Feature

Stihneme zlepšit svět do roku 2030?

Co vznikne, když spojíme skauting a projekt OSN? Programové nápady pro zapojení roverů do společnosti. V článku představím vybrané cíle udržitelného rozvoje a aktivity, které můžete na schůzkách kmene vyzkoušet.

Co jsou SDG’s?

Cíle udržitelného rozvoje (Sustainable development goals – SDG’s) jsou body programu OSN pro rok 2015 až 2030. Jde o sedmnáct společenských témat, kterým se OSN a další zapojené organizace věnují, s cílem zlepšit stávající situaci těchto sociálních a environmentálních problémů.

Na stránkách Organizace spojených národů – osn.cz/osn/hlavni-temata – najdete seznam všech sedmnácti témat s podrobným popisem cílů, kterých chce OSN do roku 2030 dosáhnout. U každého z bodů SDG’s jsou představena fakta, která se k problematice vážou. Na českých stránkách OSN naleznete odkaz na krátká videa k problematice, na těch světových v angličtině pak i nápady na aktivity, kterými můžete šířit povědomí o daných tématech. 

„Hlavním smyslem SDG’s je, aby všichni lidé na zemi mohli žít důstojný život bez chudoby, hladu a nerovnosti, a mohli plně rozvinout svůj potenciál. […] Jsme první generací, která může odstranit extrémní chudobu na zemi a zároveň poslední generací, která může zabránit nejhorším dopadům globálního oteplování, než bude příliš pozdě,“ říká o SDG’s bývalý generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Zdroj: osn.cz

Lokální kukuřice

Špatná výživa je důvodem úmrtí u téměř poloviny dětí do pěti let. Pro zlepšení výživy potřebujeme udržitelné zemědělství. Jedním z bodů, o které se OSN snaží pro ukončení hladu ve světě, je podpora lokálních farmářů a zvyšování zemědělské výroby. 

Druhý cíl – ukončení hladu –je hluboce propojený s cílem 12, který se věnuje odpovědné výrobě a spotřebě. Tyto cíle se snaží zajistit lepší přístup k potravinám a zároveň vzdělávat širší společnost o plýtvání jídlem. 

Farmářský průmysl je velkým producentem skleníkových plynů. Pro současnou českou společnost je stále výzvou nakupovat lokálně a udržitelně. Vznikají ale projekty, které nám v tomto snažení mohou pomoci – bezobalové prodejny, komunitní zahrádky nebo třeba veřejné lednice, které doporučuji využít v případě, že u vás doma vznikají přebytky potravin, které nesníte.


Pokud se chcete blíže seznámit s fungováním komunitních zahrad, inspirovat se můžete ve vinořské Komunitní zahradě Pastvina. Pastvina pro skauty nabízí možnost jednodenní výpravy i víkendové návštěvy, během které se seznámíte se zahradou i zvířaty v ní a vyzkoušíte si práci okolo zahrady. Více informací najdete na zahradapastvina.cz/skauting

Dalším zajímavým nápadem na schůzku může být zero waste kuchařská soutěž. Od nákupu až po servis přemýšlejte, jak využít suroviny kompletně a kreativně. Zero waste ideologie pomalu proniká i do povědomí mainstreamových prodejců potravin a webových stránkách některých z nich najdete zero waste recepty. Řetězce také umožňují přispět balíčky potravin během potravinové sbírky.

Podpora pod palcem

Skankska, Reknihy.cz a centrum Tereza. Na první pohled vypadají, že nemají mnoho společného. Nejen tyto tři firmy však spojuje podpora udržitelnosti. 

Udržitelnost není výhradou jen velkých firem, jak dokazuje třeba český projekt Reknihy, který získal cenu za udržitelnost od společnosti ASO. Toto udržitelné knihkupectví vykupuje knihy, které již nepotřebujete doma v knihovničce a následně je přeprodává. Funguje na myšlence cirkulární ekonomiky a snižuje potřebu kácení lesů pro výrobu papíru. Zakladatelé projektu také skrz projekt přispívají finančně na podporu zachování pralesů. 

Centrum Tereza se věnuje vzdělávání a životnímu prostředí. Má tak „na triku“ ekoškoly, ekoškolky a další projekty: férové snídaně pro veřejnost, web badatele.cz pro podporu zapojení ekologické tématiky během školních hodin nebo třeba projekt Mladí reportéři, který podporuje mladé lidi (11 až 25 let) v mapování environmentálních problémů ve svém okolí pomocí reportáží, fotek a videí. 

Zkuste s kmenem uspořádat férovou snídani. Druhou květnovou sobotu bude probíhat na více místech v republice, ale až do května čekat nemusíte. Inspirujte se třeba na webu fairtrade.cz/zapojte-se/ferova-snidane/.

Dostupná energie

OSN se na svých webových stránkách každý měsíc věnuje problematice jednoho z cílů. Vybraným cílem pro únor 2024 je cíl číslo 7 – Dostupná a čistá energie. Podle informací ze stránek této organizace nemá v současné době přístup k elektřině každý pátý člověk na světě. Energetický průmysl je aktuálně zodpovědný za zhruba 60 procent emisí skleníkových plynů, lidstvo využívá jen 15 procent energie z obnovitelných zdrojů. Jedním z cílů tohoto bodu tak je zvýšení podílu používané energie z obnovitelných zdrojů, dalším třeba propagovat návyky pro úsporu energií. 

Zkuste si s kmenem uspořádat výpravu bez použití elektrické energie – puťák s vařením na ohni, cyklovýprava podle papírové mapy či svíčky místo baterek budou zajímavým zpestřením činnosti. Otestujte, jak se vstává bez nabitého telefonu a zjišťuje odjezd vlaku bez pomoci z idos.cz. A pokud by to pro vás byla na začátek moc velká výzva, můžete se do udržitelnějšího světa vydat kontrolou, zda v klubovně používáte úsporné LED žárovky.

Vyřeší cíle udržitelného rozvoje do roku 2030 všechny globální problémy? Spíše ne. Jako každý jiný nástroj mají i SDG’s svá pro a proti, která jsou probírána experty v oborech. Každý z uvedených problémů je ovlivněn spoustou proměnlivých faktorů, na které jako jednotlivci nemáme výrazný vliv – ekonomické situace států a firem, politické režimy, náboženství, … Cíle udržitelného rozvoje jsou jen jedním z nástrojů, který nám může pomoci udělat pár kroků blíž k řešení. Ale i ty mají svůj smysl. Jak se říká, každý maraton začíná prvním krokem. 

Více informací a další cíle najdete na stránce osn.cz/osn/hlavni-temata/cile-udrzitelneho-rozvoje-sdgs/.

Pro anglicky hovořící doporučuji nechat se inspirovat dalšími aktivitami na odkaze www.un.org/en/actnow.

Na webu Asociace společenské odpovědnosti najdete články o aktuálních projektech a trendech v udržitelnosti. Kromě Ceny SDG’s, kterou Asociace oceňuje udržitelné projekty v ČR a iniciativy Giving Tuesday najdete na webu další informace k SDG’s a akce spojené s jednotlivými cíli udržitelnosti. https://www.spolecenskaodpovednost.cz/ 

Vede roverské společenství Diversity v Říčanech. S SDGs se blíže seznámila díky Mezinárodnímu odboru Junáka během JOTA-JOTI, v rámci příprav RS programů se snaží jednotlivá společenská témata vhodnými programy otevírat i ve svém společenství.