rozhovor

“Skauting není černobílý a taková nebude ani knížka,”

říká tvůrce připravovaného komiksu o skautingu Tomáš Vovsík

S myšlenkou vytvořit komiksovou knížku s ryze skautskou tématikou si ilustrátor a grafik Tomáš Vovsík poprvé začal pohrávat před pěti lety. S nalezením scénaristy a tvůrčího týmu nápad získal reálnější podoby a kniha tak pomalu začala vznikat. V současné době je v plném proudu hithitová kampaň, která by měla podpořit její vydání.

Skautský komiks má poměrně velkou tradici. Už od založení Junáka je stálicí ve skautských časopisech a velkou roli hraje i u příběhů Rychlých Šípů. V čem má být tvůj komiks jiný?

V první řadě je třeba říct, že ryze skautský komiks, který by byl vydaný v knižní podobě, vlastně žádný dosud nevyšel. Rychlé Šípy do toho nepočítám, protože nejsou skauti. V průběhu historie tedy můžeme narazit na celou řadu komiksů, většinou se ale jedná o krátké stripy, které vycházely ve skautských časopisech a neměly mezi sebou žádnou zvláštní návaznost. My bychom naopak rádi udělali knížku více komplexní.

Potáhne se tedy komiksem nějaká konkrétní linka nebo myšlenka?

Určitě. Celá knížka bude sestávat ze sedmi příběhů, přičemž každý z nich bude nakreslený jiným kreslířem, a tím pádem i v trochu jiném stylu. Podstatné ale je, že budou spojeny jedním klíčovým tématem. Všechny totiž přibližují atmosféru doby vždy v nějaký zásadní moment historie českého skautingu, a to prostřednictvím situací, do kterých by se mohl dostat každý skaut nebo skautka.

Chápu tedy správně, že komiks bude přibližovat skautskou historii nebo je za tím něco víc?

Cílem určitě částečně je, aby jednotlivé příběhy dokázaly zachytit její klíčové momenty. Zároveň si ale stojím za tím, že nemají být zobrazeny černobíle a nostalgicky. Tedy tak, jak to často u skautských příběhů bývá. Protože černobílé nebyly ani ty události. Lidé se museli často rozhodovat, na jakou stranu se přidají a jak se v dané chvíli zachovají. Občas selhávali a občas ani žádné jednoznačně správné řešení nebylo. Rádi bychom v knížce ukázali, že i skauti jsou lidé z masa a kostí a že řada z nich měla v průběhu let pochybnosti nebo byla vystavena před různá morální dilemata. Naší snahou tedy není zrcadlit historii skautingu, ale vyprávět obecné lidské příběhy s přesahem do současnosti.

Na knížce už s přestávkami pracuješ pět let, v jaké jste zatím fázi?

Je fakt, že první myšlenka ji vytvořit přišla už před pěti lety, pak ale projekt nějakou dobu stál. Dělal jsem na jiných věcech a měl jiné priority. Před čtyřmi lety se mi podařilo skrze inzerát sehnat Marka Steiningera, který se ujal role scénáristy. Od té doby spolu celý obsah knížky ladíme a v současnosti máme načrtnutou kostru a od ilustrátorů nakreslený celý první příběh a část druhého. Projekt navíc poměrně nedávno dostal zelenou od TDC (Tiskového a distribučního centra Junáka, pozn. red.), takže už víme, že knížka má šanci vyjít. Chtěli bychom ji totiž udělat kvalitní i co se týče zpracování, papíru a vazby, a to není levná záležitost.

Kdy by ji tedy čtenáři mohli držet hotovou v ruce?

Pokud vše dobře dopadne, knížka by mohla být komplet hotová příští rok na podzim. S prodejem by se tak začalo v roce 2020 před Vánoci.

Tomáš Vovsík

Grafik, ilustrátor a social media manager. V současné době působí jako poradce pražského primátora a umělec na volné noze. Vystudoval mediální studia na Univerzitě Palackého v Olomouci. Dlouho dobu pracoval jako grafik a redaktor interní komunikace na ústředí Junáka. Je autorem skautské kolekce ke stému výročí republiky.