Backstage

Poznáváme skautský Discord

Pandemie přesunula velké množství skautského programu do online prostoru. I tato doba však nabízí kvalitní alternativy programu pro starší skauty, skautky a všechny rovery a rangers. Právě teď je skvělá příležitost připojit se na Discord! V tomto článku si ukážeme, jak s ním pracovat nyní, v období omezeného kontaktu, i jaké jsou možnosti pro zapojení platformy po pandemii.

Discord, seznamte se!

Discord je komunikační platforma pro komunity. Jde o relativně novou alternativu tradičních sociálních sítí, která v posledním roce hodně získala na popularitě. Založíte si účet, vyberete si server, ke kterému se chcete připojit a můžete si začít psát s ostatními uživateli. 

Platforma existuje již od roku 2015, pandemie ale nabídla skautskému světu skvělou příležitost ji naplno využít. Největší český skautský Discord server Český skaut ⚜ je v současné podobě aktivní od března 2020, o měsíc později vznikl i menší alternativní server On-line Ivančena. V říjnu loňského roku se přidal i hráčský server Skautské klání v počítačových hrách. Světové skautské servery však vznikaly již v roce 2019.

Na Discordu můžete být v kontaktu jak s vybranou hrstkou lidí, tak s větší komunitou. Servery mohou být zaměřené na jedno téma (například 3D tisk, hraní určité hry, výuka angličtiny), nebo mohou obsahovat témat několik. Takových je výrazná většina a obsahují víc kanálů s různými podtématy. 

Na server se můžete dostat za použití zvacího odkazu, který vám poskytne někdo, kdo je již jeho členem. Máte pak poměrně velkou pravděpodobnost, že na serveru bude pouze komunita zajímající se o dané téma. Na některé servery se lze připojit i bez zvacího odkazu. Ty jsou ověřeny Discordem a jsou k nalezení přímo na platformě v nabídce veřejných serverů.

Discord hantýrka – slovníček pojmů

Discord = sociální síť propojující jednotlivé uživatele s ostatními

DM, PM = direct message / private message, osobní zpráva pro jednoho konkrétního uživatele 

VC = voice chat, voice call – hlasová komunikace, hovor

server = virtuální místo pro setkávání vybraných komunit

channel, kanál = specificky zaměřené místnosti jednotlivých serverů

owner = vlastník serveru, většinou zakladatel 

admin, mod, staff = administrátoři a pomocní moderátoři serveru, kontrolují dodržování nastavených pravidel a vytváří podmínky pro lepší uživatelskou obslužnost serveru 

A-tým = administrátorský tým serveru Český skaut ⚜

Sociální sítě bezpečně

Jako u jiných sociálních sítí, i na Discordu existují omezení, která mají chránit dětské uživatele. Discord je přístupný pro osoby od třinácti let se souhlasem zákonného zástupce, od šestnácti let věku pro všechny. Tato platforma propojuje lidi z různých koutů světa, je tedy i pro vaši bezpečnost důležité být při zakládání nového účtu čestný. 

Discord nechává na jednotlivých komunitách, zda budou kontrolovat a vytvářet prostor odděleně pro uživatele 18+ a mladší účastníky. To ovšem neznamená, že na Discordu potkáte výhradně svou věkovou skupinu. U serverů s menší komunitou (typicky oddíly, kde se jednotliví uživatelé znají) není věkové rozdělení třeba, u těch větších bývá věk kontrolován rolemi, které si každý účastník vybírá nebo jsou mu přiděleny moderátory. 

Český skaut ⚜

Největší server pro skauty v Česku je v současné době bezesporu server Český skaut ⚜. Před více než rokem ho založil Michal Nováček – Šroubek.

„Založení serveru jsem plánoval už několik let, neustále jsem ho ale odkládal. Tehdy byl můj záměr jednoduchý, sjednotit skautské hráče videoher na jednu platformu a mít prostor, kde bychom spolu mohli volně komunikovat. Server poprvé spatřil světlo světa těsně před pandemií, která na něj přilákala největší počet lidí. Se vzrůstajícím počtem lidí se začaly objevovat místnosti pro mnoho dalších zájmů, včetně čistě skautských,“ vzpomíná Šroubek.

Výčet toho, co Český skaut ⚜ nabízí, je takřka nekonečný: skauti z celé republiky i mimo skautskou organizaci Junák – český skaut, několik zahraničních kamarádů, pravidelné akce online a po odeznění pandemie určitě i další offline srazy, které navážou na dvě již proběhlá setkání. Pokud v oddíle či s kmenem moc online aktivit nemáš, ale skauting ti chybí, neváhej se připojit. 

Můžeš zůstat jen u pokecu, ale rozhodně stojí za to prozkoumat i zbytek serveru. Pravidelně totiž probíhá společné čtení zajímavých knižních titulů, které vybírají lidé, jenž knihy čtou. Členové serveru tak již mohli slyšet například tituly Metro 2033, Medvídek Pú či Devadesátka pokračuje. Tvůrčí členové nabízí online workshopy pro ostatní, můžeš si pokecat v morseovce, přispět do meme kanálu, řešit politickou situaci nebo si nechat poradit s úkoly do školy. 

Pravidelně probíhají hlasové hovory a videohovory, při kterých je velmi vítané ukázat se ve skautském šátku. Že jich máš několik? Celou kolekcí se můžeš pochlubit v příslušném kanále. Řešíš vedení družiny/oddílu a dochází ti nápady? Inspiruj se v chatu #tipy-na-vylety nebo si nech poradit v sekci #program-napady. 

V současné chvíli se na tomto serveru potkává kolem 1300 skautů z různých českých skautských organizací. Pro spoustu z nich se přátelé z online prostředí stali pevnou oporou v nelehké době. Jedním takovým je i Tomáš Pakhoffer – Pagha. „Na skautský Discord jsem se dostal přes jednu skautskou skupinu na Facebooku někdy na začátku celé této pandemie. Díky němu jsem poznal, aspoň online formou, super lidi, kteří mi připomněli, o čem skauting je. Zároveň zde vždy najdu podporu a pochopení. Jsem rád že jsem součástí této komunity a doufám, že ještě dlouho budu,“ popsal Pagha.

Velká výhoda veškerých online platforem je, že připojit se můžete všude, kde chytíte internet. V době klasické školní výuky se jednotliví uživatelé tohoto serveru připojovali k hovorům třeba i z přednášek.

Můžete také zabrousit na instagramový účet skaut_discord, kde najdete fotografie z již uskutečněných srazů, které A-tým organizoval během srpna. Podívat se můžete i na speciální edici šátků, které byly pro tento server vytvořeny. Existuje jich přesně 101 a šest z nich se dokonce vydalo k majitelům mimo Českou republiku. Dva putovaly na Slovensko, jeden do Nizozemí, jeden se dostal do Irska a dva našly majitele za oceánem v USA.

Roverský kmen na Discordu

Od konce února má svůj kanál (#časopisy-oznámení) na serveru Český skaut ⚜ také Roverský kmen. Najdete zde převážně nové články z našeho webu. Pokud máte náměty nebo zpětnou vazbu pro naši redakci, můžete je sdílet prostřednictvím kanálu #skautské-časopisy. Zatím fungujeme ve zkušebním režimu, uvidíme, jak se tato komunikační platforma osvědčí (stav aktuální k březnu 2021). 

Pravidla bezpečného internetu

1) Neposílej nikomu svou adresu ani telefonní číslo, nevíš, kdo je na druhé straně obrazovky.

2) Neposílej své fotografie nikomu, koho neznáš.

3) Veškerá hesla jsou jen tvá, neposílej je ani blízkým kamarádům.

4) Nevěř všemu, co na internetu vidíš, ber věci s rezervou.

5) Pokud se necítíš v komunikaci dobře a bezpečně, opusť ji. Nikdo tě nemůže nutit mluvit o tématech, která pro tebe nejsou příjemná.

Pro více informací a rad navštiv http://www.bezpecnyinternet.cz/.

Další české servery


Pokud hledáte český skautský server specificky zaměřený na počítačové hry, rozhodně stojí za zmínku server Skautské klání v počítačových hrách, který v současné době sdružuje přes 750 členů. Jak sám název napovídá, tento server je pro všechny, kteří si rádi zahrají počítačové hry nejen sami, ale i se skautským kolektivem.

Další z českých serverů, který sdružuje skautskou společnost, je On-line Ivančena. Tento server se zhruba 120 členy je částečně undergroundový a početně méně obsáhlý než Český skaut ⚜, ale rozhodně se s ním nebudete nudit. Videohovory a telefonáty jsou na denním pořádku a osazenstvo vítá každou novou tvář do online her. Pokud potřebujete poradit s výběrem rádcovského či čekatelského kurzu, neváhejte se obrátit na členy On-line Ivančeny, protože mají bohaté zkušenosti. 

Zahraniční servery

Pokud máte alespoň základní znalosti anglického jazyka a chcete je využít v praxi, přidejte se na některý z mezinárodních skautských serverů. V současné době je jeden z největších serverů Discord Scout Troop, který sdružuje skauty ze všech koutů světa a má přes dva tisíce uživatelů. 

Dalším ze serverů, kde se rozhodně nebudete nudit a naplno využijete angličtinu, je The Digital Campfire. I tady máte možnost se připojit k častým voice callům, hrát hry online (fakt nás baví Skribble.io), nechat si poradit s domácími úkoly, zjistit, jak vypadá skauting v jiných zemích a sdílet své denní starosti. Poměrně pravidelně se můžete připojit k obnoveným filmovým večerům. Pokud angličtina není váš šálek kávy, ale stejně se chcete připojit, čeká na vás i kanál pro česky hovořící bratry a sestry.

Když už jsem zmínila šátky, nemohu zapomenout na server The Land of Necker and Scarfs, kde si můžete vyměnit šátky se skauty z celého světa! Kromě klasické výměny šátků admin team nabízí i šátky a nášivky ke koupi, vyrobené při speciálních příležitostech, za rozumnou cenu. Server nabízí i klasický chat, má kanál pro veselé skautské historky, sdílení skautských zážitků, ale i pro fotky domácích mazlíčků. Tento server je opět mezinárodní, preferovaným jazykem je tedy angličtina. 

Těmito servery samozřejmě nabídka těch zahraničních nekončí. Svůj server mají skauti z Velké Británie, Nizozemí, Ameriky i z Finska a v současnosti existuje i vícero Discord komunit pro vodní skauty z různých koutů světa. 

Discord pandemicky

Discord nenabízí jen možnost připojit se na již existující servery. S vedením našeho oddílu jsme si vytvořili náš vlastní server, kde každou neděli streamujeme pro přítomné činovníky a činovnice vybrané filmy. Založení není složité a pokud máte na Discordu účet, máte již vše, co potřebujete pro založení svého vlastního serveru. 

Pro náš oddíl světlušek (tedy věkovku pod 13 let) není podle pravidel Discordu přístup ještě možný, ale oddíly se staršími členy Discord využívají pro oddílové a družinové schůzky. Pokud uvažujete o založení oddílového Discord serveru, nezapomeňte zvážit, jak staré kamarády v oddíle máte. 

Discord se dá velmi dobře využít nejen k promítání filmů, ale i na videohovory, společné hraní her (doporučujeme Gartic phone a Scribble.io) a kladně hodnotím možnost rozdělit videohovor do více menších místností s omezeným počtem osob bez opuštění platformy, což jistě při družinovém programu využijete. 

Vím, že některé odvážnější oddíly tuto výhodu Discordu zužitkovaly pro vytvoření online escape room her. Navíc je platforma dostupná kdykoli, čas schůzky a viditelnost zpráv tedy nejsou podmíněny přítomností vedoucího s účtem jako třeba u Google Meet. Zároveň je platforma uživatelsky vstřícná pro administrátory díky kontrole přidávaného obsahu.

Pro budoucí využití

Jak platformu využít do budoucna a neomezit se jen na „dobu pandemickou“? 

Discord se dá zapojit všude tam, kde se nemůže oddíl sejít osobně, třeba z časových důvodů. Velkou výhodou této internetové platformy jsou takzvané pingy – upozornění, která můžete směřovat na konkrétní osobu, na vybranou skupinu dle vytvořených rolí či na všechny členy. 

Jako komunikační platforma tedy nabízí skvělou příležitost připomínat rádcům, že je potřeba vytvořit program na družinovky, družině Káňat, že se sejde jinde než obvykle a zároveň celý oddíl upozornit, že si mají sbalit na výpravu oblíbenou knížku. Discord také po nastavení rolí nabízí některé chatovací místnosti pro uživatele skrýt, můžete tedy na jedné platformě potkat celý oddíl a zároveň plánovat příští schůzku bez zvídavých dětských očí. 

Já osobně na Discordu zůstanu i po odeznění pandemie proto, že jsem na světovém skautském serveru The Digital Campfire navázala spoustu pevných přátelství. Díky osobnímu kontaktu se skauty z jiných zemí mám mnohem lepší srovnání skautingu u nás a jinde, nápady na originální programy pro můj oddíl a vedení a především fakt dobré kamarády opravdu po celém světě. Skauting jednoduše spojuje. 

Připoj se!

Český skaut ⚜ – https://discord.gg/K2WUNye8f

On-line Ivančena – https://discord.gg/Xv37YGEgbp

Skautské klání v počítačových hrách –

The Digital Campfire – https://discord.gg/ezFf5nXVgM 

The Land of Neckers and Scarfs – https://discord.gg/JdXPHWZ

Pracuji jako farmaceutický asistent v lékárně v Říčanech.

V Říčanech také vedu roverský kmen Diversity, pro větev Kafenama působím jako dospělý průvodce. Jsem v organizačním týmu Mikulášského víkendu a užívám si i zapojení u Zahraničního odboru.

Baví mě káva, výlety a cestování, příprava a realizace roverských programů a větších akcí, grafika v Canvě, Excelovské tabulky a ráda se učím nové věci. Zajímá mě zdravý životní styl a vztahy mezi lidmi.

Kontakty: IG