Reportáž

Měl jsem čas, byl jsem na Mikulášském semináři

Letošní MiQuik otevřel prosinec pro všechny RS heslem „Mám čas“. Důležitou součástí této akce je i Mikulášský seminář neboli MiXem, který měl na programu přednášky s pozoruhodnými lidmi. Je to akce se zajímavým konceptem a já vám ji trochu představím.

Moře krojů plující na právnické půdě

Na moment, kdy se měly otevřít hlavní dveře historické budovy Právnické fakulty UK, už čekalo několik RS. V předsálí si jejich bundy brala Skautská ochranná služba v rudých krojích, kteří obsluhovali šatnu. U vstupu se kontrolovaly lístky, které letos byly digitální, pomocí QR kódu a kontroly fotky ve SkautISu, nebo na občance. Hlavní náplní MiXemu jsou přednášky, ale kromě nich jsme měli možnost si nakoupit v Junshopu, občerstvit se v Café Svatopluk nebo se seznámit s metodikami Roverského odboru. A samozřejmě navázat stará i nová přátelství s rovery a rangers, kteří přijeli ze všech koutů republiky.

Foto: Lucie Horáková – Basa

Máme čas na přednášky

Seminář se skládá z pěti přednášek. První a poslední jsou pro všechny společné, ale prostřední tři si každý vybral před akcí sám. Tím má každý z MiXemu unikátní zážitek.

Hostem úvodního bloku „Moc informací, málo času“ byl Jiří Burýšek z YouTube kanálu Jirka vysvětluje věci. Přednášku od Jirky občas proťala otázka, a tak se místy více diskutovalo, než přednášelo. Velmi často celou aulu naplňoval smích a celková dobrá nálada. 

Foto: Lucie Horáková – Basa

První sekce přednášek, které si každý vybíral podle sebe, začala v 10:20. Mě zaujala přednáška Zahraničního odboru o mezinárodním skautském dobrodružství. Členové odboru nám představili mezinárodní akce jako jsou třeba Intercamp, Roverway, CEJ či Moot. Zjistil jsem, že pro mezinárodní dobrodružství se nemusí jezdit daleko, ale jde dobrovolničit na skautských základnách nebo si zahraniční skauty pozvat na tábor.

Mikulášský víkend

1.–3. prosince 2023

Právnická fakulta UK, Praha

miquik.cz

Při druhé sekci jsem si šel poslechnout Terezu Řezníčkovou, reportérku a moderátorku České televize (ČT). Přiblížila nám svou práci a odpověděla na četné otázky z publika. Natočila a pustila nám zajímavou reportáž, vysvětlila, co se děje před živými vstupy, a ukázala nám i různá studia ČT. Řezníčková se dobře poslouchala a představila mi zase jinou tvář médií.

Během pauzy na oběd měl každý dvě možnosti. Koupit si oběd na MiXemu, nebo si zajistit jídlo po vlastní ose. Vybral jsem si druhou možnost. Před budovu fakulty jsem vyběhl bez bundy a v –2 stupních Celsia jsem hledal restauraci, což se mi nakonec povedlo a skvěle jsem se najedl. 

Můj třetí blok byla debata s Josefem Fantou, který založil Národní park v Krkonoších a snažil se prosazovat změny v péči o českou přírodu. Například prosazoval zmenšování monokulturních lesů a jejich nahrazování druhově rozmanitějšími lesy, ale bývalý režim s tím ne vždy souhlasil. Proto také emigroval do Nizozemska.

Více o životě profesora Josefa Fanty zpracovala Paměť národa. Jeho inspirativní příběh je zde: tinyurl.com/rkfanta.

Poslední přednáška nesla název „Máme čas udělat krok vpřed?“ a přednášejícími byli autoři politického podcastu Vlevo dole Lucie Stuchlíková a Václav Dolejší. Probrali aktuální politickou situaci a díky jejich humoru to nebyla žádná nuda. Bohužel jsem ji nestihl celou, ale o to větší motivaci mám k tomu, poslechnout si jejich podcast, kde vydali záznam z přednášky: tinyurl.com/rkvlevo.

Na viděnou zase za rok!

Všude na mě dýchala skautská atmosféra, potkal jsem se s lidmi, které jsem dlouho neviděl. Hlavně jsem se dozvěděl spoustu nových informací. Nikde nebyl žádný tlak ani stres. Pokud budete mít příští rok čas, jeďte na MiQuik. Je to opravdu zážitek.

V mém domovském oddíle vedu skautskou družinu, starám se o naše sociální sítě a pomáhám, kde to jde. Nově jsem členem střediskové rady.
V neskautském životě jsem student prvního ročníku střední školy oboru Bezpečnostní služby, rád chodím na dobrý čaj a miluji jízdu vlakem.

Kontakty: IG, TW