobá. Službu ostatním občanům a své vlasti totiž vykonávají skautští činovníci už samotným vedením členů. „Celoročně vedeme děti k zodpovědnému občanství a snažíme se naplňovat poslání skautingu,“ konstatuje Amigo, vůdce 4. oddílu TULÁCI s tím, že už tato činnost je služba sama o sobě.

Lvíčata ze Štěpánova zase získala díky službě veřejnosti parádní místo pro slibový oheň. „Pomáháme na jednom pěchotním srubu a hradě nějakou službou, brigádou nebo úklidem. Jednou jsme pak o půlnoci na hradě mohli udělat slibový rituál, což bylo ohromné,“ svěřuje se zástupkyně vůdkyně Lvíčat Želwice. 

Středisko Bílý Albatros Praha zase pořádá open-air Festival Skautská Alternativa,  kde se prezentují místní i zahraniční hudebníci a panuje nevšední program pro děti i celé rodiny. Festival připravují a organizují členové střediska od 12 let, je otevřený všem. Hudební program postavený na nemainstreamové hudbě se postupně vyvinul většinou ze skautských kapel do pestré dramaturgie, kde téměř třetinu tvoří zahraniční interpreti.

Další akci pořádá oddíl benjamínků ze střediska Ad fontes. Jedná se o skautský turnaj v pexesu pro rodiče. Druhou akci, dvoudenní festival outdoorových filmů Snow film fest, zorganizovalo středisko Fidelis et Fortis.

Věřím, že článek vás inspiruje k organizaci vlastních akcí pro veřejnost a že budou vydařené.

Tip: Na skautské akce lze získat dotace od Junáka, granty od obce nebo evropské dotace, viz https://krizovatka.skaut.cz/search?q=dotace.

Foto: archiv 1. skautského oddílu Višňová

Surikata pochází ze skautského oddílu ve Višňové. Je členkou vysokoškolského roverského kmene Skrypta.