Satira

Představujeme novou dimenzi skautských zkoušek – Odporky

Odporují klasické odborky tvým odbornostem nebo nenacházíš čas na plnění velkého množství úkolů? Splň si toto léto nové Odporky – kratší a blyštivější obdodu tradičních odborek! Z časopisu si pak můžeš vystřihnout nášivku a vyrobit si diplom.

Pán chaosu

Osoba, která chce tuto odporku získat, musí být mistrem improvizace a bravurně zvládat chaotické prostředí skautských výprav a táborů a dodělávek na poslední chvíli.

1. Štafle. Postarám se, aby štafle celý tábor nebyly uložené tam, kam patří. Posouvám je po táboře minimálně jedenkrát za den!
  2. Párty. Zorganizuji oslavu libovolného svátku, jehož datum se NEpřekrývá s konáním tábora. Na vánoční koledy v táborákovém podání nebo prvomájový průvod kolem stožáru jen tak nezapomenete.
  3. Krosnaman. Žádný skaut si nikdy nezabalí na výpravu vše. Vyrazím s prázdnou krosnou a půjčím si všechny potřebné věci na místě od kamarádů! Zubní kartáček si mohu po cestě koupit.
  4. Časomíra. Během třiceti minut naplánuji a rozjedu víkendovou roverskou výpravu – místo, jídelníček, věci s sebou… Co za půl hodiny nevymyslím, to nebudeme mít s sebou.
  5. Offroad. Na začátku výpravy stanovím směr, ve kterém leží můj cíl. Tímto směrem vyrazím. Pokud to půjde a bude to bezpečné pro členy výpravy, držím se co nejvíce v daném směru. Křoví, skály a potůčky mě nemohou zastavit!

Chovatel/ka

Osoba, která chce tuto odporku získat, se musí umět správně starat o sebe, ostatní rovery a rangers a další mladší věkové kategorie skautských sester a bratrů.

1. Stopy zvířat. Na výpravě nebo na táboře najdu několik stop, které po sobě zanechali skautští bratři a sestry. Své nálezy zapíšu, nakreslím či vyfotím a popíšu společenství. Zjistím, komu stopy patří a zjednám nápravu.
  2. Pozorování. Po určitou dobu budu sledovat interakce vybrané skupiny RS, skautů a skautek či vlčat a světlušek. Ze sledování vytvořím záznam. Po určeném čase představím vedení svá zjištění – jak reaguje skupina na okolní podněty? Koho skupina chrání, kdo je vedoucí smečky?
  3. La(h)vičkář. V průběhu minimálně 2 měsíců na každé výpravě s kmenem nebo oddílem najdu alespoň jednu lavičku a zorganizuji přestávku na pití v délce alespoň 10 minut.
  4. Budíček. Po dobu tábora si vedu přehled, kolik času věnuji spánku já a kolik zbytek vedení. Pokud klesne průměrná denní doba spánku na osobu pod 6 hodin, uspořádám během poledního klidu synchronizovaný šlofík v délce minimálně 45 minut.
  5. Užitková zvířátka. Během tábora třikrát zajistím, že nevyužití roveři půjdou pomáhat do kuchyně alespoň na čtyři hodiny, aby kuchyňský tým mohl jít spát. Správným výběrem pomocníků se postarám, aby jídlo bylo chutné a v dostatečném množství.

Mezinárodní raut

Osoba, která chce tuto odporku získat, musí mít přehled v zahraničních jídelníčcích, speciálních ingrediencích a umět se otáčet v kuchyni.

1. Sušenky. Najdu na internetu recepty, připravím potřebné ingredience a zorganizuji s kmenem pečení amerických Girl Scout sušenek. Připravím alespoň tři různé varianty.
  2. Chippy hike. Inspiruji se u skautů v Británii a vyrazím na takzvaný Chippy hike – výpravu, při níž obejdu alespoň dva či více podniků, které nabízí hranolky. Jednotlivé hranolky se společenstvím ochutnáme a ohodnotíme.
  3. Budu křenit. Ve třech tradičních indických receptech kreativně využiji různé druhy české kořenové zeleniny.
  4. Willy Wonka. Z kakaových bobů připravím domácí čokoládu. Zjistím, v které zemi sní obyvatelé nejvíce čokolády a svou čokoládu ochutím tradičním kořením tohoto státu.
  5. Fika. Během tábora uspořádám alespoň pětkrát pauzu na kafe a domácí pečivo, které na místě upeču sám/sama či s kmenem.

Dřevotříska

Osoba, která chce tuto odborku získat, nesmí být úplně dřevo a zároveň se nesmí bát třísek.

1. Kdo má židli, bydlí. Vyrobím značkovou dřevěnou stoličku, která se vyrovná návrhům nábytku od zvučných jmen jako jsou Armani, Versace a Gucci.
  2. Záchranář. Opravím rozbitý kus nábytku, který by již nebyl v klubovně využitelný a zařídím mu nový život. Mohu tento kus nábytku upcyklovat a vytvořit z něj něco úplně nového.
  3. Recenze. Během tábora použiji každý typ nářadí, který s sebou máme, a ke každému kusu napíšu krátkou recenzi. Příslušným počtem hvězdiček ohodnotím, jak se mi s nářadím pracovalo. Recenze nechám ve skladu nářadí pro ostatní k nahlédnutí.
  4. Polička. Na táboře si vyberu jednu z poliček ve skladu nářadí a budu celý tábor evidovat výpůjčky z této poličky. Kladivo nebo hřebíky jen proti podpisu a na počet!
  5. Na dřevorubce. Vyrobím si ze dřeva kompletní sadu příborů – lžíci, vidličku, nůž, čajovou lžičku a dezertní vidličku. Během táborových jídel využiji všechny vyrobené části setu.

Pracuji jako farmaceutický asistent v lékárně v Říčanech.

V Říčanech také vedu roverský kmen Diversity, pro větev Kafenama působím jako dospělý průvodce. Jsem v organizačním týmu Mikulášského víkendu a užívám si i zapojení u Zahraničního odboru.

Baví mě káva, výlety a cestování, příprava a realizace roverských programů a větších akcí, grafika v Canvě, Excelovské tabulky a ráda se učím nové věci. Zajímá mě zdravý životní styl a vztahy mezi lidmi.

Kontakty: IG