Našlapaný roverský tábor NAŠROT

Anastázie Štěpánková – Stázka

Našlapaný roverský tábor – už název napovídá, že se jedná o tábor pro rovery a rangers z celé republiky, kde bude program pořádně našlapaný. To taky je! Co si pod zkratkou Našrot můžeš představit a co ti tahle skautská týdenní dovolená může přinést?

Našlapaný tábor otevírá své brány roverům a rangers ve věku 15–18 let. Můžeš na něj přijet jen jednou, nebo si jej jako účastník pravidelně zapisovat do diářů i na další léta. Malou část programu sice absolvuješ vícekrát, ale každý rok se můžeš těšit na spoustu nových věcí, které organizační tým připraví.

Obvykle se pár lidí, kteří jedou znovu, najde, ale většina se poprvé potká až první den akce. Nemusíš se bát přijet sám*sama, určitě mezi účastníky najdeš takové, se kterými si budeš rozumět a vytvoříte nová krásná přátelství. Program je postavený tak, aby všichni účastníci i přípravný tým „táhli za jeden provaz“ a vytvářeli přátelské společenství. Je to fascinující, i když je většina účastníků na Našrotu poprvé a tým se taky postupně obměňuje, atmosféra je vždycky velmi podobná – přátelská, inspirativní a upřímná. Alespoň u všech tří Našrotů, které jsem zažila, tomu tak bylo.

Rituál spojuje účastníky i z různých ročníků

Ke každému Našrotu, který zatím proběhl, a už jich bylo krásných deset, patří rituály. Během let prošly drobnými úpravami, ale stále jsou silným spojovacím prvkem všech ročníků. Jejich přesná podoba je Našrotím tajemstvím, ale často se stává, že na dalších roverských akcích se potká skupina Našroťáků, kteří se vůbec neznají, ale společně se sejdou u rituálu, jehož průběh všichni dobře znají. Rituál tak je dalším spojujícím prvkem Našrotího společenství, které se utváří mezi účastníky napříč ročníky.

Poznávacím znamením může být i tričko, které povede na akcích k debatám s účastníky jiných ročníků o tom, co kdo během několika Našlapaných dní prožil a co si odnesl.

Co si z Našrotu odvezeš, je jen na tobě

Každý rok je programově odlišný, má své pevné tradiční body, ale snažíme se, aby všechny běhy byly našlapané. Prakticky zažiješ, co to je rovering a jak s ním lze naložit. Možností je tolik, že se ti i může zamotat hlava! Nečekej žádné přednášky, spíš společné hledání cest, jak využít možnosti, které nám rovering nabízí. Hlavní pro nás je snaha hledat. Nejsme „vzdělávačka“ a ani se jí nesnažíme být, jsme zážitkový tábor. Především chceme vzbudit nadšení, že rovering může být skvělý a že je to podstatná část skautingu.

Potkají tě chvíle, kdy můžeš vystoupit ze své komfortní zóny, pokud budeš chtít. Objevíš obzory, o kterých jsi možná ani nevěděl*a. Nebo naopak jen hrát hry pro pobavení a vybití energie, je to i na tobě. Večer přinese sezení a zpívání u ohně nebo šálek výborného čaje v tradiční čajovně. Řeč přijde i na roverský slib.

Každý rok je prostor pro spoustu zábavy, šílených i spontánních nápadů. Celkem tradicí se stala hecařská skupinka, která si jen tak dává 10 kliků před každým jídlem. Občas se přidá tančení v dešti nebo válení v blátě, ale to si asi už umíš představit.

Program ti Tábor nenutí, ale nabízí

Roverský věk je jiná kapitola, než kterou skautská výchova do té doby nabízí. Většinu lidí potkávají myšlenky o nich samotných, o lidech kolem i o prostředí, ve kterém žijí. Potřebujeme nové impulzy, zážitky a společenství, se kterým se rádi podíváme za obzor toho, co už dobře známe. Ze zkušenosti své i mnoha dalších Našroťáků mohu říct, že Našrot umí tyto věci skvěle nabídnout.

Nabídnout, myslím, že to je to správné slovo, protože pro Našlapaný tábor je dost důležitá možnost volby, z velké míry je na tobě, jak jej prožiješ. Nabídne se ti toho opravdu hodně – praktický rovering, možnost překonat komfortní zónu i společenství, které zůstává déle než týden v létě… A jestli si z akce něco odvezeš a co to bude, záleží na tobě. Těšíme se na tebe letos nebo třeba v dalším roce. Rádi budeme společně našlapovat po roverských stezkách.

Místo: viz webové stránky nebo facebook.com/roversky.nasrot
Kdy: 19.–26. srpna 2023
Cena: 2 500 Kč
Registrace: již běží na stránkách nasrot.skauting.cz