Tipy

Akustická výstava, zámek z obýváku a Covid-umění

Zpomalení je v současné době velkým tématem celé společnosti. Během jara jsme všichni pocítili zbrždění světa okolo nás. To se samozřejmě odráží i v současných uměleckých instalacích. Které části moderního umění stojí za to vidět tento podzim a proč?

Akustické umění

V pražském Rudolfinu probíhá výstava příjemná jako hrnek fair-trade horké čokolády. Co očekávat od galerijního environmentálního počinu s názvem UNPLUGGED? 

Přesně to, co jeho jméno hlásá – odpojení. Celá výstava vznikla pod taktovkou galerie s minimální uhlíkovou stopou při tvorbě i přepravě díla a s důrazem na ruční práci umělců. Skrz všechny výstavní sály návštěvníka provází důraz na kvalitu před kvantitou a dnes již mírně nezvyklá surovost využitých materiálů, glazura a pastely jsou v postmoderně většinou považovány za retro přežitek. Některá díla v duchu minimálního znečištění vznikala téměř tři měsíce přímo v galerii, jiná byla do galerie dovezena na kole až z Antverp. Pokud si v galerii zapůjčíte (a také pročtete) průvodce výstavou, dozvíte se například, jak složitě se dá pojistit obraz během netradiční přepravy.

Celou výstavou se jako zlatá linka táhnou otázky: Proč? Proč je pro nás složité se odpojit? Jaký je náš vztah k přírodě? Jak vypnout okolí a zapnout sebe? A proč je v dnešním světě tolik důležité být neustále “připojený”?

Galerie se ve svém environmentálním uvážení inspirovala dílem jediného nežijícího umělce výstavy – Johna Cage. Celou expozicí vás tak může provázet jeho světoznámá skladba 4’33, specificky vybraná pro svou fenomenální akustickou složku. Máte také možnost si prohlédnout jeho kresby z cyklu Ryoanji. Skladbu s názvem Ryoanji, komponovanou v návaznosti na cyklus kreseb, si můžete ve vybrané dny v galerii poslechnout v podání členů České filharmonie. 

Když mluvíme o nevyužití energie, nesmíme zapomenout zmínit další nezvyklé specifikum výstavy a to fascinující práci s denním světlem. Výstava, otvírající diskuzi o šetrnosti a lásce k planetě, není nasvícená, díla tak ani po svém dotvoření nepotřebují zapojení elektrického proudu v žádném ohledu. Velmi osvěžující je i netradiční umělecká práce s prostory galerie. Doporučuji navštívit výstavu vícekrát v různé časy, abyste si detaily výstavy opravdu vychutnali. Stojí za to!

Stejně jako u všech výstav, i zde jsou díla, která šokují a díla, která duši pohladí. Jedním z šokujících děl může být časosběrný kus “Paralelní světy” rakouského sochařského dua Nicole Six a Paula Petritsch, kteří v galerii tři měsíce sbírali drobné důkazy o lidské přítomnosti – vlasy, papírky od žvýkaček a jiné, aby z těchto netradičních materiálů vytvořili uchvacující obrazy galaxií. Osobně mohu doporučit také dílo “108” od české umělkyně Habimy Fuchs a fenomenální kresby, které zachytil belgický umělec Rinus van de Velde. Pomocí krátkých popisků vás vtáhne do živé a zábavné konverzace nad jeho díly. Velmi okouzlující je i střídání tlumených tónů a jásající barevnosti jednotlivých děl. Kritiku současné společnosti  nabízí Tomáš Džadoň ve svém díle “Dědictví”. Na jeho hravou práci s perspektivou se však žádná kritika vznést nedá. Jednou z dominant výstavy je i dílo Overview české umělkyně Patricie Fexové, které rozhodně nemůžete přehlédnout. Toto dílo v duchu tématu výstavy odkazuje na emoce, které při pohledu na Zemi popisují astronauti – empatii a touhu chránit a pečovat. 

Galerie Rudolfinum

od 13. srpna do 29.listopadu 2020
Vstupné je volný díky nadačnímu fondu Avast
Potřebujete 5,- na šatny
Galerie nabízí ve vybraných časech i rozhovory s kurátorem výstavy a zenovou zahrádku v Artparku

Zdroj: Galerie Rudolfinum; Tomáš Džadoň a dílo Dědictví, UNPLUGGED, Galerie Rudolfinum. Foto Dan Materna
Zdroj: Galerie Rudolfinum; Pohled na obraz Overview Patricie Fexové, UNPLUGGED, Galerie Rudolfinum. Foto Dan Materna
Členové České filharmonie a hosté, UNPLUGGED, Galerie Rudolfinum. Foto Libor Galia
Rinus van de Velde, And slowly the outside world surrounding me started to look like a work by me, 2019, colored pencil on paper, 20,1 x 34 cm. Courtesy König Galerie, Berlin

Zámek z obýváku

Možná byste se rádi vydali na zámek v Nelahozevsi a celý ho prošli, ale nemáte čas nebo bydlíte moc daleko a navíc jste se rozhodli, že začnete sportovat, takže kultura musí stranou. Taky zrovna hledáte něco neobvyklého pro svůj roverský kmen. Co se s tím dá dělat?

Stačí otevřít počítač! Přesně pro takové situace totiž společnost House of Lobkowicz nahrála cyklus YogArt – unikátní a netradiční spojení umění, vzdělání, relaxace a sportu. V cyklu YogArt vás čekají lekce jógy v nádherných zámeckých prostorách.

Na adrese www.lobkowicz.cz/yogart najdete jednotlivé lekce, každá z nich probíhá v jiné části zámku. Přístupné jsou kdykoli a odkudkoli. Potřebujete jen karimatku a chvíli soustředění. Úvodní lekce vás vezme do přijímacího salonu, kde se v krátkosti seznámíte s historií renesančního zámku Nelahozeves a pak budete pokračovat příjemným protažením, dechovým cvičením a zklidněním.

Sami si můžete zvolit, kam se vydáte dál. Co třeba do knihovny? V současné době je k dispozici 7 lekcí z různých zámeckých prostor, každá má mezi 20 a 30 minutami. Za týden tedy můžete projít zámek a všechna nabízená cvičení. 

Celkový zážitek z návštěvy zámku je dokreslen jemným hudebním pozadím, profesionálně zpracovaným voice-overem při prohlídkách místností. Každou lekci zkušeně provázejí příjemné lektorky. Lekce jsou vhodné i pro začátečníky a neznalce jógy, výhodou je, že z pohodlí domova opravdu nemusíte nikam spěchat. 

House of Lobkowitz


Vstupné nevybíráno
Můžete přispět na péči o historické předměty v zámku!


“Zastavte jedoucí stroj!”

V galerii PLATO v současné době probíhá postmoderní výstava místních umělců “Písek ve stroji” a přidružená umělecká instalace “Písek ve vzduchu”. Jak se dočtete v kurátorském textu, celkovou myšlenkou výstavy je zastavení produktivity a zrychlení zastavení. 

Cílem moravských umělců a výtvarníků z blízkého i dalekého okolí bylo ponořit se do zákoutí svých duší a zprostředkovat pocity, které s sebou přinesla pandemická izolace a karanténa. Tato netradiční velká a zároveň minimalistická výstava tento cíl dokonale naplňuje. Už při vstupu do galerie dýchá pocitem bezmoci a zoufalství, které se přebíjí s pocitem velké touhy po aktivním životě. Výstava celkově vytváří mezi jednotlivými díly zajímavou disonanci, apokalyptickou zahradu na jedné straně, řízené meditace, nabádající diváka k uvolnění, na straně druhé. 

Galerie je v současné době velmi netypicky umístěná v budově bývalého Bauhausu. Tento velký, otevřený prostor dokonale podtrhuje celkové postmoderní ladění. Spolu všechna díla vytváří naprosto nelogicky harmonický celek. Co výstava UNPLUGGED vytvořila surovostí materiálu, „Písek ve stroji“ dohání dramatičnosti myšlenky. 

Online prezentace “Písek ve vzduchu” obsahuje umělecké ztvárnění období jarní karantény a izolace dle vystavujících umělců. Díla z této části najdete i v galerii, kde jsou vysílána na obrazovky přidaných televizí. Část “Písek ve stroji” ukazuje návštevníkům, že oním pískem, který zastavuje jedoucí stroj, jsme hlavně my, lidé. Tato část výstavy vám představí materiálovou knihovnu, která bude v galerii k dispozici i po ukončení výstavy. Jedná se o velký sborník odpadových produktů ostravských firem a výroben. Z těchto zbytkových materiálů místní umělci vytváří svá díla. Materiálová knihovna je tak neustále obměňována. Za zmínku stojí cyklistická kola s košíkem z kanystrů, hudební nástroje z odřezků překližky i karanténní počin Black Fly Day. Jednou ze zajímavých myšlenek instalace je i fakt, že hudba a láska jsou jako jedny z mála hodnot nezávislé na fosilních palivech.

Naproti pražské UNPLUGGED, která vyzývá k odpojení a snaží se vzbudit zájem o planetu, ostravský “Písek ve stroji” propaguje myšlenku, že je už příliš pozdě a není cesty zpět. Dílo, které tento fakt nastiňuje, se nachází ve venkovní části galerie. Jedná se o apokalyptickou zahradu, která zkoumá fascinující rozpor mezi silou přírody a rozpadlými betonovými bloky. Rozhodnutí přenecháme laskavému čtenáři.

Přímou součástí galerijní instalace je i kavárna, můžete tedy nad touto otázkou přemýšlet nad hrnkem kávy. 

Plato Ostrava

Vstup je od 1,- výše dle uvážení, galerií doporučený příspěvek je 30,-

Výstava probíhá od 18.6 do 29.10.2020

Další kulturní tipy, které se do článku už nevešly:
  • Palm Off fest – setkání divadel střední Evropy, které probíhá od 15. října do 21. listopadu 2020 v Divadle pod Palmovkou
  • Tradiční Signal Festival, který proběhne 15.10.2020 v Praze
  • Lenorské pečení chleba v obecní historické peci, které se pod vedením místního infocentra bude konat mimo jiné i 31.10. a 28.11. 2020 vždy od 9:00 v Lenoře
    ČÍSLO 4
  • 55. Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů (AFO) v Olomouci a v Praze ČÍSLO 5
  • Noc vědců 27.11.2020, kdy se dostanete do jinak nepřístupných vědeckých budov po celé republice

Pracuji jako farmaceutický asistent v lékárně v Říčanech.

V Říčanech také vedu roverský kmen Diversity, pro větev Kafenama působím jako dospělý průvodce. Jsem v organizačním týmu Mikulášského víkendu a užívám si i zapojení u Zahraničního odboru.

Baví mě káva, výlety a cestování, příprava a realizace roverských programů a větších akcí, grafika v Canvě, Excelovské tabulky a ráda se učím nové věci. Zajímá mě zdravý životní styl a vztahy mezi lidmi.

Kontakty: IG