Tipy

Proti proudu umění

Uměleckým undergroundem jsou subkultury, co nejdou s proudem. Právě proto o nich slyšíme jen zřídka. Jde o tajemná, neoficiální uskupení nebo neotřelé a málo diskutované myšlenky různých kulturních hnutí? Pojďme se spolu podívat na současnou uměleckou scénu a představit si umělce, kteří jdou „proti proudu“.

zdroj: pixabay

Česká hudební scéna

Když se řekne underground, těžko si lze představit lepší místo, kde začít, než na české hudební scéně. Jména umělců, kteří v dobách normalizace nemohli kvůli politickému pronásledování volně tvořit a zakládali umělecké spolky na pokraji ilegality, jsou dnes již pojmy. Pár příkladů za všechny –⁠ The Plastic People Of The Universe, Psí Vojáci či Národní třída. 

Pokud nahlédneme do současného českého umění, nenajdeme hudebníky, kteří mají zakázáno tvořit z politických důvodů. V dnešní době jsou jako undergroundové vnímány hlavně alternativní žánry. Na této scéně je stále nepřehlédnutelná kapela Mňága a Žďorp, která začala koncertovat již v roce 1983 pod názvem Slepé Střevo. Tato skupina hraje charakteristický alternativní rock a i se sedmnácti studiovými alby posluchače stále překvapí. Například crowdfundingem financovanou deskou Made in China a velmi osobními texty se sympaticky pohybuje na pomezí mainstreamu a undergroundu. Pokud vás tento hudební projev baví, nesmíte minout ani hudební skupinu s názvem Povodí Ohře. Jejich hudební styl odvážně mixující prvky hardrocku, rock’n’rollu a country je nezaměnitelný. Textařské umy kapely vás vezmou nejen do starých duchařských historek z povodí Ohře, ale i do životů současníků z této oblasti. 

/grafika – Spotify Povodí ohře, Mňága a Žďorp/

Kapela, která zaujme na první pohled a jde si vlastní cestou. Tak to je Keramorchestr. Specialitou této kapely jsou originální, vlastnoručně vyrobené nástroje ze střešních tašek a cihel. V jejich výbavě najdete xylofon z bobrovek (tzv. bobrofon), housle a violu ze střešních tašek či kytaru z pálených cihel. Díky netradičním nástrojům se v roce 2018 kapela zapsala do české knihy rekordů. Na Spotify je sice ještě nenajdete, ale na YouTube můžete zhlédnout i zákulisní videa o výrobě vybraných nástrojů.

Česky beze slov

Umění jako forma sebevyjádření v uměleckém undergroundu platí dvojnásob. Nechte se zaujmout netradičním projektem PytlíkART, uměním tvořeným na stomické pytlíky, které mimo jiné používají pro defekaci pacienti s vývodem ze střev. Tento projekt funguje pod vedením Jitky Svobodové a pod záštitou spolku České ILCO, poradenského centra pro stomické pacienty. Na čisté sáčky, které již z bezpečnostního hlediska není možné použít, kreslí a tvoří sami stomici. Jednotlivá díla pak cestují po České republice jako putovní výstava s cílem stomii představit veřejnosti a seznámit ji s příběhy stomických pacientů. Osob s umělým vývodem ze střev je v Česku v současné době přes 14 000, nejedná se tedy o zanedbatelnou část naší společnosti. Více o tomto netradičním projektu najdete na pytlikart.cz. 

V neposlední řádě nesmím zapomenout na nejvíce kontroverzní a undergroundovou formu českého umění. Graffiti. V České republice nabralo na popularitě s pádem totalitního režimu, tedy po roce 1989, kdy začalo být možné cestovat do zahraničí. Jistě jste se s některými výtvory ve vašem městě již setkali. Jednotliví umělci této subkultury tvoří umění dostupné úplně pro všechny, zároveň jde o jednu z nejproměnlivějších uměleckých scén. I z toho důvodu mnozí autoři graffiti obrazů zaznamenávají svá díla i na fotoblogy či videa. Umělci jsou většinou mladšího věku a pracují ve skupinkách. Mezi známé české graffiti umělce patří například Timo, který působí v Brně, Jan „Point” Kaláb, jehož díla potkáte v Praze v podobě nástěnných maleb nebo Michal Škapa, který tvoří pod přezdívkou Tron. 

zdroj: pixabay

Světová hudební scéna

Umění pro vyjádření osobního vnitřního prožívání zvolil i američan Mitch Welling. Ve svém hudebním projektu Flatsound sdílí s posluchači svoji vlastní cestu skrz psychické problémy, které prožívá. Mladý hudebník otevřeně mluví o agorafobii, strachu z veřejných prostranství, která ho již deset let drží doma. Mitch přibližuje skrz sociální média i svůj boj s depresemi. K autorské melodické melancholické hudbě přidává vlastní texty a jednotlivé písně následně i sám produkuje. Takřka akustická alba vydaná v rámci projektu Flatsound jsou velmi příjemná na poslech. Jsou intimní, otevřená a podněcují fantazii posluchačů. Tohoto hudebníka mohu vřele doporučit.  

Nejste fanoušky akustických hudebních podkresů a hledáte umělce k tanci a poslechu? Pak i pro vás může zaznít elektronická taneční hudba od muzikanta, který vystupuje pod jménem MEZERG. Pokud by vám vybraný hudební žánr připadal málo undergroundový, nemusíte smutnit. Jestli vám undergroundový prožitek v elektronické hudbě nenavodí klávesy a bicí, doplní ho autorova mistrná hra na speciální hudební nástroj s názvem theremin. MEZERG je kapela o jednom muži mnoha nástrojů. Bez nadsázky můžeme říci, že jeho hudba razí vlastní směr a fakt, že jde o počiny ryze instrumentální, na celkovém zvuku a originalitě hudebníka rozhodně neubírá.

Česky poeticky 

Ivan Martin Jirous, vůdčí hlas českého undergroundu z dob, kdy teprve vznikal, je dnes v české poezii velmi uznávaným autorem. Jeho básnické sbírky vydané samizdatem pod přezdívkou Magor vnesly do světa poezie neotřelé prvky –⁠ nedokončené rýmy, vulgarismy, sarkasmus a ironii. Mezi jeho díla patří např. Magorovy labutí písně, Magorův ranní zpěv nebo třeba Ochranný dohled. Právě v nich najdeme notnou dávku existenciální hloubky a můžeme vnímat urputné hledání sebe sama, které je pro tohoto autora velmi typické. 

V současné době u nás na tyto prvky narazíme ve stále neobvyklém a rozvíjejícím se uměleckém směru slam poetry. Jedná se o přednes textů na pomezí poezie a zpěvu, zpravidla jde o autorskou tvorbu přednášejícího. Z poezie se na pódiu stává show, která může reagovat na aktuální politický vývoj či sdělit prožitky autora. Postupně se v česku tato poetická forma stává více a více populární. Pokud se nějaké slam poetry session zúčastníte, zjistíte, že může jít o soutěžní disciplínu. Náhodná část publika hodnotí jednotlivé vystupující, kteří svůj autorský text musí stihnout odprezentovat do tří minut. Mezi aktuálně nejznámější představitele tohoto uměleckého směru patří Jiří „Rimmer” Charvát a vystupující s přezdívkami Anatol Svahilec, Ryška Riot, Tali, Garcon, Tukan či Dr. Filipitch. Vzhledem k omezenému kulturnímu vyžití současné situace vás jistě potěší, že slam poetry stále žije – exhibice se vysílají online, odkazy jsou přidávány na facebookové stránky Slam Poetry CZ.

Underground je světový

Pierpaolo Catini, na Instagramu pod nickem catiniart, je současný italský malíř a mediální tvůrce sídlící a studující v New Yorku. Pro tvorbu svých obrazů volí netradiční materiály –⁠ odpad, který nachází takřka všude. Plastové a skleněné lahve, kartony, kosti. Podle vlastních slov si přeje dát další šanci materiálům, které každodenně „potkáváme“ ve svých domovech a většinou vyhazujeme. Snaží se tak poukázat na nesmyslnost konzumního uvažování a podpořit myšlenku recyklace. Jeho upcyklované obrazy jsou povětšinou na hliněném základu, jedna se tedy spíše o plastické výtvory. Portrétní kolekce, kterou umělec vytvořil, připomíná malé sochy či busty. Tvoří však i tradičnější obrazy, postmoderně laděné a v živých barvách. 

/citace/„Úžasné věci se dají najít i na ulicích. Miluji svoji cestu víc a víc každý den. Dávat barvy něčemu, co mělo být vyhozeno, věcem, kterých si v této ‚nákupní éře‘ nevšímáme. Živé barvy, humor, neobvyklé náhledy a mimika obličejů  jsou výsledky práce.“ – z umělcova instagramu

Že hřebíky a kladivo neslouží jen k pověšení obrazu na stěnu, dokazuje britský umělec Marcus Levine. Právě zatloukáním hřebíků do dřevěných podkladů vytváří své obrazy. Jedná se o neskutečně propracované kovové plastiky. Pomocí hřebíků tvoří Levine portréty slavných, akty a klasické obrazy. Zkrátka vše, co očekáváte v repertoáru klasického malíře. Jeho hřebíková díla jsou v uměleckém světě řazena pod neoimpresionistický malířský směr s názvem pointilismus. V rozhovorech pro britská média Levine uvádí, že jeho obrazy sestávají z patnácti tisíc až dvou set tisíc hřebíků, podle velikosti a propracovanosti. 

Co se stát tento tábor umělcem? Přibal si do krosny své oblíbené kladivo a vyzkoušej, jak se takový hřebíkový obraz vlastně tvoří. Nebo zjisti, na jaké nástroje hrají tví skautští bratři a sestry a založte táborovou kapelu!

zdroj: pixabay

Pracuji jako farmaceutický asistent v lékárně v Říčanech.

V Říčanech také vedu roverský kmen Diversity, pro větev Kafenama působím jako dospělý průvodce. Jsem v organizačním týmu Mikulášského víkendu a užívám si i zapojení u Zahraničního odboru.

Baví mě káva, výlety a cestování, příprava a realizace roverských programů a větších akcí, grafika v Canvě, Excelovské tabulky a ráda se učím nové věci. Zajímá mě zdravý životní styl a vztahy mezi lidmi.

Kontakty: IG