Pro a proti

Má se Junák jako organizace vyjadřovat k aktuálním událostem?

Junák – český skaut má spoustu možností, jak dát najevo svůj postoj k aktuální události. Ale měl by to dělat? A za jakých okolností? Ve SkautFóru jsme se na tuto otázku zeptali a soudě podle diskuze, která tam začala, je to opravdu žhavé téma a názory se velmi liší.

PRO: Vyjadřování je odpovědností těch, kteří byli zvoleni

K mému názoru mě přivádí několik důvodů. Prvním je fakt, že se organizace sama vymezuje vůči nebezpečným ideologiím, tedy nacismu, fašismu, komunismu a extremismu. Už toto jí dává rámec, který jí umožňuje současné dění komentovat.

Zároveň je aktivní součástí společnosti, a jako taková by nejen měla mít právo komentovat věci, které se jí přímo dotýkají (např. otázky rozpočtu, ale i třeba nesmyslných a populistických názorů na „rušení neziskovek“), ale i věci, které dopadají přímo na společnost (klimatická krize či útoky z nenávisti). Junák svým vyjádřením k teroristickému útoku v Bratislavě (12. 10. 2022) podpořil LGBTQ lidi ve společnosti jak obecně, tak i ve svých řadách. Toto vyjádření šlo tedy chápat tak, že kromě otevřenosti bez ohledu na etnicitu, náboženství či politické názory je organizace otevřena i těm, kteří mají jinou než většinovou sexualitu či genderovou identii, což ve Stanovách nemáme. A pro mě jako gaye byla tato zpráva v té době opravdu silně pozitivním vzkazem. 

Míra četnosti vyjadřování je odpovědností těch, kteří naši organizaci zastupují a kteří byli do svých rolí zvoleni. Je právem každého člena i delegáta klást otázky, jak kandidáti chtějí do diskuzí ve veřejném prostoru jménem organizace vstupovat, ale organizace by se k aktuálnímu dění vyjadřovat měla.

Kryštof Eckhardt – Štófi, volený člen střediskové rady, výchovný zpravodaj střediska Hiawatha a volený člen okresní rady Junáka na Praze 5

PROTI: Junák má podporovat růst a diskuzi, ne stranit jednomu názoru

Důvodů k mému názoru mám hned několik. Tím prvním je potenciální rozpor mezi osobním názorem jednotlivce – skauta a názorem eventuálně prezentovaným Junákem. Jsem špatným skautem, jestliže Junák zastává jiný názor než já? Proč by to tak nemělo být? Jak tomu mám rozumět?

Dalším důvodem je možný odpor rodičů k přihlášení ratolestí do organizace, která by byla de facto politicky definovaná. „Vždyť, co tam do nich vtlučou,“ by si mohli říct. Kolik dětí by se kvůli tomu do skauta nikdy nepodívalo?

Dále – bod, který mi zvedá mandle – čím více je skautů, tím větší společenskou váhu má vyjádření Junáka. Je rozdíl mezi vyjádřením organizace o pěti stech členech a 70 tisících členech. A když je vydáno vyjádření, se kterým nesouhlasím, nejen že nemám efektivní způsob, jak jej ovlivnit, ale dokonce nedobrovolně napomáhám umocnění jeho společenské důležitosti, jelikož jsem ve statistikách členů. 

Za cíl Junáka považuji vedení mládeže k samostatnosti a k nezávislému, kritickému uvažování. Transformace Náčelnictva v jeden názory určující orgán je akt protichůdný vůči skautskému cíli, jak jej já chápu. Junák má pomáhat společnosti a ovlivňovat veřejné mínění skrz zlepšování nás samých, nikoliv kázáním jednostranných výroků.

Tobiáš Nádvorník – Šipka, člen organizačního týmu rádcovského kurzu Shania, kam přesídlil po působení v dobříšském oddíle

PRO: Junák by neměl rezignovat na šíření svých myšlenek a hodnot, a to tím spíše, jsou-li zrovna společensky aktuálním tématem.

Začnu zdánlivou oklikou: Ačkoli jsem od svých jedenácti let a obnovení v roce 1990 skautem a v minulosti jsem sám sebe nazýval dokonce skautem hyperaktivním,  dlouhodobě považuji úvod našich Stanov za nepřesný. Stanovy začínají slovy: „Junák – český skaut, z. s. je dobrovolný, nezávislý a nepolitický spolek“.

Myslím si, že tato věta nejen že není přesnou pravdou, ale že je dokonce dobře, že to pravda není. 

Chcete příklad? Volby (a případně i neúčast v nich) jsou jistě výsostně politický postoj. Pokud například starosta a náčelníci, jak se stalo, vyzývají: „Pojďte k volbám!“, je to podle mě správně, i když jde o politickou výzvu.

Ač osobně mám své stranické preference, velmi striktně trvám a budu trvat na tom, že Junák musí zůstat nestranický. Pokud však například (u nás nebo kdekoli jinde) podporujeme demokracii, pokud vyzýváme k zapojení se do politiky, k volbám apod., je to podle mě správně.

Sami jsme si vyzkoušeli, jaké to je, když nám třikrát v minulosti zvrácená politika ukončila činnost. Při dodržení nestranickosti by Junák jako silný nadstranický spolek neměl rezignovat na šíření svých myšlenek a hodnot, a to tím spíše, jsou-li zrovna společensky aktuálním tématem.

Pavel Matouš – Ink, dříve vedoucí roverů ve středisku Přelouč, nyní instruktor skautského vzdělávání a dobrovolník Skautského institutu v HK

PROTI: Neexistuje žádný/á pan/í Junák, kteří za nás mohou mluvit

Myslím, že se Junák vyjadřovat k podobným věcem nemá. A to z důvodu, že žádný pan nebo paní Junák nejsou. Junák je organizace a za ni to píše někdo z mediálního týmu v pozadí, který nebo která se mohou jmenovat jakkoliv. Nechci číst texty ve stylu „tohle si myslí skauti a skautky“, protože velká část z nás si to zkrátka myslet nemusí. Co se někomu na Ústředí může líbit, někomu v jiné části republiky nemusí. 

Máme se vyjadřovat k tématům naší činnosti, k výchově a vzdělávání nebo k událostem, které jsou se skautingem spjaty. A to třeba k událostem okolo 17. listopadu 1989, hrdinství skautů v období nesvobody či k tomu, co se nás týká – k pandemii nebo k invazi ruských vojsk na Ukrajinu či ke střelbě na filozofické fakultě.

Junák nemá být komentátorem veřejného dění, za ty lajky a srdíčka na sítích nám to totiž nestojí. Lehko se může stát, že se Junák vyjádří k nějaké události, ale na jinou zapomene. Dobře to napsal Tomáš Vovsík ve Skautfóru – je zcela absurdní, že se Junák nezastal skauta, který čelil šikaně mafiánů v reklamním byznysu na jihu Čech, ale výrazně podporoval aktivistku Lálu, která demonstrovala ve skautském kroji v kombinaci s politickými symboly. 

Junák – český skaut není aktivistická organizace ani béčko politické strany. Chce-li to někdo z vedení organizace dělat, měl by to dělat pod vlastním jménem. 

Martin Štěrba – Agi, dříve plánoval Obroky, jezdil na světová jamboree, byl předsedou okresní rady v Plzni a vedl projekt Svojsíkův sen. V současné době je skautským důchodcem, kterého těší, že skauting stále přináší radost

V mém domovském oddíle vedu skautskou družinu, starám se o naše sociální sítě a pomáhám, kde to jde. Nově jsem členem střediskové rady.
V neskautském životě jsem student prvního ročníku střední školy oboru Bezpečnostní služby, rád chodím na dobrý čaj a miluji jízdu vlakem.

Kontakty: IG, TW