Kam v létě? Na zahraniční skautskou základnu!

Terezie Sojková – Mlíko

Nemáš v létě, nebo dokonce celý rok co dělat? Vyraž za dobrodružstvím do Velké Británie a staň se dobrovolníkem na jednom ze skautských tábořišť. V řádcích níže bych se s tebou chtěla podělit o moji zkušenost a zážitky.

Jmenuji se Mlíko a v létě jsem měla to štěstí stát se na 3 měsíce členem úžasného týmu dobrovolníků v Gilwell Parku. Toto tábořiště se nachází ve východním Londýně v Epping Forest v blízkosti čtvrti Chingford. Areál o rozloze 44 hektarů je perfektním místem nejen pro kempování, ale nabízí i ubytování uvnitř čtyř budov s celkovou kapacitou více než 2500 osob. Gilwell Park je otevřen jak pro skautské, tak i školní či firemní skupiny. Nabízí nespočet aktivit, od rozdělávání ohně, přes stavění chýší, luštění šifer, lezeckou stěnu, teambuilding, Jákobův žebřík, stavění raftů až po házení tomahawks.

Gilwell Park je tábořiště nabízející ubytování, stravu a programové bloky. Na základě těchto tří služeb se odvíjí i práce dobrovolníka, který se nemusí bát stejnorodé práce. Pracovní náplň je obsáhlá, ať už se jedná o úklidovou práci, vaření/výdej jídla nebo instruktorskou práci, vždy je potřeba se zaučit. Po příjezdu projdeš výcvikem k většině aktivit (lukostřelba, rozdělávání ohně, lezecká stěna,…) a následně si vybereš ty, ve kterých se cítíš dobře a které chceš mít na starosti.

Den dobrovolníka začíná snídaní, kterou si každý připravuje sám ze společných surovin pro dobrovolníky. Následuje ranní porada denního týmu, kdy se každý dozví svou práci a plán dne. Když už člověk ví, co má dělat, nezbývá, než se pustit do práce, která by se měla stihnout do oběda. Oběd vždy vaří catering team, který se skládá ze dvou dobrovolníků. Po obědové pauze se opět všichni sejdou na odpolední poradě, kde se rozdělí úkoly na zbytek dne. Práce je zakončena okolo páté hodiny odpoledním meetingem v kanceláři, kde se zhodnotí chod celého dne. Poté tě čeká společná večeře a následující program jen a jen na tobě.

V domě pro dobrovolníky bydlí všichni společně. Celkově nás bylo okolo 50 skautů a skautek z celého světa. Pokoje jsme sdíleli s jednou, maximálně dvěma spolubydlícími. V budově se nachází společenská místnost vybavená televizí, fotbálkem, stolním tenisem a gauči, tichá místnost s počítačem, knihovnou a deskovkami. Mezi další prostory vyhrazené pro dobrovolníky spadá kino, prádelna a vlastní zahrádka s terasou.

Pracuje se 5 dní v týdnu, takže 2 dny máš volné na cestování. Já sama jsem za svůj pobyt stihla prochodit Londýn křížem krážem, navštívit Cambridge, Oxford, Brighton a dokonce si zaletět i do Dublinu. Ve volném čase jsme  trávili čas společnými procházkami, výlety, pořádali jsme turnaj ve fotbálku, stolním tenise a hráli deskovky.

Tip: Některé základny přijímají pouze celoroční dobrovolníky, jiné ale třeba na celé prázdniny či turnusy a u jiných stačí, když si uděláš týden, dva čas. Možností je spousta. Stačí si vybrat, co ti vyhovuje a co tě láká, napsat na základnu a začít se těšit.

Ubytování, strava, cool uniforma, super kolektiv, zábava, zážitky a i menší kapesné, to jsou věci o které se nemusíš obávat. Toto vše ti bude poskytnuto. Jediné co si musíš zařídit, jsou letenky, víza a pokud pojedeš na delší dobu než 6 měsíců, tak i zdravotní pojištění. Vše se dá zařídit z pohodlí domova, přes internet. Není čeho se bát, můžeš očekávat podporu, jak ze strany Junáka, tak ze strany Scout Adventures. Kdykoli jsem něco potřebovala, věděla jsem, že se mám na koho obrátit.

Když se rozhodneš stát se dobrovolníkem ve Scout Adventures získáš nejen nezapomenutelnou zkušenost a zážitky, ale i přátele z různých koutů světa.

Děkuji Junák – český skaut, z. s. za příležitost zažít to nejlepší léto.

Mlíko

Tip: Pokud nevíš, kde začít, podívej se na mapotic.com/mapa-moznosti. Na mapě uvidíš mezinárodní akce, mezinárodní základny i tábořiště. Většina je v Evropě, ale najde se i pár mimo ni. Tak neváhej, sbal krosnu a jeď!

Zapojuji se ve vedení skautů a skautek. Kromě skautingu ráda cestuji, poznávám nové věci, zajímám se o sport nebo čtu.