komentář

Skautem v dospělosti: na pomezí roveringu a oldskautingu

Milníkem 18 let skauting rozhodně nemusí skončit pouze u vedení dětí. Naopak lze zažít četná dobrodružství v podobě programu, který je zaměřen na tuto účastnickou skupinu. Celoroční činnost pro mladé dospělé v podobě schůzek, výprav či vícedenních expedic tvoří pražská Skrypta. Jak se kmeni podařilo, že je tu již dvacet let a stále funguje? Co motivuje mladé lidi k tomu, aby se každý týden aktivně scházeli? Jaká činnost je vlastně pro dospělé? Uvažuješ-li nad založením podobného roverského společenství, čti dále.

Článek si můžeš poslechnout v audioverzi:

„Je mi pětadvacet. Od mala jsem chodil do neskautského oddílu a ten teď vedu. Nemám tam vrstevníky a hledám dobrodružství.“ „Neměla jsem kolem sebe po maturitě aktivní lidi, se kterými bych mohla zažívat něco zajímavého pravidelně.“ „Vedu světlušky, ale tady zažívám skauting takový, že ten program dává něco i mně.“ „Radši tvořím program pro dospělé a jsem s nimi, s dětmi mě to tolik nebaví.“ Během diskuse o tom, jak se kdo dostal do pražského vysokoškolského roverského kmene Skrypta jsme si vyslechli takových příběhů nesčetně.

Dosud se dospělým v junáku věnovala menší pozornost a slovo oldskauting nebylo četně skloňováno. Skrypta letos slaví dvacet let existence a má bohaté zkušenosti v oblasti aktivního skautování mladých dospělých. Ty můžeme svým způsobem vnímat jako (sebe)výchovnou kategorii. Nachází se totiž v roverském společenství s pevnými základy. Navíc Skrypta má celoroční činnost, jež dbá na dodržení třech principů služby – nejvyšší Pravdě a Lásce, druhým, sobě.

V minulém čísle Roverského kmene jste se mohli dočíst, že Skrypta je „jediný naplno působící vysokoškolský kmen, který má dobře propracovaný nábor a celkovou strukturu činnosti.“ Není s podivem, že na náborové schůzky přišlo třicet lidí. Rozhodli jsme se sepsat, jak to u nás funguje a motivovat tak další střediska k založení obdobných společenství.

Pravidelnost, nenucenost

Setkávat se sem tam dle potřeby nefunguje. Je zapotřebí udržovat návyk. Obě naše družiny dodržují periodu setkávání. Každé úterý a každou středu od 18:30. Jen výjimečně nastane změna, a to spíše tím, že se přidá nějaká víkendovka či spontánní akce navíc. Do účasti však nikoho nenutíme. Dospělí sami přebírají zodpovědnost za své mimoskautské povinnosti, zkouškové období a podobně.

Pestrý všestranný program a seberealizace jednotlivců

Hojnou účast zajišťuje také atraktivita programu a jeho všestrannost. Na začátku semestru na takzvanou plánovací schůzku každý přinese zajímavá témata k setkání. Odhlasujeme si, co nás nejvíce oslovuje, zhodnotíme, zda program bude vyvážený co do pohybu, seberozvoje, služby druhým a podobně. Nakonec si rozhodíme garance schůzek, aby se dostalo nejlépe na všechny. Garanti pak týden předem všechny pozvou na schůzku, kterou pořádají.

Vedení

V družinách působí stejně jako u „dětského“ skautingu rádci. Vnáší do družin řád, hlídají, že činnost běží a má svůj smysl. Zároveň povzbuzují jednotlivce k tomu, aby do Skrypty vnášeli neustále nové podněty. V neposlední řadě řeší případné spory.

Proaktivní jsou i bez oficiální funkce sami členové Skrypty. Dle hesla „budeme to mít takové, jaké si to vytvoříme“ zakládají různé projekty, pořádají akce mimo schůzky a přebírají zodpovědnost za dílčí úkoly. Letos se kupříkladu podařilo bez vstupu vedení realizovat týdenní expedici do hor v Andoře.

Skrypta na expedici v Andoře, Foto: archiv Skrypty

Jsme skauti, bereme i neskauty

Užíváme skautskou symboliku, užíváme skautskou výchovnou metodu. Věříme, že skautem se člověk nerodí, a proto umožňujeme vstup do Skrypty lidem mimo skautské hnutí. Naše činnost je nabídka a možnost pochopit a následně žít skautské hodnoty.

Věkové složení

Přijímáme lidi do 27 let, tedy zhruba do předpokládaného ukončení studií vysoké školy. Vstupní podmínkou je příslib, abychom stále reagovali na potřeby cílové skupiny, pro kterou Skrypta je. V případě starších zájemců vnímáme jako podstatnou roli Kmene dospělých, který by měl na skautskou mladou dospělost navazovat oldskautingem s programem zohledňujícím specifika oldskautů.

Více informací o Skryptě najdeš na dvojka.cz/skrypta

Skrypta na plánovací schůzce, Foto: archiv Skrypty

Opičák je aktivní ve skautu pro dospělé (VŠRK Skrypta), vede mezispolkový kurz Zapalovač pro začínající a budoucí vedoucí. Profesně i volnočasově se pohybuje v pedagogice volného času.