Zprávy

Krojokapsy: Snažíme se vypadat jednotně, je to to hezké, co nám od B-P zbylo, říká o své krojové úpravě Serža

Tentokrát se podíváme na kroj, který pochází z Karlovarského kraje. Jeho majitelkou je všudypřítomná rangers Jitka Vysloužilová – Serža. Vede roverský kmen v Horním Slavkově a v kraji se podílí na vůdcovském a zdravotnickém kurzu. „Na každý krajský akci, která se u nás koná, mě určitě najdeš,“ popisuje svou míru zapojení do místního roveringu Serža.

Rovering v Karlovarském kraji je specifický tím, že je zde málo skautů a skautek. Lidé často odcházejí pryč za studiem a málokdy se vrátí. V posledních pěti letech se to však trochu otáčí, lidé zůstávají a vznikají různá roverská společenství. 

Serža má na pravé straně (z pohledu čtenářstva) slibový odznak a odznak vůdcovské zkoušky. Barva šňůrky je bílá, k čemuž její nositelka dodává, že sice je rangers, ale současně je i vedoucí kmene a zástupkyní vedoucí oddílu, proto upřednostňuje tuto barvu. Na pravém rukávu má své místo domovenka, číslo oddílu, zelený služební štítek s jedním V a modrá nášivka s červenožlutým fénixem. „Jako kmen ještě nemáme nášivku, proto nosíme nášivku oddílu skautů a skautek, pod který jsme spadali.“

Nová nášivka kmene Ignis Fatuus, latinsky bludička, bude vyobrazovat modro-bílou bytost ve tvaru plamínku.

Kroj není vždy pohodlný kus oblečení, ale když si ho obleču, nerada si jej pak sundávám.

Serža

Na druhém rukávu jsou umístěny nášivky WOSM a WAGGGS. Pod nimi je nášivka Tří orlích per, dále nášivka s červeným okrajem a vyobrazením Karlovarského kraje v srdci se skautskou lilií. „To je nášivka našeho zdravotnického kurzu, účastníci mají se zeleným okrajem a instruktoři červeným. A já mám obě,“ popisuje Serža.

Foto: Kristýna Zettlová – Kiki
Foto: Kristýna Zettlová – Kiki

Na levé kapse pod mezinárodní domovenkou našel své místo bílý orel. Je to odznak Zvláštní uznání a dík oblasti Bílého orla, který dostávají lidé z Karlovarského a Plzeňského kraje. „Orla jsem dostala za dlouhodobou pomoc na krajských vzdělávacích i nevzdělávacích akcích,“ vzpomíná Serža na přesné odůvodnění.

„Na kroji nemám žádné nášivky z akcí, protože bych je musela pravidelně obměňovat a to by bylo velmi pracné. V oddíle se snažíme ctít Krojový řád. Také by se mi ničila košile,“ odpovídá Serža na otázku, jaký je její vztah k nášivkám z akcí. Namátkou se účastnila Světového jamboree, Středoevropského jamboree a mnoha krajských akcí.

Foto: Kristýna Zettlová – Kiki

Celý oddíl Fénix i nový kmen Ignis Fatuus se snaží držet jednotné oblečení ke kroji. Tím jsou černý baret, černé kapsáčové kalhoty s bílým skautským opaskem a zastrčenou košilí. „Ne vždy se nám to daří dodržovat, ale v Ignis Fatuusu jsme se dohodli, že budeme toto dodržovat, abychom vypadali co nejvíc jednotně,“ říká s mírným povzdechem i nadějí v hlase Serža.

Kroj je pro rangers rozhodně slavnostní oblečení, které reprezentuje příslušnost k Junáku, ale i k oddílu. „V organizaci jako takové sice nedržíme žádnou extrémní jednotnost, avšak v oddíle se o to snažíme, aby lidé věděli, že tito patří k sobě. A také abychom i my v kmeni věděli, že patříme k sobě. Je to vlastně to hezké, co nám z toho Baden-Powellovského přístupu zůstalo,“ doplňuje svůj postoj ke krojové úpravě.

Zpětný chytač trendů.

V Brně se věnuji na univerzitě médiím.

Roverské sloužím plním v Skautském institutu v Brně a Olomouci a Roverském kmeni.

Stále ještě zástupce vedoucího skautů v Lanškrouně.

Na sítích jako variace na @im.vyp