pozvánka

Betlémské světlo jako nová oddílová tradice

Pokud s oddílem přemýšlíte nad vytvořením nové vánoční tradice, nebo tradici už máte, ale chtěli byste ji nějak zpestřit, Betlémské světlo je tou pravou akcí, která vám s oddílovými Vánocemi pomůže. Připravili jsme pro vás tipy, jak se zapojit. 

Aktuální ročník bude probíhat netradičně z důvodu pandemie. Informace uvedené v článku se vztahují k normálnímu průběhu akce.  

Plamínek z Betléma, představující symbol míru, putuje každoročně v předvánočním období letecky do Rakouska. Tam se na ekumenickou mši sjíždí delegace skautů z celé Evropy, aby poselství v podobě plamínku v lucerně šířili dál do svých mateřských zemí. V České republice se Betlémského světla ujímají dobrovolní skautští kurýři, kteří jej po železnici rozvážejí do všech koutů naší země. Především pro rovery je to příležitost, jak společně naplňovat heslo Sloužím. Zapojit se může každý, ať už je věřící nebo ne. Jde především o ono poselství míru, a tedy o propojování komunit skautů, farností a další široké veřejnosti. 

Jednou z možností, jak přidat ruku k dílu, je pomoc s rozvozem. Běžně se vypravují dvě skupiny vlaků obsluhovaných kurýry s Betlémským světlem. Tou první jsou takzvané páteřní vlaky, kterými se světlo rozváží po hlavních železničních uzlech.  Navazující druhou skupinou jsou vlaky lokální. Jak už název napovídá, těmito spoji se plamínek dopravuje do menších obcí. 

Lze tedy vytvořit skautský kurýrní tým a domluvit se, po jaké vlakové trase by se u vás světlo dalo rozvézt. Aby se celá akce mohla uskutečnit, je potřeba nejpozději 15. září napsat e-mail na adresu . Rozvoz nemusí být jediným cílem takové skautské akce. Oddíly často spojují cestu s vánoční výpravou, která svým jedinečným začátkem ve formě služby společnosti získává tu správnou atmosféru.

Druhou velmi užitečnou aktivitou v rámci Betlémského světla jsou místní akce. Ty obnáší zorganizování událostí v jednotlivých obcích, kam si mohou lidé přijít se svíčkou pro betlémské poselství. Z hlediska pořadatelů je potřeba zajít si nejprve k rozvozovému vlaku a opatřit si světlo, které následující dny bude plápolat třeba někde v klubovně, a podle časových možností pak před Vánoci plamínek předávat dál všem zájemcům. Registrace místních akcí probíhá přes aplikaci na webových stránkách Betlémského světla. Díky tomu se událost stává oficiální a je uveřejněná na mapě kontaktních míst. 

Pro organizaci je důležité rozmyslet si místo, čas a průběh celé akce. Betlémské světlo se dá spojit s prohlídkou klubovny, oddílovou besídkou, živým betlémem, náborem nováčků nebo například vlastním oddílovým rituálem. Organizačně jednoduché je navštívit místní domov důchodců, stacionář nebo jiné podobné zařízení, kde toto vánoční poselství udělá radost. Plamínek z Betléma je ovšem opravdu jen mírovým symbolem, který si navzájem posíláme, proto ho nespojujte s charitativními nebo jinými sbírkami!   

Pro plánování obou zmíněných aktivit je potřeba čas. Proto nezoufejte, pokud se letos nestíháte zúčastnit příprav. Naopak je ideální chvíle začít plánovat pořádnou vánoční akci roku 2021. Rozhodně ale není pozdě oprášit starou lucernu a vyrazit převzít si plamínek někde na odběrovém místě ve vašem okolí. 

Letos bude celá akce nejspíš probíhat trochu jinak, než jsme zvyklí. Tradice šíření mírového světla se však účastníme už po jednatřicáté, a proto věřme, že pokud se nepoštěstí letos, příští rok se opět budou moci zapojit skautské oddíly a všechny jejich věkové skupiny. Aktuální informace najdete na webových stránkách, ale také na facebooku a instagramu, kde Betlémské světlo můžete sledovat. 

Přípravným tým Betlémského světla přeje všem roverům a rangers krásné prožití vánočního období.

Webové stránky: https://www.betlemskesvetlo.cz/
Facebook: https://www.facebook.com/betlemskesvetlocz
Instagram: https://www.instagram.com/betlemskesvetlo/

1986 světlo poprvé v Linci v rámci vánoční sbírky
1989 tradice Betlémského světla v dnešní podobě
Více než 25 zapojených zemí

Za rok 2019
72 vlaků
865 stanic a zastávek
739 registrovaných akcí.
132 722 návštěv webu
více než 2200 dobrovolníků

autor: Zuzana Hrbková – Buřťa