Inspirace

Víc než průchod domem

Nejspíš každý z nás byl v Praze na Václavském náměstí, obdivoval Národní muzeum nebo sochu svatého Václava na koni. Ať už se dál vydáme na Staroměstské náměstí, nebo kamkoliv jinam, můžeme v ulicích pozorovat krásu pražské architektury.

Věděli jste však, že nasávat díla architektů můžeme i jinde než venku na ulicích? Pasáže, a nejen ty pražské, nabízí skrytá místa, která stojí za to objevit a prohlédnout si je. Vstupy do pasáží na první pohled připomínají vchody, do kterých byste se neodvážili ani za bílého dne. Díky tomu je v pasážích, na rozdíl od ulic, které spojují, klid a dostatek místa. Lidé je typicky využívají jako zkratky, procházející budovou a ve spěchu se ani nezastaví, aby se porozhlédli po prostoru, kterému někdo věnoval svou pozornost, úsilí a energii během plánování a stavby. Prozkoumat tato tajemná zákoutí rozhodně zpestří výlet našimi největšími městy a rozhodně není špatný nápad vydat se přímo za nimi.

Na internetu najdete i seznam pražských a brněnských pasáží s přesnou lokací. Pro inspiraci a bližší náhled do divů pasáží můžete zhlédnout video s architektem Adamem Gebrianem, které je zároveň inspirací pro tento sloupek. Ve videu ukazují část pražských pasáží a další důvody, proč se zastavit v průchodu domem. Můžete začít třeba na Václavském náměstí v pasáži Světozor.

zástupce vedoucího skautského oddílu v České Skalici

foto: archiv ceskatelevize.cz

Po roce a půl vedení skautského oddílu jsem nyní pomocná ruka jeho vedení. Studuji anglický jazyk a žurnalistiku na Masarykově Universitě v Brně. Mé jméno nejčastěji uvidíte pod články o netradičních koníčcích. Ve svém volném čase poslouchám podcasty, čtu beletrii nebo vychutnávám kávu z různých koutů světa.

Můj facebook

Můj instagram