Anketa: Do jakých videoherních světů se vrhá redakce časopisu?

zdroj: playstation.com

Oslovili jsme členstvo redakce, které videohry by doporučilo čtenářstvu RK. Zde jsou odpovědi, které vyzývají k vnoření se do příběhů, hudby, zážitků, zamyšlení,  propracovaných systémů vylepšování či kochání se neuvěřitelnými světy. Dlouhé zimní večery jsou totiž jako stvořené pro hraní videoher.

Jakub Radan Dvořák – Dubínek

šéfredaktor RK

Většina her se snaží předat nějakou myšlenku nebo ukázat přesah. Dlouho jsem ale neviděl tak palčivé téma, jako je klimatické krize, předané jednoduchým a zároveň hlubokým způsobem. Hra Beecarbonize oboje dělá skvěle. Název odkazuje na dekarbonizaci a celou hrou provází roztomilé včelky. Hra vyšla v rozhraní pro PC a mobil, doporučuji verzi pro mobil.

Hráč se dostává do role světovládce v době, kdy vrcholí průmyslová revoluce a objem emisí v atmosféře raketově stoupá. Cílem hry je dospět k rovnováze v oblasti průmyslu, přírody, lidstva a vědy. Všechny čtyři oblasti ve hře jsou reprezentovány barevným sloupcem, do kterého hráč vkládá příslušné karty. Karty průmyslu například produkují energie, ale také emise. Karty vědy často eliminují emise a produkují vědomostní body potřebné k rozvoji všech dalších oblastí. Do toho se objevují karty událostí, jako záplavy nebo sucho, které hráč musí řešit, aby planeta nezkolabovala.

Jedna hra trvá od deseti do třiceti minut a nabízí různé cesty k záchraně i totálnímu zničení planety a může tak znamenitě ilustrovat, před jakou výzvou stojíme. Bonusem je, že Beecarbonize pochází od českých tvůrců a kromě angličtiny tak nabízí i češtinu.

zdroj: clovekvtisni.cz

Anna Vařeková – Barbie

redaktorka RK

Každý máme tajemství. Co bychom udělali pro to, udržet to své schované? Takovou otázku nabízí mobilní textová detektivní hra s hororovými prvky Duskwood. Hráč se snaží skrze kvalitně zpracované dialogy dojít k závěru, kdo a proč unesl slečnu Hannu. Hra nabízí videohovory jednotlivých postav, interaktivní úkoly i mimo herní realitu a minihry, které jsou smysluplné a neslouží pouze k prodloužení hrací doby. Hráč si při průchodu příběhem vytváří silné osobní pouto se všemi dalšími lidmi z herního světa.

Duskwood v základní verzi nabízí plnohodnotnou detektivku, kterou rozšiřuje přikoupitelný obsah v podobě dalších dialogů a videohovorů. Od chvíle, kdy jsem Duskwood hrála poprvé, jsem zatím nenašla jinou hru, která by byla stejně propracovaná a vtahující.

zdroj: google.play.com

Matěj Richtr – Vypravěč

redaktor RK

Já doporučím mobilní hru Reaper: Tale of a Pale Swordsman od českého studia Hexage. Tuto hru jsem objevil asi před 10 lety a od té doby jsem ji dohrál několikrát. Uchvátila mě skvěle (na mobilní hru) napsaným příběhem a intuitivním ovládáním. V roli „bledého zabijáka“ se vydáte na svou pouť džunglí, kde potkáte domorodé kmeny, imperiály, zvěř a další bytosti. Jelikož se jedná o akční RPG, tak během cesty můžete (omezeně) interagovat s ostatními příběhovými postavami a po dosažení nové úrovně si vybrat novou dovednost. Mně se nejvíc osvědčilo „maxovat“ šanci na blokování. Hra určitě není dokonalá, je vlastně docela jednoduchá a hraju ji dost z nostalgie. Přesto si myslím, že se jedná o dobrý mobilní kus, už jen pro svou českou lokalizaci. Kromě této hry mohu doporučit i ostatní tituly tohoto studia. Zejména oceňuji možnosti si hry vyzkoušet zdarma a poté zvážit koupi plné verze.

zdroj: hexage.net

Filip Komenda – Klacek

redaktor RK

Mezi mé oblíbené hry patří God of War Ragnarök. Převážná část děje se odehrává z pohledu Krata, řeckého boha války, který se shodou okolností dostal na Sever. Během příběhu prochází devíti světy a snaží se se svým synem Atreem donést popel své zesnulé ženy na nejvyšší horu těchto světů. Během cesty naráží na nepřátele i spojence, kteří Kratovi v nelehkých situacích pomohou.

Hra umožňuje výběr délky kampaně. Můžete volit přímý průchod dějem, nebo se pustit do vedlejších úkolů a pořádně prozkoumat světy. Jelikož jde o RPG, má hra systém vylepšování postavy. Tento titul mě zaujal řeckou mytologií. A během hraní se mi velmi líbil graficky zpracovaný otevřený svět. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

zdroj: playstation.com

David Semerád – Kecal

externista, autor reportáže Mostů přes Jarugu

Doporučuji prvního Zaklínače. V porovnání s ostatními díly fantastické RPG série může působit jako starší otloukánek, ale byla by škoda ho zatratit. The Witcher: Enchanced Edition Director’s Cut z roku 2008 totiž položil základy pro jedno z nejvýznamnějších a nejinovativnějších herních studií současnosti – CD Projekt Red.

První Zaklínač se vyznačuje jednoduchou hratelností a starší grafikou, což nemusí sednout všem hráčům. Hra má také český dabing, který je dnes už považován za legendární, protože například Geraltův hlas postrádá jakoukoliv intonaci a emoce.

Hlavní přednost hry je v nostalgické kvalitě a její jednoduché kráse. Pro mě je ale nejsilnější z jiného důvodu – má totiž neopakovatelnou atmosféru a prostý (možná i jednoduchý) příběh.

zdroj: steam.com

V Brně se věnuji na univerzitě médiím.

Roverské sloužím plním v Skautském institutu v Brně a Olomouci a Roverském kmeni.

Stále ještě zástupce vedoucího skautů v Lanškrouně.

Na sítích jako variace na @im.vyp