cestování

Proč navštívit Moravskoslezský kraj?

Že ještě nevíte, kam s kmenem na podzimní puťák, nebo s oddílem na výlet? Hrad Hukvaldy, zámek Hradec nad Moravicí, muzeum Kopřivnice nebo Bolt Tower v Dolních Vítkovicích, tyto a mnohé další památky můžete v září a říjnu navštívit zdarma.

Prázdniny skončily a vy ještě chcete s posledními slunečními paprsky roku vyrazit za kulturou a ideálně ji spojit s výletem do hor? Zkuste vyrazit do Beskyd nebo Jeseníku a díky podpoře kraje, který se po letních měsících snaží “osiřelé” památky podpořit dotací vstupného, to nemusí být ani nákladné.

Technotrasa

Moravskoslezský kraj byl odjakživa krajem hutníků, horníků, železničářů, kloboučníků a vojáků. Řada památek spojených s těmito profesemi je zařazená do Technotrasy, která ukazuje genius loci zdejšího kraje. Zkuste navštívit důl Michal, Landek Park (největší hornické muzeum v Česku s největší expozicí důlního záchranářství na světě) a sfárat si do podzemních štol s komentovanou prohlídkou, shrnující historii těžby.

Černá hvězda

To je Ostrava, jak o ní zpívá Jarek Nohavica v jedné ze svých písní. Kromě Landeku a dolu Michal můžete vyrazit na vyhlídku Nové radnice a z výšky 73 metrů kouknout třeba k sousedům do Polska, do železničního muzea, na Slezskoostravský hrad, který se vlivem důlní činnosti propadl o 16 metrů, nebo do Ostravské zoo, druhé největší v zemi.

DOV – Dolní oblast Vítkovice, nebo taky “Ostravské Hradčany” – bývalý důl, koksovna a vysoké pece, které sloužily k výrobě surového železa, se nacházejí v centru Ostravy.

Po ukončení výroby se v roce 2008 staly součástí Evropského kulturního dědictví. O rok později začala jejich přeměna na edukativně-kulturní areál. V rámci prohlídky se projedete skipovým výtahem, nahlédnete do nitra vysoké pece a seznámíte se s výrobou koksu.

Stojí tu také multifunkční centrum Gong, vzniklé přestavbou bývalého plynojemu. Atypická stavba ve tvaru válce získala mnoho architektonických ocenění.

Při prohlídce areálu si nelze nevšimnout šroubovité nástavby na vysoké peci číslo jedna, zvané Bolt Tower. S výškou 77,7 metrů se jedná o nejvyšší bod města. Uvnitř najdete kavárnu s výhledem na město. Do kavárny jezdí výtah pouze jednou za hodinu, vždy v celou, proto je lepší si návštěvu předem rezervovat na stránkách www.dolnivitkovice.cz.

Edukativní část komplexu zastupují Malý a Velký svět techniky. Dvojice hal obsahuje různé expozice s interaktivními prvky. Výstavy se věnují historii technického pokroku, světu vědy a objevů a mnohému dalšímu. Projít areál vám bez problému zabere celý den.

Nejen uhlí, ale i břidlice

To, že severní Morava je kraj černého uhlí, je asi všem známo. Už méně lidí ví, že se zde ve velkém těžila a stále těží také břidlice. Na úpatí Oderských vrchů, necelé 2 kilometry od města Odry, se nachází Flascharův důl. Dostanete zde přilbu s baterkou a vyrazíte do 300 metrů dlouhých podzemních chodeb. Budete mít možnost vidět čelo vrásy a pozorovat, jak se kdysi masa horniny rolovala a pod velkým tlakem měnila v břidlici. Zdatnější návštěvníci mohou po několika žebřících vylézt do vrchních pater dolu a prohlédnout si románské a gotické břidlicové oblouky.

Od průmyslu do hor

Beskydy společně s Jeseníky nabízejí spoustu zajímavých vrcholů. Jedním z nejnavštěvovanějších vrcholů Beskyd jsou Pustevny. Aktuálně je zde výstava s názvem Pískoles. Jak už název trochu napovídá, jedná se o pískové sochy zvířat v nadživotní velikosti. Vstupné je dobrovolné a výtěžek jde na obnovu lesa zasaženého kůrovcem. Pokud se vydáte k čtyři kilometry vzdálené kapli Cyrila a Metoděje z 19. století, v půli cesty narazíte na sochu boha Radegasta, symbol Nošovického pivovaru.

Pokud se dáte opačnou stranou, po necelých 400 metrech budete mít možnost projít si 660 metrů dlouhou a 15 metrů vysokou stezku Valaška, která vede v korunách stromů.

Od října bude na Pustevnách opět otevřená restaurace v dřevěné chatě Libušín, která před šesti lety vyhořela, a do června byla opravovaná. Z mého pohledu jde o jednu z nejhezčích horských chat v republice a možná i na světě.
Sousedním Jeseníkům kraluje Praděd. Se svými 1 563 metry je zároveň druhou nejvyšší horou v republice. Za pěkného počasí se z něj dá dohlédnout až na vrcholy Vysokých Tater.

Tipů na výlet po okolí je mnoho, stačí si jen vybrat, jestli si chcete vyzkoušet rýžovat zlato, navštívit některé z lázeňských měst, nebo se projít k mechovému jezírku. Toto pohoří je taky jako dělané pro bivakování. Jedinou vadou na kráse zdejší přírody je kůrovcová kalamita.

Vyrazte ke skautskému památníku

Pokud přemýšlíte o vhodném termínu, za sebe mohu doporučit 10. říjen. V tomto netradičním termínu se odehrává tradiční výstup k mohyle Ivančena. (Více o letošním výstupu se dočtete v pozvánkách.)  Od skautského památníku to jsou už jen necelé tři kilometry na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd – Lysou horu. Výhledy do podzimní krajiny budou určitě stát za to.

Žiju v Havířově. Pracuji v Ostravě, řízení výroby demineralizované vody.

Vedu vlčata třetím rokem, zástupce oddílu dělám 9 let, jen ti vedoucí se střídají 😀. Koníčky kolo, knihy a kdysi florbal.