Reportáž

Deníkové zápisky z Jamboree

Vedro, K-pop a přátelství

Pětadvacáté jamboree v Jižní Koreji den po dni. Lu na celosvětovém skautském setkání bylx součástí vedení českého kontingentu a mělx na starosti fundraising. Na místě díky tomu bylx více než dva týdny a mohlx sledovat proměny, kterými letošní jamboree procházelo. Od počátečního zmatku a nedostatku vody přes pomoc od armády a velkolepý culture day až po evakuaci padesáti tisíc skautů*ek kvůli tajfunu. 

1. den 28. července

Naše cesta začíná na letišti v Incheonu, odkud jezdí čtyřhodinové shuttle busy na site, který se nachází v Saemangeumu.

Na Jamboree přijíždíme kolem půlnoci a hned, jak vystoupíme z autobusu, nás překvapí obrovské dusno a vedro, jaké nebylo ani v Soulu předešlé dny. Kolem nás se míhají velcí krabi a všude slyšíme cikády. Po rychlé registraci, kde dostáváme stan a karimatku, vyrážíme do českého subcampu.

2. den 29. července

Přes noc se mi začaly projevovat symptomy úpalu. Cítilx jsem zimnici a přidalo se zvracení. Kšiltovka a dva litry vody denně jsou zde málo.

Po bolestech a vyčerpání mě odvezlx do nemocnice. Mohu se pyšnit titulem prvního pacienta 25. Jamboree. Pro mé neštěstí v tento moment nebyla nemocnice zcela připravená, nebyly zde žádné léky. Na můj úpal a dehydrataci byla nasazena léčba v podobě spánku a klimatizovaného stanu na 12 hodin.

Nemocnice byla určená pouze pro vyšetření a akutní léčbu. Lůžka pro pacienty byla v polních nemocničních stanech, které byly celkem dva s kapacitou 40 postelí pro všechny účastníky Jamboree, tedy pro 50 tisíc skautů*ek.

Foto: Matěj Šafránek

3. den 30. července

Dnes poprvé vyrážím na snídani. Do kafeterie jdeme pěšky 15 až 20 minut z našeho subcampu a u vchodu nás ještě čeká dvacetiminutová fronta. Jídla jsou rozdělená do sekcí – Obvyklý, Vegan, Halal (označení jídel vhodných pro muslimy a muslimky, pozn. red.) a Bezlepek. Každá sekce má svůj švédský stůl, ze kterého si skaut*ka nabere, kolik jen potřebuje. 

Klimatizovaná jídelna, ve které všichni jí snídaně a večeře, má kapacitu dva tisíce lidí. Na obědy dostáváme balíčky vytvořené dle našich diet.

Po snídani se odebíráme k pavilonu, kde již druhý den stavíme náš expo stan. Ten připravujeme k reprezentaci Česka a českého skautingu. Účastníctvo se u nás může těšit na českou lípu rozdělenou do čtyř ročních období, každá část reprezentuje naše tradice. Zahrají si u nás také hry od českých tvůrců na PS5 a ve virtuální realitě, dají si české sladkosti nebo si vyzkouší ražbu do kůže.

Velká pole už přestávají být prázdná 

4. den 31. července

Kvůli vedru se každé ráno budíme už kolem šesté a časně vyrážíme na naši rutinní cestu do kafeterie. Zároveň na nás čeká další den stavění expa, které se protáhlo na další tři dny. Ve velkém horku se těžko pracuje, navíc stan pořádně neprofukuje. Stále marně čekáme na elektřinu, abychom si zaplx naše větráky, a ta nepřichází až do dalšího dne. Mezitím si půjčujeme elektřinu od našich polských sousedů.

V CMT (Contingent Team Management, vedení kontingentu, pozn. red.) jsme si určilx, že každý den budeme mít o půl jedenácté rady, na kterých probereme vše, co musíme zajistit, aby našemu kontingentu bylo dobře. V tento den zjišťujeme, že Finský kontingent odvolává příjezd dětí na site a dostáváme se samx do pozice, kdy řešíme postoj českého kontingentu k situaci. Nechceme podniknout stejné kroky, a tak děláme vše pro to, abychom naše účastníky a IST (servis team, pozn. red.) zajistilx tak, jak je to jen v našich silách.

Foto: Matěj Šafránek

5. den 1. srpna

Každý den jde hezky vidět, jak se čím dál více zaplňují subcampy, stany a velká pole už přestávají být tak prázdná. 

Tento večer probíhá oficiální zahájení Jamboree pro IST, s čímž se pojí show na hlavní stage a doprovodný program. Naneštěstí nás v tento večer postihl déšť, a tak se u pódia stálo ve vodě po kotníky, to však neovlivnilo nadšení skautů*ek. Zaspívalx jsme si Jamboree Anthem Korea nebo si řeklx skautský slib ve vícero jazycích. 

6. den  2. srpna

Dnes je již zaplněný celý site a celé účastníctvo by mělx během dne dorazit na místo. My konečně otevíráme náš expo stan a ukazujeme český skauting světu. Během dne dolaďujeme detaily a mezitím nás navštěvují spousty skautů*ek z celého světa. Máme zajímavé konverzace, dokonce si vyměňujeme kontakty a navazujeme nová přátelství. Náš strom má velký úspěch a mnozí příchozí ho chválilx. 

Odpoledne jsou problémy s jídlem pro děti. Domlouváme se s Polským kontingentem, že nám půjčí své auto, a jedeme nakoupit jídlo pro naše účastnictvo do nedalekého města. V řádcích supermarketů se snažíme najít mimo jiné  vegetariánské a bezlepkové jídlo, které je zde těžké najít. K pokladně jdeme se čtyřmi plnými vozíky jídla a za námi jsou prázdné poličky, ve kterých před naší návštěvou ještě byly instantní rameny.

Na večerním programu je oficiální zahájení 25. Jamboree, které bylo krásné a celý záznam je i na platformě youtube. Ceremonie trvala okolo tří hodin. Kromě proslovů jsme si užilx pěvecké, taneční či taekwondo  vystoupení. Nechyběly ani ohňostroje a světelná přehlídka dronů. Ceremonie nás nabudila pozitivní náladou a zanechala spoustu nezapomenutelných zážitků.

Foto: Matěj Šafránek

7. den – 3. srpna

Přichází další den a my znovu směřujeme do expo stanu. Otevíráme i další stranu, a tak si mnozí mohou vyzkoušet i PS5 a VR, které nachází velký úspěch. I následující dny trávíme v expo stanu a staráme se o hladký průběh provozu. 

8. den 4. srpna

Osmý den se opět odehrával v expo stanu a nepřinesl velké události. 

9. den 5. srpna

Po celém dni stráveném v kontingenčním stanu se s Martou, která má na starosti celý expo stan, vydáváme na recepci, kam nás pozval kontingent Chile. Čekal na nás raut tradičního jídla a představení země společně s plány na následující roky jejich skautingu. U stolu jsme se seznámilx se skauty*kami z Dominikánské republiky, Brazílie nebo třeba Argentiny. Povědělx jsme si o našich kulturách a vyměnilx si nášivky. 

Jamboree se dává do pořádku 

10. den 6. srpna

Tento den je zavřené expo a probíhá známý Culture day (kulturní den), kdy si každá patrola vymyslí, jak bude reprezentovat svou zemi. Procházíme si subcampy účastnictva a vidíme národní tance Bangladéše a oděvy Indů, v Brazílii zkoušíme sladký nápoj a přitom nám kreslí barvy své země na obličej. U Korejců oblečených v hanboku (korejský národní kroj, pozn. red.) si děláme fotku a s Čechy si pochutnáváme na chlebíčcích.

Také si všímáme, že se situace na situ pomalu zlepšuje. Armáda pomáhá, byly zavedeny světla na noc, více vodních osvěžovačů, toalety a sprchy jsou uklizenější. Situace na Jamboree se dává do pořádku.

Foto: Matěj Šafránek

11. den 7. srpna

Ráno jsme se rozhodlx, že si dáme první oficiální den volna. S Martou jsme se vydalx na nejbližší pláž, na které se odehrávaly první tři dny IST party, které si všichni vychvalovalx. 

Plán byl takový, že si v místní kavárně dáme kafe a poté se půjdeme vykoupat. Když jsme vešlx do kavárny, usadilx se a objednalx si, došla nám zpráva o tajfunu Khanun – znenadání změnil svůj směr a míří na Koreu, tedy přímo na nás. Vyhlásila se evakuace celého situ a my se muselx nejlépe co nejdřív vrátit zpět. A tak nám skončil výlet. 

Sklízení expa, které jsme mělx naplánované až za pár dní, a to na celý den, jsme najednou muselx zvládnout za půlku dne, ale společnými silami jsme vše zvládlx a kolem půlnoci byla sbalená drtivá většina.

12. den 8. srpna

Je den evakuace celého situ. Hned co vstaneme, balíme si věci, dokud není ve stanu takové horko, a vyrážíme na naši poslední snídani, kde dostáváme velké balíčky na oběd i večeři. 

Pokračujeme v expu, uklízíme a nakládáme poslední věci do kontejneru. Když je naše práce hotová, dozvíme se od IST, že potřebují pomoct s nakládaním dětí do autobusů, tak jsme se rozhodlx jít pomoct.

Úkol spočíval ve vyzvednutí jedné patroly autobusem. Kontrolujeme, že jsou všechni a na nic nezapomnělx. Vyplníme dotazník o patrole a informace předáme u výjezdu z areálu dalším ISTs, kteří si vše zapíší a my vystoupíme. Poté se vracíme na parkoviště a proces opakujeme.

Nebylo to ale tak jednoduché.

Náš řidič neuměl anglicky a do toho neměl úplně správné instrukce, a tak se rozhodl, že s prázdným autobusem a dvěma pasažéry vyrazí na cestu do Soulu. 

Byl to náročný proces, který trval přes dvě hodiny, ale zvládlx jsme se s řidičem vrátit zpátky na site. Tím naše pomoc skončila a my se vydalx do našeho subcampu s tím, že radši pomůžeme sbalit stany.

Poté, co ze situ odjely všechny patroly s účastnictvem a jejich vedoucími, se začalx evakuovat i dospělí. Český kontingent měl zajištěný transfer do vojenské akademie v Soulu, kde se k nám přidal i malý Venezuelský kontingent o méně než patnácti lidech. 

Na odjezd jsme čekalx kolem hodiny a po osmé večer jsme dvěma naplněnými autobusy vyrazilx na cestu. V půli cesty jsme na benzínce nabralx zahraniční skautku, kterou nějaký kontingent před námi při zastávce zapomněl. 

Řidiči nás dovezlx na jiné místo než bylo v plánu, avšak s krapet přemlouváním jsme se o hodinu později opravdu objevilx na akademii, kam nás bylo plánované dostat. Armáda nás uvítala s otevřenou náručí a my si po dvou týdnech mohlx užít spánek na posteli a v klimatizované místnosti.

Foto: Matěj Šafránek

Česká tramvaj a motýly

13. den 9. srpna

Ráno nás probouzí junácká hymna a vydáváme se do místní kafeterie. Čeká na nás připravená snídaně v podobě několika druhů lupínků s mlékem a oběd v krabičkách. 

Armáda si pro nás ve spolupráci s městskou částí Nowon přichystala programy na další dny. Máme na výběr ze čtyř aktivit. Každá potrola si vybrala jeden program a IST a CMT se přidalx, kam chtělx nebo kde bylo místo. Vedoucí, IST a CMT – všichni jsme si další dny připadalx jako účastníci*e.

My jsme vyrazilx do motýlí zahrady, kde jsme se prošlx velkým areálem s vyhlídkou. Na atrakci jsme si mohlx vytvořit vlastní suvenýry v podobě motýlků nebo kytiček. Po tomto bloku jsme se přesunulx do jídelny, kde jedl celý kontingent po sekcích. Čekal na nás teplý oběd ve formě švédských stolů, a tak se každý najedl dle svých potřeb.

Odpolední program pokračoval v lanovém centru. Dostalx jsme krátkou instruktáž a poté mělx možnost si zalézt na překážkách. Na pár z nás došla únava po vyčerpávajících dnech na Jamboree, a tak jsme místo dráhy uslx na dřevěných lavičkách. Rameno mě bolelo následující dva dny.

Po připravené večeři, která byla pro mnohé to nejlepší, co v Koreji mělx, byl poslední program dne, a to vlakové muzeum přímo vedle naší akademie, kde mimo jiné byla k vidění i česká šalina.

14. den 10. srpna

Na snídani s CMT dojídáme bagely, které jsme dostalx jako třetí chod na včerejší večeři, a těšíme se na další program. 

Dnes je v plánu dopolední výlet do vědeckého muzea a odpoledne bruslení na ledu, na které jsme se všichni těšilx nejvíc. Na hokejovém stadionu bylo pár pádů, ale ani ty nezastavily úsměvy všech skautů*tek, kteří si náramně užívalx zaslouženou zábavu. 

Náš večerní program byl posledním od městské části Nowon, která se o nás starala. Vidělx jsme K-pop taneční vystoupení a jako vrchol večera byla korejská tradiční folklorní hudba a tance. 

15. den 11. srpna

Dnes je oficiálně poslední den Jamboree. Po třetí hodině odpoledne se vydáváme na závěrečný ceremoniál, který se koná na Seoul World Cup stadionu. Tam se dostáváme metrem, díky Jamboree máme dopravu zdarma. Již v podzemí potkáváme skauty*ky z jiných zemí a spousta využívá posledních možností k vyměňování šátků, nášivek a dalšího kontingentního merche. 

Ceremoniál začíná v šest hodin večer a my se dostáváme akorát na čas. Sedíme docela blízko pódia a máme hezký výhled. Závěrečná slova byla velmi rychlá a člověk si ani nepovšimnul, že probíhá oficiální ukončení. Nejvíce se spoléhalo na koncert K-pop kapel, který trval kolem dvou hodin. Atmosféra byla radostná, přestože spousta lidí nevěděla slova či neposlouchala takovou hudba, dokázalx jsme se naladit na správnou atmosféru a z koncertu dostat co nejvíc.

Foto: Matěj Šafránek

Celá akce skončila kolem deváté hodiny a na závěr nechyběl ani velkolepý ohňostroj. 
Z ceremoniálu odcházíme plní dojmů. 25. Jamboree bylo oficiálně ukončeno a my vstřebáváme, co všechno se za ty dva týdny vlastně událo. Počínaje vedrem, nepřipravenou nemocnicí, netekoucí vodou a problémem s jídlem až po zlepšení situace a nakonec evakuaci kvůli tajfunu. Zážitky určitě máme na celý život a jak na opening ceremony řekl Bear Grylls (známý dobrodruh, bývalý náčelník britského skautingu, pozn. red.), opravdu to byla zkušenost, která se stane jen jednou za život. Tak nazdar na Jamboree v Polsku 2027.

Lu Vyšat působí ve středisku Mafeking Brno na pozici hospodáře*ky střediska, také je aktivní v 19. oddíle Lišky na pozici zástupce vedoucí*ho oddílu. Patří mezi zakládající členy*ky kolektivu Plusko+, kde se zabývá intersekcionálním feministickým a kvír aktivismem. Ve volném čase prioritizuje odpočinek, kamarádstvo a svého pejska.