Moot

Český kontingent jede na Moot 2021 do Irska!

Pojedeš s námi?

Autoři: Helena Kernerová – Hela, Matěj Šikl – Bubáček

Přihlašování na světovou skautskou akci Moot 2021 do Irska je v plném proudu a poběží až do září. Český kontingent má zatím naplněnou pouze polovinu předpokládaných účastníků, stále můžeš jet s námi i Ty. Moot 2021 se koná 19. -29. 7. 2021 v Irsku.

Moot je setkání pro všechny rovery a rangers z celého světa, které se koná každé čtyři roky v jiném státě. V létě 2021 se bude konat v Irsku a místa pro rovery a rangers z České republiky ještě nejsou plně obsazená. Pokud Ti příští léto bude mezi 18 a 25 lety, můžeš se do českého kontingentu přihlásit jako účastník i Ty. A pokud jsi starší, nevěš hlavu, protože můžeš jet jako člen servis týmu!

A co Tě vlastně čeká? Nejdřív budeš zařazen do své patroly. Patrola se skládá z deseti lidí z různých zemí, je to tedy příležitost dozvědět se spoustu nových informací o jiných kulturách přímo z první ruky. Právě ve své patrole totiž strávíš celý Moot – společně absolvujete všechny připravené programy, společně budete bydlet (rozuměj stanovat), vařit, žít…

Ze čtyř takových patrol se potom vytvoří jeden velký kmen – tribe. Kmen sdílí místo na táboření a jeho patroly se dělí o tábornické povinnosti. Není však třeba se bát, každý kmen má dva pomocníky/rádce z řad organizačního týmu Mootu. Do kmene si taky můžeš zvolit kamaráda, se kterým bys chtěl na Moot jet.

Akce jako taková se dělí na dvě části. První část, nazývanou Trails, prožiješ se svým kmenem někde na území Irska, kde se zaměříte na poznávání země a pomáhání místním lidem. Během druhé části se všechny kmeny sjedou do basecampu u hradu Malahide, poblíž Dublinu. Tam pak proběhne program pro rovery a rangers, díky kterému můžeš získat nové přátele a najít novou inspiraci a motivaci pro svou práci v Junáku.

Součástí Mootu je samozřejmě i International day, v rámci něhož se můžeš dozvědět spoustu zajímavostí z celého světa. Každý kontingent si pro ostatní připraví krátké představení svého státu a tradic a přivezou tak kousek své kultury s sebou. Během jediného dne máš příležitost na jednom místě navštívit hned několik zemí.

Český kontingent bude před Mootem organizovat víkendové setkání v České republice s irskou tématikou a přípravou na akci. Seznámíme se, naplánujeme představení naší země na International day na Mootu. Případně si účastníci mohou naplánovat společné cestování po Mootu, protože to vedení kontingentu neorganizuje.

A jak si můžeš sehnat finanční příspěvek, abys i Ty mohl/a jet s námi? Můžeš požádat tvoje středisko, svou rodinu a příbuzné nebo založit vlastní výzvu na darujme.cz pod naším kontingentem a sdílet ji na sociálních sítích s přáteli. Pro více info se podívej na naše stránky.

Pro další informace navštiv moot2021.cz a sleduj náš Facebook a Instagram. Máš-li nějaký dotaz, rovnou napiš na

Jak na islandský Moot vzpomíná Bubáček, zástupce vedoucí českého mootingentu pro rok 2021?

„Mladej pane, copak to máte v tom kufru?” ptá se mě zřízenec letiště během odbavování. Je sedm hodin ráno a já se chystám nasednout do letadla na Island a strávit dva týdny na Mootu, celosvětové skautské akci pro roverský věk. Neurčitě pokrčím rameny. Dostal jsem ten kufr navíc od českého kontingentu, mám ho dopravit na místo, ale co je v něm, to mi nikdo neřekl.  „Já že v něm vidím přes ten rentgen nějaký drátky a kuličky. Hele, mladej, nemáš tam bombu?”

Tahle vzpomínka je asi první, která se mi vybaví, když se řekne Moot. V roce 2017 jsem se chystal na roverské setkání na Islandu a netušil jsem, co přesně mi to přinese. Tedy, to, že mě budou hned na letišti v Praze považovat za teroristu, to jsem nečekal, ačkoliv pokud své krčení rameny hodnotím zpětně, moc se tomu nedivím. Bomba to nebyla, po otevření kufru se ukázalo, že se na Island snažím propašovat pouze reprobedny a cvrnkací kuličky. Skautský kroj a pár dalších kamarádů taky odvedli svoje,  takže jsem nakonec odletěl vstříc skvělým dnům v přítomností ještě skvělejších lidí.

Moot na Islandu byl skvělý – parta super lidí z celého světa, poučné, tvořivé i zábavné programy (z nichž některé jsem si přivezl domů do svého oddílu), severská příroda (v Irsku to bude snad podobné) a výhledy. Deset dní tak krásného počasí, že ani Islanďané nic takového nepamatovali. Největší bezeslovná komunikace bubnováním s více než 5 000 účastníky na závěrečném ceremoniálu… stálo to za to. ,,Irsko bude jízda”, běželo mi hlavou těsně předtím, než jsem se přihlásil do vedení českého kontingentu.