Rozhovor

Divák by měl být otevřený a nebýt překvapený tím, co se na jevišti děje, říká o slam poetry Držgrešle

Slam poetry, či krátce slam, je velmi široká forma umění, v němž se na jevišti propojuje humor, poezie i divadlo. S nadějí české slamové scény Dominikou Grešovou – Držgrešlí si povídáme o růstu tohoto žánru u nás a o tématech, která jsou důležitá pro mladou slamovou generaci.

Můžeš představit slam poetry?
Definovat, co všechno je slam poetry, je poměrně těžké, a ani mezi slamery se neshodneme. Slam žádnou definici nemá. Obecně to je něco mezi stand-upem, divadelním výstupem a přednesem poezie. Ale vlastní provedení je velmi různé a platí pouze dvě pravidla: nesmí se používat žádné kostýmy a rekvizity; a musí jít o autorský text. Někteří slameři improvizují, někteří si zase texty připravují předem. Vystoupení se ani nemusí rýmovat, i když většina slamů takových je.

Tento žánr je velmi rozmanitý. Co z toho je slam pro tebe?
Způsob sebevyjádření, kdy mě poslouchají lidé, kteří večer přijdou na vystoupení, exhibici… Zatím říkám připravené slamy a nedovedu si představit, že bych improvizovala. Naopak postupně opouštím rýmy a snažím se, aby mě nesvazovaly.

Ukázka exhibice
Foto: Karolína Střítecká

Jak slam hledal, či hledá své místo ve společnosti?

Slam je v Česku už dvacet let, od roku 2003, ale stále se setkávám s tím, že se lidé ptají „Co to slam vlastně je?“. Akce v Praze nebo velkých městech jsou obvykle vyprodané, ale když se na nich bavím s lidmi, tak často říkají, že ten den přišli na slam poprvé.

Za dvě dekády slamem prošlo mnoho lidí, kteří určitě získávali zkušenosti. Je někde hranice mezi amatérským a profesionálním slamem?

Stále jsme všichni amatéři, nikde se nedá získat „diplom, osvědčení profesionálního slamera“. Za těch dvacet let se objevili lidé, kteří si v komunitě vybudovali silné jméno, třeba Anatol Svahilec nebo Vašek z Aše. Obecně by šlo říct, že čím slameři přináší novější a unikátnější témata, tím víc vystupují a získávají víc zkušeností. Ta neprofesionalita je součástí celého zážitku ze slamu. Když se půjdeš podívat na exhibici, tak je to poměrně punk.

Publikum je pro slam klíčové a rozhoduje o vítězi. Toho někteří i využívají

Jak teda vypadá celý slamový večer, exhibice?

Každý večer je velmi unikátní, obvykle vystupuje šest performerů, kteří si na začátku vylosují čísla, která určí pořadí jejich vystoupení. Exhibice má dvě kola a pořadí performerů se mezi nimi vymění. Důležitou součástí slamu jsou diváci, kteří body od 0 do 10 hodnotí, jak se jim slamer líbil. Každé vystoupení obvykle hodnotí pět náhodných lidí, kteří se také mění. Až se všichni slameři vystřídají, tak následuje pauza a po ní druhé kolo. Výsledkem celého večera je součet bodů, který určí vítěze.

Celá exhibice trvá kolem dvou hodin a tematicky je velmi rozmanitá. Pokud slamer improvizuje, tak si může od diváků vyžádat slova, která potom použije. Některé exhibice mají i společné téma, zažila jsem večer na téma vzdělávání dětí. Poměrně oblíbené jsou erotic slamy, kde slameři vystupují s texty o lásce, vztazích a intimitě.

Měl bych se jako divák na slam připravit, nebo si ho více užiju na první dobrou?

Přijde mi, že si ho člověk poprvé užije víc na „první dobrou“, bez přípravy. Maximálně si může na YouTube pustit nějaké vystoupení, aby věděl, do čeho jde. Ale každý slamer k vystoupení, performanci přistupuje velmi odlišně, proto si nejde udělat jednotnou představu. Divák by měl být otevřený, aby nebyl překvapený tím, co se na jevišti děje. 

Nemohou slameři zneužívat toho, že výstupy hodnotí publikum? Třeba tím, že si vyberou velmi oblíbené téma?

Trochu jo, protože to nikdo nikomu nemůže zakázat. Ale zároveň jde poznat, když slamer napíše text „pro publikum“. Někteří takovou tvorbu kritizují, protože body nemají být na slamu to nejdůležitější, ale musí se s nimi počítat.

Jak velká je komunita slamerů a slamerek v České republice?

Celkem nás je kolem stovky a asi 60 aktivních. V poslední době se vyrojilo hodně nováčků, kam tedy počítám i sebe. Těm je slam poetry dost otevřená, pravidelně se pořádají akce pro nováčky, třeba cross][slam v Praze nebo SLAMastyka v Olomouci.

Jak si slameři vybírají, které texty budou předvádět během exhibice?

Většinou si vybíráme podle toho, kde vystupujeme. Nevyplatí se na jednom místě dávat krátce po sobě stejné texty, protože si je lidé pamatují. Každý slamer má své texty, které se mění, třeba i proto, že se mu přestanou líbit nebo že si za nimi nestojí. Tím se repertoár střídá. Já mám dost textů, ale kvalitních jich mám málo. Napsala jsem si jich třeba dvanáct, ale používám jen čtyři, pět z nich.

Jak funguje organizování jednotlivých večerů?

Každý region má na starosti určitý slamer, který organizuje exhibice. Slam je dost regionální záležitostí, protože poměrně často jezdíme i po menších městech. Samozřejmě větší města jsou častější, protože tam přijde víc lidí.

Palčivá témata ve slamu jsou ta, která trápí mladou generaci

Ty jsi součástí třetí slamové generace v Česku, co je pro ni charakteristické?
Mám pocit, že do slamu vstupuje stále víc holek, navzdory tomu za dvacet let žena nikdy nevyhrála mistrovství. Letos byla vlastně druhá, o dva body. Ženský hlas jde ve slamu nyní víc slyšet, i toho letošního mistrovství se zúčastnila zhruba třetina žen.

Jsou texty vaší nejmladší generace něčím typické?
Moc společného tam není. Někdo dělá texty dost dadaisticky, někdo používá hodně slovních hříček a podobně. Každý ve slamu s sebou přináší svá témata, která ho pálí. Nebo může přinést nový způsob prezentace.

Část lidí se asi se slamem poprvé setkala v roce 2019 na demonstraci Milionu chvilek pro demokracii na Letné. Co si myslíš o spojování slamu a politických, veřejných témat?

Myslím si, že politická angažovanost má ve slamu své místo, protože má sílu otevírat palčivá témata. Slam dělají lidé, kteří chtějí něco říct a mají odvahu něco říct. Jsem ráda, když někdo přijde s odvážným a kontroverzním tématem, protože forma slam poetry je dobrá v tom, že performer má pozornost diváků. Pro mě bylo vystoupení na demonstraci silné a velmi se mi líbilo. Poměrně dost slamů je politických a jednou bych chtěla takové téma zpracovat i já.

Zmínila jsi, že slam má sílu otevírat palčivá témata. Která to jsou?

Jsou to hlavně témata, která trápí mladou generaci. Třeba inflace, nedostupnost bydlení nebo ekologie. Dost slamů vzniká i o sociálních sítích a zvedají se i ženská témata, protože se slam poetry věnuje více žen.

Svůj první slam jsem vyhrála, ale měla jsem trochu výhodu

Slameři používají různé přezdívky, ta tvá je Držgrešle. Jaký je její příběh?

Vznikla před mým prvním předskokem, cvičnou performancí, když jsem ještě neměla přezdívku a vůbec jsem nevěděla, jakou chci. Kamarád, který dělal soupisku, mi navrhl Držgrešle, že to dobře doplňuje mé jméno. Navíc přezdívka je úderná a zapamatovatelná. 

Jak dlouho slamuješ?

Zhruba osm měsíců, zrovna dneska mám výročí (rozhovor jsme nahrávali na začátku prosince, pozn. red.). A mám pocit, že to vzalo rychlý spád. Na začátku jsem vyhrála cross][slam, kde se mě ujal Anatol Svahilec a vzal mě na další akci. Nyní jsem se účastnila i kvalifikací na Mistrovství ČR, kam se může přihlásit každý.

Jak vzpomínáš na své první a zároveň vítězné představení na cross][slamu?

Tohoto slamu se nezúčastnilo moc performerů, a oproti ostatním jsem měla drobnou výhodu. Už předtím jsem několikrát vystupovala na exhibicích, většina ostatních vystupovala ten večer úplně poprvé. Svoje texty jsem už znala a nemusela jsem je číst, což obvykle publikum oceňuje. 

Ty studuješ Janáčkovu akademii múzických umění (JAMU) v Brně. Jak herectví pomáhá ve slamu?
Před každým vystoupení jsem dost nervózní, je to výstup z komfortní zóny „levl hodně“. Ale určitě mi herectví pomáhá. Mám zkušenosti s vystupováním na jevišti a mluvením před lidmi. Také mám hlasovou průpravu a vím, jak správně mluvit. Používám třeba různé rozmlouvací techniky, které jsem se na JAMU naučila.

Kam bys mohla nalákat naše čtenářstvo, aby se přišlo podívat na slam poetry?

Určitě můžu pozvat na exhibici do Prostějova 1. března 2024, kde budu. Další exhibice jsou vypsané na webu slampoetry.cz, kde jsou informace o všem, co se slamu týká. Možností je také přijít si vystoupení vyzkoušet!

Jako vstup do slam poetry si můžete pustit slam od Dr. Filiptche Jseš tam ty zde: tinyurl.com/rkslam1 nebo Čekání od Vaška z Aše zde: tinyurl.com/rkslam2.

Dominika Grešová, slamerskou přezdívkou Držgrešle

Studuje Divadelní fakultu Janáčkovy akademie múzických umění v Brně.
Ve slamu se pohybuje téměř rok a za tu dobu vyhrála cross][slam, dosáhla druhého místa v kvalifikaci na Mistrovství ČR v Praze a třetího místa na Femislamu v Brně.

Foto: Petr Palarčík

Zpětný chytač trendů.

V Brně se věnuji na univerzitě médiím.

Roverské sloužím plním v Skautském institutu v Brně a Olomouci a Roverském kmeni.

Stále ještě zástupce vedoucího skautů v Lanškrouně.

Na sítích jako variace na @im.vyp