rozhovor

O děti se mají starat vedoucí, o administrativu technologie,

říkají zakladatelé aplikace Levitio

Ušetřit vedoucím oddílů ročně desítky hodin vynaložených na administrativu. Takový je záměr Lukáše Haragy – Lukyho a Ondřeje Běnka – Enta, autorů aplikace Levitio, dříve SkautAppka. „Vyvíjet profesionální aplikaci je pekelně drahé, proto jsme museli začít hledat cesty, jak udělat Levitio finančně udržitelné,“ popisuje dvojice vývojářů.

Co pro vás Levitio znamená?

Ent: Je to nejen aplikace, ale i platforma s dalekosáhlou vizí, která má za cíl umožnit vedoucím soustředit se na to podstatné, a to jsou děti. Je to prostředek, díky kterému se vedoucí můžou mít výrazně líp, a to zejména v dlouhodobém horizontu. Kromě toho to je částečně i moje poslání.

Luky: Levitio je pro mě nástroj, s jehož pomocí můžu jako vedoucí ušetřit hromadu času a hlavně spoustu nervů. Projekt, na kterém jsem se za poslední skoro tři roky nejvíce naučil, co se týče vedení projektů a zároveň nástroj, díky kterému posouvám sám sebe dopředu. 

Jak vznikla myšlenka na vytvoření aplikace?

Luky: Prvotní impuls přišel v okamžiku, kdy jsem přebral oddíl a zjistil jsem, kolik administrativy je třeba dělat a kolik se toho dá automatizovat. Oddíl jsem přebíral s tím, že ho chci posunout dopředu. Abych se tomu mohl dostatečně věnovat, potřeboval jsem nejprve vytvořit nástroj, který by mi pomohl ušetřit čas na oddílovou administrativu.

Ent: Ve chvíli, kdy začal být o aplikaci větší zájem, mě Luky, který mě znal z dřívějších skautských počinů, oslovil, jestli bych se nechtěl podílet na jejím rozvoji.

Luky: Během prvního rozhovoru Ent přišel s nápady, které by aplikaci mohly posunout dál. V té chvíli se nevědomky stal součásti projektu. 

Počítal jsi při vzniku aplikace se zájmem dalších vedoucích? 

Luky: Původně jsem apku plánoval pouze pro svoje středisko. Chvíli před Helpdeskem mě napadlo ji nabídnout i dalším oddílům, tak jsem se na akci zeptal svého známého. Ten mou myšlenku rychle zavrhl. Na základě téhle zpětné vazby jsem chtěl získat více názorů. Udělal jsem jednoduchý web a během 24 hodin se přihlásilo 100 zájemců. To byl dostatečný impuls pro to, abych několik měsíců po večerech vytvářel verzi, která by uměla obsloužit stovky oddílů a středisek.

Co pro vývojáře obnáší rozvoj takové aplikace?

Luky: Hromadu práce, ale i spoustu nadšení a pocit, že to dává smysl. Pokud bychom na začátku neměli tak silný feedback, Levitio by nejspíš nevzniklo.

Ent: Hodně diskuzí s Lukym, vedoucími a Ústředím, abychom aplikaci učili to, co reálné oddíly ocení. Aby Levitio mohlo skutečně pomáhat, musí se o něm lidé dovědět a taky pochopit jeho funkce, což vyžaduje hromadu komunikační práce. Vývoj aplikace taky obnáší sbírání zpětné vazby, administrativu, účtování, finanční plánování, právo, fundraising…

Levitio

Cílem aplikace Levito, původně SkautAppka, je pomáhat vedoucím mládežnických organizací a šetřit jejich čas vynaložený na administrativu spojenou s vedením oddílu. Mezi její nástroje patří například plánování schůzek, výprav a porad nebo evidence docházky. V současné chvíli ji využívá více než 620 registrovaných oddílů. Více na Levitio.cz

Jaké funkce aplikace v současné chvíli má? 

Ent: Funkce dělíme do tří pilířů: administrativa, plánování, komunikace. Ty průměrnému vedoucímu zabírají 30 procent celkového času při práci s oddílem. Jedná se většinou o nekreativní, opakující se úkony, které nás nerozvíjí. Levitio je zjednodušuje a automatizuje. Aplikace však zatím umí pouze zlomek toho, co bychom jednou rádi.

Luky: Dejme si příklad výpravy: Vyplníš do aplikace údaje (čas a místo srazu, co s sebou, cenu), ta je rozešle rodičům či členům, kteří se hned v e-mailu vyjádří, jestli pojedou, nebo ne. Vytvoříš si roční plán akcí, ke kterým si můžeš naplánovat detailní program, což u schůzek můžou dělat rádci, a ty to jen zkontroluješ. Akce máš spolu s rodiči a členy synchronizované s kalendářem, můžeš z aplikace posílat e-maily, vidět statistiky docházky. Informace jsou na jednom místě, aktualizované, přehledné a dostupné všem vedoucím, rádcům i rodičům.

Původně se vaše aplikace jmenovala SkautAppka, proč jste změnili název na Levitio? 

Ent: Postupem času se do aplikace začaly přidávat oddíly z jiných organizací. Dnes spolupracujeme s Českou radou dětí a mládeže (ČRDM), Tomíky, Pionýry, chystáme pilotní provoz se Sokolem nebo Slovenským skautem. Proto přestal dávat původní název smysl. Do budoucna chceme aplikaci nabídnout i zahraničním organizacím, a tak jsme uvažovali o vhodném názvu pro všechny. Současný název souvisí s  latinským slovem levitas, překládaným jako lehkost.  Chceme nadnášet pomyslné břímě, které vedoucí nese, a přesunout ho na technologie. Na ně odkazuje koncovka -io. 

Jak pracujete s ochranou osobních údajů?

Luky: Od samého začátku pro nás bylo samozřejmostí dodržovat všechny právní normy dané zákonem. Dokonce pro mnohé oddíly by přechod na aplikaci znamenal kvalitnější nakládání s GDPR. Mít kontakty a podobné údaje uložené v Levitiu je rozhodně daleko bezpečnější varianta, než je mít uložené na Google Disku nebo podobně, už kvůli správě přístupů, kdo může jaká data vidět. 

Jak je to s finanční a časovou udržitelností aplikace?

Luky: Do doby, kdy jsme fungovali jako SkautAppka, to byl ryze dobrovolnický projekt. Postupně se do aplikace přihlašovaly další oddíly a množství vkládaného času se dostalo na úroveň převyšující míru dobrovolnictví. Proto jsme se museli rychle začít zabývat finanční udržitelností projektu. Vyvíjet profesionální aplikaci je pekelně drahé. Ideální by bylo, pokud by na appce pracovali tři programátoři a dva lidi zabývající se komunikací na full-time. 

Ent: Kromě toho od začátku aplikaci financujeme z vlastních kapes, všechny náklady na provoz serverů, právní záležitosti, jiné aplikace, díky kterým Levitio běží… Postupně jsme se dostali do situace buď –⁠ nebo: Buď se nám podaří finance zajistit, a je jedno, jestli to zaplatí Ústředí, získáme grant, podpoří nás nějaký fond nebo CSR oddělení velké firmy, nebo aplikace skončí, protože ji nejsme schopni udržet. A protože vidíme potenciál výrazného ulehčení práce tisícovek nejen skautských oddílů, rozhodli jsme se bojovat a hledat cesty. 

Co jste vymysleli?

Ent: Po měsících diskuzí dávalo největší smysl takzvané sociální podnikání. Má prospěšný cíl, není finančně zajímavé, ale samo sebe uživí. Prakticky je to podobné jako neziskovka s tím rozdílem, že není ztrátové. Dlouhodobý cíl je, aby se zaplatil vývoj a provoz. Od té doby hledáme finance u nadací, firem i Ústředí, ale přispět nám můžou i jednotlivci.

Luky: Trochu odbočím, ale přijde mi úžasné, co všechno se člověk vlastně díky skautu může naučit. My jsme se poslední rok věnovali tématům jako je finanční plánování a udržitelnost, právo, design thinking… Takové obory na první pohled se skautingem nesouvisí. A jsem rád, že nás to přinutilo se do nich ponořit. 

Znamená to, že aplikace bude placená?

Luky: Ano i ne. Aplikaci jsme rozdělili na dvě verze, FREE (zdarma) a PLUS (placená). Verze zdarma existuje spíš pro znevýhodněné oddíly, které si opravdu nemohou dovolit investovat, například ty z pohraničí. Věříme, že většina vedoucích se rozhodne pro PLUSko, které nabízí pokročilé funkce (omlouvání z výprav, posílání e-mailů a další) a umožní aplikaci dále vyvíjet. Důležité je zmínit, že cenu PLUSka, která je necelé dvě koruny za člena měsíčně, jsme konzultovali i s ústředím Junáka a Českou radou dětí a mládeže. Je víceméně symbolická a nepokryje zdaleka náklady, v komerční sféře by to celé stálo (mnoho)násobně víc.

Ent: Pro zaplacení Levitia PLUS zjednodušeně stačí zvednout poplatek tábora nebo libovolné výpravy v roce o 20 korun. Touhle optikou to je opravdu úsměvná částka.

Proč vývoj a provoz aplikace neplatí Junák, podobně jako skautIS? 

Luky: To je spíše otázka na Ústředí. Vývoj celého projektu je velmi drahý a je proto pochopitelné, že je Ústředí obezřetné a nebude hned posílat stovky tisíc na rozvoj aplikace. IT projektů je mnoho a je to o „politickém“ rozhodnutí a strategii, co a jak se podpoří.

Ent: Podle mě je to také tím, že jsme vznikli zespodu. Ústředí čeká, co z toho vlastně bude. Myslím si, že je tady důležitá aktivita oddílů. Pokud jsou oddíly, které v Levitiu vidí smysl, není nic jednoduššího, než napsat na Ústředí: „Používáme to, je to super, myslíme si, že by to měla celá organizace podpořit.“

Jaké jsou plány do budoucna?

Luky: Kromě finanční udržitelnosti, abychom byli schopni dlouhodobě oddílům pomáhat, to je celá paleta funkcí – zpřístupnění appky všem členům, aby do ní mohli chodit a skrze ni spolu navzájem komunikovat, vlastní tvorba bodování, analýza docházky, zpětná vazba od rodičů…

Ent: V krátkodobém horizontu lepší komunikace s uživateli, vysvětělní cenotvorby a jejího smyslu, rozšiřování povědomí o aplikaci a o praktické využitelnosti všech funkcí, hlubší spolupráce s mládežnickými organizacemi.

Jak by mohlo Levitio vypadat za delší dobu, třeba za pět let?

Luky: To by bylo na hodně řádek, zjednodušeně chceme naplnit vizi, že se vedoucí starají o děti a technologie o administrativu. Podobně zní i naše motto. Konkrétní naplnění vize navíc spolutvoří samotní vedoucí, když se s námi setkávají na různých workshopech a akcích. Tím ponoukám čtenáře, aby nám v případě dotazů dali vědět, protože diskuze pomáhá Levitio tvarovat.

Je nebo bude možnost se připojit i pro oddíly ze zahraničí?

Ent: Určitě plánujeme aplikaci rozšířit o další jazyky. V současné době se mohou připojovat a taky se připojují oddíly ze Slovenska, oddíly z jiných zemí se mohou zapsat na čekací list na webu levitio.com.

Je něco, co byste chtěli dodat?

Luky: Chtěli bychom poděkovat všem testerům, lidem, kteří nám dali zpětnou vazbu. A jedno jméno za všechny, velké díky patří Jerrymu (hlavní správce SkautISu, pozn. red.).

Ent: Díky patří taky vedoucím, ti dělají tu skutečnou práci a vychovávají nové generace čestných lidí. My jim k tomu dáváme „jen“ vhodný nástroj. A díky všem, kteří nás podporují a hecují.

Lukáš Haraga – Luky

Luky (na fotce vpravo) zastával funkce vedoucího oddílu i výchovného zpravodaje. Kromě toho často vymýšlí extrémní výzvy pro roverskou výchovnou kategorii a je známý pořádáním šifrovací hry niNJa. Přes dvacet let programuje zejména pro firmy ve Švýcarsku a USA, kde se zaměřuje na zjednodušování procesů. Je hrdým otcem zakladatelem SkautAppky – dnešního Levitia –⁠ které původně vytvořil jen pro své středisko.

Ondřej Běnek – Ent

Ent (na fotce vlevo) zastával funkce oddílového vedoucího i okresního mediálního zpravodaje, prošel VLK Rovel a před lety spoluzaložil Roverské ostravské večery (platforma podobná fórům Skautského institutu). V roce 2018 strávil léto jako „international scout“ na táboře amerických skautů v Kalifornii. Profesně se věnuje marketingu a komunikaci, nyní se zaměřením na udržitelnou dopravu a technologie. 

Žiju v Havířově. Pracuji v Ostravě, řízení výroby demineralizované vody.

Vedu vlčata třetím rokem, zástupce oddílu dělám 9 let, jen ti vedoucí se střídají 😀. Koníčky kolo, knihy a kdysi florbal.