Pro a proti

Vzít, či nevzít?

aneb Nováčci bez skautských zkušeností v RS

Při čtení článku můžete zvážit, jaká jsou pro a proti přijímání roverských nováčků do roverských kmenů. Co může být problém a kde nám mohou lidé bez skautských zkušeností pomoci? 

Pro: Nováčci nám dávají příležitost přemýšlet nad skautingem

Anna Kaiserová – Kočka, vůdkyně 5. roje světlušek, členka vysokoškolského kmene Skrypta

Myslím si, že do roverských kmenů bychom měli přijímat i starší nováčky bez skautských zkušeností, kteří si neprošli mladšími oddíly. Je u nich sice znát, že v sobě nemají zažité skautské ideje, teprve se s nimi seznamují a je pro ně náročnější fungovat vedle někoho, kdo je ve skautu celý život. Ale dá se to zvládnout, pokud s tím pracujeme. 

Je lepší, když přichází jako skupinka, třeba dva až tři lidi, kteří nejsou zatím políbení skautingem, a přidávají se do skupiny, kde je víc RS. Dobré samozřejmě je, když jsou RS připravení se jim věnovat a „za pochodu“ nováčkům představovat skautskou myšlenku a vše kolem skautingu.

„Když se nováček ptá, proč některé věci děláme, mám možnost se nad nimi zamyslet.“

V roverských kmenech je velký potenciál nováčků v tom, že nám ukážou nový pohled na lidi a již existující tradice. Mohou kmenům ukázat jinou možnost řešení problémů a zpochybnit tradice, které nedávají smysl. Když se nováček ptá, proč některé věci děláme, já jako skaut mám možnost zamyslet se, zda není rituál zastaralý, jestli ho neděláme už jen ze zvyku. Pomůže nám to uvědomit si, proč děláme to, co děláme. Nováčci nám mohou přinést nové aktivity a nápady na vylepšení našich programů.

Taky si myslím, že je prima představit skauting kamarádům, kteří často neví, o co jde. Dostanou možnost vidět, jak funguje rozdělení různých rolí ve skautu a že skautský život je normální, že nejde o divný životní styl.

Proti: Roverský kmen spolu vyrostl

Anna Vařeková – Barbie, vůdkyně roverského kmene Diversity

Roverský kmen vnímám jako skupinu RS, kteří společně prošli dětskými oddíly a mají společné zážitky a vžité skautské základy. Pro nováčky je tak složité do skupiny zapadnout. V roverském společenství také není příliš příležitostí seznámit se se základy skautingu. Program kmene má rozvíjet pochopení skautského slibu a zákonů jednotlivcem. Vysvětlovat základy skautingu nováčkům z mého pohledu RS „obere“ o čas, který by mohli věnovat novým zážitkům. Proto si myslím, že nováčci bez skautských zkušeností do kmene bez skautské průpravy nepatří.

„Roverský program rozvíjí pochopení skautského slibu a zákonů.“

Velké množství kmenových zvyklostí se obvykle zakládá na zkušenostech a tradicích z mladších oddílů, ať už jde o rituály před jídlem nebo oblíbené aktivity na schůzky.

Nováčci v kmeni nemají osobní vztah k těmto tradicím ani k roverskému heslu – celkem pochopitelně. Málokdy bývá nováček zapálený do pomoci na akcích střediska, které neměl možnost zažít jako účastník. I z toho důvodu v našem společenství nováčky vítáme, ale až poté, co si vyzkouší roli „staršího dítěte“ u skautů nebo skautek a splní si Nováčka, díky kterému se seznámí s ideami skautingu. 

Pracuji jako farmaceutický asistent v lékárně v Říčanech.

V Říčanech také vedu roverský kmen Diversity, pro větev Kafenama působím jako dospělý průvodce. Jsem v organizačním týmu Mikulášského víkendu a užívám si i zapojení u Zahraničního odboru.

Baví mě káva, výlety a cestování, příprava a realizace roverských programů a větších akcí, grafika v Canvě, Excelovské tabulky a ráda se učím nové věci. Zajímá mě zdravý životní styl a vztahy mezi lidmi.

Kontakty: IG