Obrok21!!!

Petr "Robinson" Kalousek - www.petrkalousek.cz

Obrok je největším celostátním setkáním roverů a rangers v České republice, jehož první ročník se konal v roce 2000. Od roku 2003 je akce pořádána každé dva roky a každým ročníkem roste. Na minulý dokonce přijely téměř dva tisíce lidí. Zapoj se do obrokové komunity i ty a neprošvihni jedenáctý Obrok, který se koná příští jaro!

O co jde?

Obrok je akce určena pro rovery a rangers, což je poslední a finální výchovná kategorie Junáka. Stejně, jako je tomu u ostatních výchovných kategorií, i program roverů a rangers je definovaný skautskou výchovnou metodou. Obrok cílí na mladé dospívající lidi, zaměřuje se primárně na seberozvoj, sdílení zkušeností a hledání inspirace pro další působení ve skautském i neskautském životě; zároveň napomáhá v rozvoji místním komunitám.

Program Obroku staví na základním kameni roverské výchovy, tedy službě – koneckonců, ne nadarmo zní roverské heslo: „Sloužím.“ Neznamená to, že jsi pohunek nebo levná pracovní síla, protože služba má hned trojí rozměr. Služba bližním, sobě a nejvyšší Pravdě a Lásce a ani jedna z nich nebude opomenuta!

Jedním z hlavních programových bloků je Služba bližním, během které budeš mít možnost zapojit se do nejrůznějších aktivit, jejichž účelem je pomoc regionu. Ať už tě baví práce s dětmi, manuální činnost či máš umělecké sklony, každý si přijde na své.

Službu sobě si vychutnáš v mnohých rozmanitých aktivitách. Například během VaPra (Variabilního programu) budeš mít příležitost setkat se s inspirativními osobnostmi, které ti předají něco ze svého know-how. Obrok navštíví hosté působící v politice, umění, aktivismu a mnohém dalším. Mezi hosty minulých ročníků patří například Dominik Feri, Marek Hilšer nebo Kazma a i na tom jedenáctém se bude podílet nespočet osobností veřejného života.

Služba nejvyšší Pravdě a Lásce tě bude Obrokem rovněž provázet. Zapojit se můžeš do spousty programů nebo aktivit s duchovním rozměrem. Na Obroku tak zjistíš, že sloužit nejvyšší Pravdě a Lásce můžeš v každodenních a netušených situacích.

V dalším programu, v Živlech, si zase vybereš ze seznamu neobvyklých a rozmanitých činností, které jsi třeba ještě nevyzkoušel. Ať už máš v hledáčku sport, manuální činnost či jiné praktické dovednosti, Obrok ti nabídne doslova cokoliv.

Baví-li tě strategické a pohybové aktivity, určitě neprošvihni Velkou hru. Do ní se zapojí všichni účastníci Obroku najednou, jedinečná atmosféra je tedy předem zaručena!

Nemusíš se samozřejmě během programově nabitého festivalu naprosto strhat. Pokud si potřebuješ na chvíli odpočinout, k dispozici bude zázemí pro aktivní odpočinek nebo gastronomické služby. Zároveň se můžeš zapojit do doprovodných programů, mezi které patří koncerty a jiné kulturní akce, poznávání místa konání a jeho okolí či diskuzní kroužek.

Chci jet!

V tom případě se na tebe a další členy tvého kmene nebo společenství budeme za pár měsíců těšit ve východním koutu naší zemičky. Neprošvihni registraci. O datu jejího spuštění tě budeme informovat na sociálních sítích a na webových stránkách akce. Přihlašování probíhá v rámci patroly složené z členů tvého kmene nebo jiných roverů, pokud kmen nemáš. Každá patrola by měla mít minimálně čtyři členy, z nichž alespoň jeden musí být dospělý.

Co když přijet nemohu?

Pokud se z jakýchkoli důvodů nemůžeš zúčastnit Obroku 2021, nezoufej! Už teď na podzim budeme jednou za měsíc vydávat soubor aktivit a nápadů, které se svým kmenem můžeš realizovat.

Zajímá tě víc?

Sleduj webové stránky www.obrok21.cz nebo sociální sítě Obroku. Jsme na Facebooku a Instagramu. Brzy se objeví první informace.

Skautská výchovná metoda

Systém skautské výchovné metody, který závazně charakterizuje skautskou výchovu a vychází již z tezí zakladatele skautingu, je založen na sedmi základních prvcích:

Slib a zákon

Učení se zkušeností

Symbolický rámec

Příroda

Program osobního růstu

Dospělí průvodci

Více informací na Skautské křižovatce: krizovatka.skaut.cz

Jaroslav Šafer – Volt

Pocházím z Brna, kde odmalička skautuju ve slatinském oddíle. Během studií v Coloradu jsem přičichla k fungování amerických Venture Scouts, což mě po návratu domů inspirovalo k rozjetí roverského programu v regionu. Organizuju jihomoravské roverské víkendovky Kořeny a připravovala jsem Obrok21. Zvědavost více nahlédnout pod pokličku roverskému programu v Junáku mě nakonec přivedla až do Roverského odboru. Momentálně mě většinu času naleznete ve Skotsku v Glasgow, kde studuju francouzštinu a politiku.