Rozhovor

Skautský meme tvůrce @odborka_memelord:

Chystám vlastní neoficiální meme odborku

Autor:  Filip Komenda – Klacek

Pod jménem @odborka_memelord na Instagramu se skrývá jeden z největších meme profilů pro skauty. Na každého zde čeká jeho vlastní meme, které jakoby kopírovalo jeho život… První příspěvek byl zveřejněn před více než rokem. Díky aktivnímu roverovi, který se snaží memy vydávat pravidelně, účet nabral přes tisíc sledujících a dostal se do povědomí spousty skautů.

Redakce zná totožnost dotázaného, který si přál zůstat anonymní.

Kde se vzal nápad založit meme stránku ohledně skautingu a kde jsi se inspiroval?

Skautingem hodně žiju, myslím si, že memy jsou také velká součást mého života, sleduji instagramový účet @skaut_naslano od Slováků a před rokem jsem si říkal, že je škoda, že my nic moc aktivního nemáme. Hlavní impuls byly vůdcovské zkoušky, kde jsme si měli vybrat jeden bod skautského zákona a po dobu trvání kurzu jsme v něm měli nějak zlepšit sebe, nebo v něm zlepšit oddíl, či celkově skautskou komunitu. Já jsem si vybral zákon „Skaut je veselé mysli“, řekl jsem si, že založím meme stránku a zkusím posunout veselou mysl všech skautů, kteří budou chtít.

Jak vyslovuješ slovo meme?

„Meme“, normálně česky přečteno. Ale úplně nejraději tomu říkám „memečko“. Jelikož „memečko“ je takové krásné, české a dobře se to skloňuje. Myslím si, že „mým“ je úplně škoda říkat, protože češtinu je potřeba podporovat.

Jak bys svůj účet popsal pomocí pár slov?

Skaut je veselé mysli.

Co se děje před tím, než můžeme vidět meme na tvém profilu?

To dost záleží, některé vznikají v plodném období, které je hlavně, když jsem na skautských akcích, tam se většinou stávají vtipné situace. Potom hledám vhodný meme formát. Ale zase někdy si vzpomenu, že mám meme stránku a několik měsíců jsem na ni nic nepřidal, což bylo hlavně v poslední době (rozhovor se uskutečnil na konci dubna, pozn. red.). Následně zapnu meme generátor a přemýšlím, co by do různých formátů mohlo fungovat. Častěji ale narazím na internetu na meme a vidím jeho potenciál větší, tak do něj vsadím skautský vtípek.

Co plánuješ do budoucna?

Chtěl bych udržet stálý přísun memů naší komunitě. Zároveň ale plánuji dva projekty, prvním je reálná odborka memelord/memelady. Podmínky pro její získání jsem vytvořil po vzoru ostatních odborek a návrh poslal na příslušné místo. Zdá se, že oficiální nášivky nebudou, ale uvažuji nad vlastním návrhem pro zájemce. Druhý projekt je zatím na začátku tvorby a nebudu prozrazovat, o co se jedná, ale bude to spojené s mojí totožností.

Kdy se na novou odborku můžeme těšit?

Říkal jsem si, že na konci letních prázdnin nebo během nich. Ale nejdříve musím zjistit, co by to obnášelo a jak zařizovat nášivky. Asi by to celkově mohlo fungovat „neoficiálně“.

Můžeš nám pár úkolů z odborky prozradit?

Jedním z těch úkolů je: Seznámím staršího člověka s tím, co je to meme. Další je: Seznámím se s humoristy naší historie. Tohle byly takové body, které jsou spíše z historie, ale jsou tam i úkoly zasazené do dnešní doby. Například: Zjistím původ mého oblíbeného memu. Myšleno tak, že je nějaká vystřižená scéna a zjistím, kde se vzala.

Máš nějaký vzkaz na závěr?

Smějte se, skautujte a sledujte @odborka_memelord.