Krojokapsy

Naše blůza je praktická a reprezentativní, říká Delfín o oddílovém doplňku

Náhodné setkání na vlakovém nádraží vedlo k dalším Krojokapsám. V davu mou pozornost zaujala červená šňůrka na oblečení, které nebylo kroj.

Můj zájem na nádraží vzbudil vedoucí družiny v 88. oddílu Brno Jakub Pacas – Delfín, který měl na sobě něco, co připomínalo vojenskou uniformu, ovšem se skautskými nášivkami a červenou šňůrkou.

„Blůza, či battledress, jak tomu říkáme, je vyřazená armádní parka řecké armády, kterou jsme si nakoupili pro vedoucí,“ přibližuje své pozoruhodné oblečení Delfín. V oddíle ho používají jako praktický oděv, který kombinuje reprezentativnost kroje a praktičnost například při práci v lese.  „Naše blůza navazuje na tradici historického zimního kroje, kterému se  velmi podobá,“ doplňuje Delfín.

S nápadem přišel náš vedoucí Matouš a ostatním se ten nápad zalíbil, tak jsme si je pořídili. Blůzy jsou slušivé a zároveň nás trochu vyčleňují na skautských akcích.

Delfín

Obvykle nosím baret, ale mým snem je klobouk

Rukávy blůzy kopírují normální rukávy kroje, na levém rukávu (z pohledu čtenářstva) je znak WOSM a na pravém je domovenka, číslo oddílu, družiny a služební štítek rádce.

Podobně jako rukávy, tak i zbytek battledressu respektuje rozložení nášivek jako u kroje. Pravou kapsu zdobí měděný a stříbrný lipový lístek, červená šňůrka a mezinárodní domovenka je umístěná nad levou kapsu. Na místě kvalifikačního odznaku má Delfín skautskou placku.

Pozornost přitáhnou dvě skautské lilie na límci a sběratelský odznak obnovení skautingu po revoluci na klopě. „Obvykle nosíme červený baret, ale nejlepší volbou je klobouk, který si jednou chci pořídit,“ doplňuje Delfín k plánům na vylepšení svého oděvu.

„Náš oddíl si vybral bývalou vojenskou blůzu z čistě estetického hlediska. Naším cílem je na skautských akcích působit jednotně a uniformě. Jako klučičí oddíl nás to přitahuje,“ odpovídá Delfín na otázku jak vnímá, že používají bývalou vojenskou uniformu.

V Brně se věnuji na univerzitě médiím.

Roverské sloužím plním v Skautském institutu v Brně a Olomouci a Roverském kmeni.

Stále ještě zástupce vedoucího skautů v Lanškrouně.

Na sítích jako variace na @im.vyp