Sloupek

Finský skautský rituál Léép

rk

Autor: Pavel Mrázek – Robot

Letošní jamboree v Koreji přineslo tradiční culture day. Den, kdy si všechny jamoddíly připraví program představující jejich zemi a skauting se všemi lokálními specifiky. O jedné takové unikátnosti se mohli naši skauti dozvědět v subcampu finských skautů z města Tampere.

Ti popisovali svůj tradiční rituál zvaný Léép, který svým provedením velmi připomíná nám známá tři orlí pera. Na rozdíl od tradičních tří orlích per musí finští skauti zvládnout kromě mlčení a samotky i noční putování a den ,,bez ničeho“. Během něj mají velmi omezený seznam věcí, co za ten den mohou používat, a aby toho nebylo málo, musí si během dne připravit alespoň jedno jídlo, na které mohou použít pouze jimi nalezené přírodní suroviny.

Tento rituál není povinný, má však významnou roli ve skautské výchově. Skládá se většinou mezi 14–15 rokem života, což je věk, ve kterém finští skauti přecházejí z věkové kategorie Tarpoja (objevitelé) do věkové kategorie Samoans (dobrodruzi) a aktivně se začínají připravovat na rádcování a vedení oddílů.

S přispěním členů a členek jamoddílu Mandu z WSJ 2023 v Koreji.