Pozvánka

Vyrážíme jižním expresem na poznávací cestu

Už máš dost sezení za počítačovou obrazovkou, bolí tě za krkem a potřebuješ vypnout? Tak je ten správný čas naplánovat vícedenní výpravu, nebo jednodenní výlet s kamarády a načerpat energii. Zamiř na jih! V jižních Čechách, odkud pocházím, je plno míst, která stojí za to navštívit. Na některých je dokonce i zima stále v plném proudu.

Je libo trochu kultury?

Pokud necestuješ jen za krásnou krajinou, ale potřebuješ i nějaké to kulturní vyžití, je pro tebe okruh v chráněné krajinné oblasti Blanský les skvělou volbou. Jedná se o národní přírodní rezervaci, která zaujímá 212 kilometrů čtverečních a táhne se kolem vrcholu Kletě až k obci Chvalšiny. Zalesněné oblasti doplňují přírodní památky, jako třeba vrch Kluk, zřícenina hradu Dívčí Kámen nebo rozhledna Kleť. 

Celé území je jako dělané pro jednodenní výlety. Snadno se popovezeš vlakem z Českých Budějovic na jakoukoli zastávku po trati směrem do Českého Krumlova, odkud se můžeš rozejít ke svému cíli. Nejčastějším cílem je vrchol Kletě, jenž je se svými 1083 metry nejvyšším bodem CHKO Blanský les. Provoz kamenné rozhledny, nacházející se na vrcholu, může být omezený v závislosti na aktuální epidemiologické situaci. Nedaleko ní stojí restaurace, takže teplý čaj, káva a gulášovka či česnečka ti dodají síly po výstupu.

autor: Vojtěch Hrubeš

Na vrchol vede plno cest a turistických tras. Nejvíce vytížená je trasa z vlakové zastávky Holubov, kde vystoupí davy lidí a štrádují si to směr parkoviště Kleť. Ti méně zdatnější počkají na lanovku, která jezdí jednou za hodinu. Jiní jdou pod lanovkou nahoru, kde ale není moc dobrý terén a poměrně dost to na kamenech klouže. Pokud se tedy rozhodneš pro výstup na Kleť, vyjdi z jiného místa a nechoď pod lanovkou. Na vrchol lze vylézt ze všech směrů a ne každá z těchto cest je tolik frekventovaná. Můžeš vyjít například z Krumlova, Plešovic, Chlumu nebo třeba přes vrchol Kluk až z Budějovic. 

autor: Tereza Hrubešová

Menší vrch Kluk je stejně jako Kleť součástí Haberského pohoří. Nevede na něj tolik cest jako na sousední kopec a bývá tam méně lidí. Nejčastější trasa začíná v Křemži a pokračuje kolem rybníka do Bohouškovic až na samotný vrchol. Lze také přijít z druhé strany od Vrábče a Slavče. 

Posledním z tipů v této chráněné krajinné oblasti je zřícenina hradu Dívčí kámen, která je společně s keltským oppidem součástí naučné stezky vedoucí z Třísova do Holubova. Kromě Třísova a Holubova lze přijít k Dívčímu kameni také od Boršova po pěkné turistické stezce kopírující řeku Vltavu. Tato oblast se vyznačuje krásnými přírodními meandry.

Nejlepší je, že všechny zmíněné památky jsou poměrně blízko u sebe. Určitě nestihneš za den všechny, ale alespoň dvě ano. Také není vůbec špatné udělat okruh a jít dolů a nahoru vždy po jiné trase. 

Zasněžený klenot

Jihočeskému kraji vévodí národní park Šumava, na který nesmíš zapomenout. Kdo na Šumavě byl, bohužel ví, že v létě není úplně o co stát. Hromada lidí, asfalt a předražené hospody jsou na denním pořádku. Ovšem v zimě se z turisticky přelidněného místa stává kouzelné, zasněžené království. 

autor: Pavel Kouba

Pokud plánuješ vícedenní výpravu se spaním na sněhu, je dobré začít v Železné Rudě a přes malou vesnici Novou Hůrku a vrchol Poledník pokračovat přes obec Modravu a horskou obec Strážné až k osadě Černý Kříž či až do zaniklé osady Nové Údolí, kterou tvoří jen vlaková stanice a občerstvení. Cesta je dlouhá zhruba 100 kilometrů a přibližně po deseti kilometrech najdeš nouzová nocoviště. V létě bývají poměrně rychle plná, ale v zimě tam většinou budeš spát se svými kamarády sám/sama. 

autor: Pavel Kouba

V národním parku je ale i plno dalších pěkných míst, kam můžeš odbočit, nebo si udělat jen jednodenní okruh. Moc hezký je například okruh Stožec spolu se Stožeckou kaplí Panny Marie a naučnou Medvědí stezkou vedoucí z Černého Kříže do Ovesné. Cestu dlouhou asi 14 kilometrů lemují skalní masivy z plekenštejnské žuly, kterým místní obyvatelé přisoudili různá jména. Dále se zde nachází skalní vyhlídka, ze které se můžeš kochat výhledem do údolí Vltavy a na přilehlé vrcholy hor Špičáku a Knížecího stolce. Cestou si určitě všimneš pomníčku Bärenstein (česky Medvědí kámen), připomínajícího posledního šumavského medvěda, podle kterého jsou vrchol i stezka pojmenovány.

autor: Pavel Kouba

Pravidelnou zimní atrakcí je pak bruslení (či běžkování) na vodní nádrži Lipno. Oválné tratě jsou v Horní Plané, Frymburku i Lipně. Při příznivých podmínkách jsou propojené a tvoří tak ledovou magistrálu měřící 11 kilometrů, jejíž délka je zapsaná do Guinnessovy knihy rekordů. 

Na Šumavě se v tuto dobu s největší pravděpodobností setkáš se sněhem a mrazem, takže se na to připrav a sbal si dostatek teplého oblečení. Také si můžeš výpravu ozvláštnit a vzít si s sebou například sněžnice nebo běžky.

 

autor: Pavla Mikešová

Třešnička na vojenském dortu

V neposlední řadě můžete navštívit okraj vojenského Boletického prostoru, který je pro veřejnost otevřený o víkendech a svátcích. Moc pěknou procházkou (ale poněkud z ruky) je návštěva rozhledny Knížecí stolec, kde s největší pravděpodobností nepotkáš ani živáčka. Cestu můžeš začít v Nové Peci. První úsek je po silnici až do Želnavy, další část po naučné stezce, následuje cyklostezka, až se konečně odpojíš na turistický okruh kolem rozhledny. Pro nadšence nebo ty, kteří v zimě výpravu nestihnou, se vyplatí varianta pro cyklisty, a to z Nového Údolí až do Českého Krumlova.

Ať už tě cesta na jih zavede v létě, nebo zimě, teď, nebo za rok, s oddílem, nebo jinou partou, doufám, že si výpravu užiješ se vší parádou a budeš se rád(a) vracet. 

autor: Pavel Kouba

Mapu se všemi turistickými tipy Roverského kmene otevřeš naskenováním QR kódu.

Jsem zástupce vedoucího oddílu v Křemži. Studuji všeobecné lékařství. Ráda čtu, vyrábím a chodím na puťáky.