Obrok za dveřmi

Když člověk pořádá velkou akci, musí si přiznat, že „je úplně v pohodě pravdu nemít“

Když člověk pořádá velkou akci, musí si přiznat, že „je úplně v pohodě pravdu nemít“
Petr "Robinson" Kalousek - www.petrkalousek.cz

Velké akce jsou do značné míry o zábavě, adrenalinu a poznávání – lidí, aktivit, činností i nových informací. Kromě toho je ale (a to nejen u Obroku) důležitou součástí skautský prvek. Tím je kromě jiných, a neméně podstatných, i Pravda.

Na velké akce, mezi něž se Obrok se svou několikaletou tradicí počítá , patří programy k zamyšlení, programy, které prohlubují duchovní růst účastníků a které nám pomáhají se posouvat.

Zažít ale atmosféru spolu se stovkami až tisíci lidí, kteří mají stejné ideály, má něco do sebe. Kdo z vás zažil třeba večerku nebo nástup v podobném počtu, určitě ví, jaké to je. Větší střediskový tábor by se možná mohl takovému zážitku přiblížit. Zpívat ale skautskou hymnu nebo večerku na obří louce s tisícem dalších lidí, kteří jsou na tom podobně jako vy, v člověku něco zanechá.

A zanechat to „něco“ se snaží i programy a prostředí Obroku. Jedním z důležitých cílů akce je účastníky (a vlastně i členy týmu) inspirovat. A to nejen k další skautské činnosti a práci třeba v kmeni, ale snaží se také o motivaci a inspiraci osobní, každého z nás, kdo se akce zúčastní. Proces hledání sebe sama a odpovídání si na otázky, jejichž proud tak úplně nikdy nekončí. S pravdou a „nepravdou“ se v takových zamyšleních potkáváme den co den. Co je správné a co špatné? Jak bych se měl*a v určité situaci zachovat?

I proto na Obroku existují programy duchovně zaměřené. V historii účastníci mohli navštívit například programy věnující se péči o duševní zdraví nebo tradiční – ať už večerní nebo ranní –  Zamyšlení. Například v roce 2013 právě program Zamyšlení tvořily příběhy, se kterými se účastníci mohli seznámit. To je totiž jedna z  nejjednodušších forem, kterými těžké otázky můžeme nastolovat. Jak bychom se v podobné situaci, jakou jsme právě slyšeli či četli, zachovali my?

Příběhy se předávají na Obroku taky osobně. Proto mají účastníci možnost potkat různé osobnosti a lidi veřejně činné, kteří jim přiblíží konkrétní témata nebo třeba období historie – ať už z prostředí skautingu, nebo mimo něj. Snažíme se přibližovat aktuální témata a otázky, které v současnosti „hýbou světem“. Účastníci tak už měli možnost se setkat a diskutovat třeba s Medou Mládkovou nebo skautskými pamětníky – na Obrok 2019 dorazili třeba bratr Rys a bratr Hroznýš, kteří mluvili o době, kdy byl skauting zakázaný.

Přednášky a diskuse jsou nedílnou součástí Obroku. Kromě zmíněné inspirace je důležitou složkou také vzdělávání – Obrok se snaží být přínosný všestranně. A skvělá témata i hosty máme připravené i pro tento ročník.

Udělat maximum ve prospěch celku

Přestože organizace velké akce je v jádru celkem praktická záležitost, při těch skautských je samozřejmostí, že se tým a jeho vedení věnuje i otázkám, které souvisejí s vytyčením cíle, zamyšlením se nad přínosem, případně Službou (co to je viz minulé číslo Kmene, pozn. editora) a taky vyššími principy. Jakou roli hraje Pravda, když za takovým projektem, jako je Obrok, stojíte?

„Nejklíčovějším a současně nejvíc nečekaným momentem, kdy mi organizace Obroku pomohla hledat pravdu, bylo uvědomění, že občas je úplně v pohodě pravdu nemít nebo nechat na chvíli mít pravdu ostatní, případně uznat, že ji prostě mají,“ napsala Kamila Buráňová – Žirafka, která vedla Obrok 2017.

„Byla to pro mě obří lekce v tom, že na jednu stranu má každý vždycky svou pravdu a že na stranu druhou nejdůležitější schopností nejen manažera, ale jakéhokoliv člena týmu jakkoliv velké produkční akce, je umění odosobnit se od výsledku a být ochotný udělat maximum pro prospěch celku,“ dodala.

Zahajovaci ceremonial-Štěpán Hašek – Jmelí

Obrok jako příležitost

Na Obroku můžeš zažít, co jinde ne. Tím může být kromě rozhovoru s pamětníkem například i Velká hra. Na posledním ročníku 2019 byla věnována totalitě. Jaké to bylo za komunismu? Tématu se věnovala celá řada programů včetně diskusí a rozhovorů. Při Velké hře si pak účastníci mohli vyzkoušet iniciovat Sametovou revoluci. Téma skautingu v totalitě ale provázelo celý poslední ročník, Velká hra byla pouze vyvrcholením. I takovým způsobem můžeme přemýšlet o tématech, jako je Pravda – a také s nimi pracovat v kmeni. Jakou linku najdete v letošním ročníku, se dozvíte už brzy.

Kromě her a programů nemůžeme zapomenout ani na ceremoniály, které ke každé skautské akci neodmyslitelně patří. Na Obroku tak bylo a zase bude možné se zúčastnit každý den ranního i večerního nástupu včetně skautské hymny a večerky, ale taky velkolepých zahajovacích a ukončovacích ceremoniálů. Ty jsou také oslavou toho, že tam můžeme být spolu. Hledání inspirace a rozvíjení sebe sama se děje především mezi nimi.

A co tvoje cesta?

Ať už se najdeš v jakémkoli programovém bloku Obroku od Putování přes nevšední sport, Službu nebo debaty, diskuse a vzdělávací programy, nepochybujeme, že na akci najdeš prostor se posunout. Jaká cesta bude ta Tvoje?

Poznámka redakce: Tento text je druhý ze série „Obrok za dveřmi“, ve které se dozvíte zajímavosti o největším setkání roverů a rangers v Česku. V příštím čísle se můžete těšit na další.

Autor foto: Petr Kalousek – Robinson

Františka Rohlíčková

Vyrostla v Říčanech, kde také začala skautovat. V poslední době ale její skautský život naplňují spíš akce. Od rádcovského kurzu, přes WSJ 2019 až po účast v týmech NSJ a teď Obroku. Všude se věnuje především komunikaci.