Story

Do aquaparku ukrajinské teenagery neberte

Máte chuť pustit se do menší akce s ukrajinskými teenagery? Na tuhle věkovou kategorii se trochu zapomnělo, přitom jí fakt můžete pomoct – třeba jen tím, že jí zapojíte do nějakého jednorázového podniku. Mám pár tipů, které by mohly pomoct. 

Tento článek bude brzy dostupný v audioverzi.

Má to smysl!

Ukrajinský vzdělávací systém se od toho našeho liší počtem tříd. Zatímco mladší děti tráví denně čas se svou novou třídou na základních a středních školách, ti co přišli do Česka v 16–17 letech, už chodí po brigádách, připravují se na vysokou školu nebo ji rovnou začínají studovat. Všude jsou za nejmladší a nemají kolem sebe žádnou partu. Holky i kluci v roverském věku proto patří k těm nejosamělejším, kteří k nám z Ukrajiny přišli.

Kde sehnat účastníky? 

Mrkněte na Křižovatku – jsou tam osvědčené tipy, kde ukrajinské teenagery hledat. Hodně vám může pomoct třeba Telegram.

Budeme si rozumět?

Česky už umí skoro všichni, kdo z Ukrajiny přišli. A kdyžtak společně procvičíte angličtinu!

Co když se budou bavit spolu?

To vůbec nevadí. Kdybyste uvízli kvůli válce v zahraničí, taky byste rádi občas pokecali s někým, kdo si prošel podobnou zkušeností.

Nadupaný program není potřeba

Mnohem důležitější je vytvořit příjemné prostředí. Ukrajinští teenageři toho mají fakt hodně a touží hlavně po tom si trochu v klidu odpočinout. Vyrazte na malý výlet po okolí, zahrajte si deskovku, zkuste rukodělky nebo seznamovací hry. 

Co kdybychom je vzali do kina? 

Bacha na vstupné a útraty. Příchozí z Ukrajiny rozhodně nejsou finančně za vodou a akce s placením by proto mohly dopadnout rozpačitě. Zkuste raději společné vaření, piknik z vlastních zásob nebo promítání v klubovně – užijete si to mnohem víc.

Dobro+druh

Náš buddy program začal seznamovacím setkáním, na kterém jsme dali dohromady účastnické dvojice. Bylo to velké vykročení z komfortní zóny, ale všechny hrozně nakoplo. 40 kluků a holek z Ukrajiny ve věku 15–18 let tak získalo parťáka, nebo parťačku z Prahy. Společně se potkávali každý týden po dobu tří měsíců. Setkání byla hodně v jejich režii. Chodili na procházky, hráli frisbee, spolustudovali…

Celá skupinka se potkala na společných výletech a závěrečném večeru, kde se prezentovaly zážitky z celého běhu. Vznikla skvělá parta a některé dvojice se proto potkávají i dál. Program jsme uspořádali s podporou fondu UNICEF a Magistrátu hlavního města Prahy.

Pavlína Hajdúchová – Pája

Pája je koordinátorkou dobrovolníků ve Skautském institutu v Praze. Letos vedla dva běhy česko-ukrajinského Buddy programu Dobro+druh. Pořádá pole dance soutěž, nejí maso a ráda pozoruje červenky obecné.