Sloupek

Jak začlenit nováčky do roverského společenství snadno a rychle

rk

Autor: Julie Motalová, vedoucí Roverského odboru

Nový skautský rok je tu, a s tím se pojí přírůstky v družinách. Roverské kmeny nejsou výjimkou. Kvůli širokému věkovému rozpětí roverů často čelí rozdílům ve smýšlení a přístupu k životu mezi nejstaršími a nejmladšími členy. V Roverském odboru jsme proto dali dohromady pár tipů, které vám můžou pomoct nováčky do kmene hladce začlenit.

Pro kmen je velmi důležitá jeho identita tvořená tradicemi, rituály nebo symboly. Pokud ještě nemáte, doporučujeme v kmeni zařadit přestupový rituál, během něhož nové členy oficiálně přivítáte mezi sebou, aby mladí RS hned od začátku cítili se skupinou sounáležitost.

Zásadním stavebním kamenem dobrého kolektivu jsou společné zážitky. Velmi osvědčenými jsou kmenové akce hned na začátku skautského roku, během nichž členové prožijí silné zážitky, které je stmelí a dost možná je budou provázet celý život. Pro nové členy doporučujeme také zapojit malou ochutnávku toho, co to rovering vůbec je. Jasně, na objevování kouzla roveringu bude ještě spoustu času, ale pokud už z úvodní akce bude duch roveringu cítit, mladí RS se pro něj nadchnou hned na začátku.

Máte-li nováčků v kmeni hodně, dá se předpokládat, že nově příchozí RS posunou dosavadní činnost kmene. Zjistěte si, co mladé RS baví a čemu by se chtěli v rámci budování kolektivu věnovat. Uspořádejte takové akce, na kterých se nováčci budou cítit vítaní.