metodický článek

Cesta od pravdy k opravdovosti krajinou skautských odborek

Sami sebe často pravdivě poznáme, když hledáme něco, co nás přesahuje. S hledáním a poznáváním našeho životního směřování, pravdivého postoje k druhým i ke světu mohou pomoci duchovní odborky. Nebo další nástroje osobního rozvoje jako je Liliový kříž nebo Liliová cesta.

Článek si můžeš poslechnout v audioverzi:

Pravda jako kompas, který hledá směr

Kam jdeme? K čemu směřujeme? Možná si někdy pokládáme tyto otázky. Cesta za naším skautským cílem „vytvářet lepší svět“ jistě občas vypadá trnitě a místy i nejistě. Kompasem na takové cestě, díky kterému můžeme rozlišovat, kam se vydat, může být pravda. Podívejme se, jak ji nacházet ve skautských odborkách.

Zásady práce s informacemi nabízí odborka Občan:Občanka. Úkol Tvorba názorů nás učí rozeznávat kvality argumentů v diskuzi. Jak by vypadal dobrý Občan v demokracii? Určitě by si měl sestavit „občanské desatero“, které ho bude reprezentovat. Společně s kmenem můžeme hledat, jaké místo má v tomto desateru pravda a jak ji v občanské společnosti rozeznáme.

Při hledání pravdy je dobrým základem ověřovat informaci ze dvou zdrojů, ale nezůstávejme jen u toho. Mám za to, že se více přiblížíme pravdě, pokud budeme situaci nahlížet z různých stran a budeme ji prozkoumávat v různých kontextech.

Jeden z možných kontextů ukazuje zmíněná odborka Občan:Občanka. Historické souvislosti si uvědomíme u odborky Historik:Historička v rámci přednášky o historických souvislostech vzniku totalitních režimů v Evropě a jejich dopadu na ČR (úkol Uspořádání přednášky). Mohlo by být přínosné zjistit, jaké zprávy sledují, čtou ostatní z kmene. Známe okolnosti izraelsko-palestinského konfliktu? Můžeme se je ve dnech probíhajícího konfliktu dozvědět z médií? Více poví úkol Historie v souvislostech. Tím vším můžeme určit správnou cestu naší pouti.

autorka ilustrace: Alžběta Hubačková – Bětka

Pravda rozšiřuje možnosti poznávání světa

Když už víme, jak náš kompas funguje, můžeme do batohu na cestu přibalit také další vybavení jako pláštěnku, pití nebo dobré boty. Když máme na vycházce pláštěnku, můžeme jít i v dešti. S dobrými botami toho ujdeme více než naboso. S pitím na cestě vydržíme delší dobu. Všechny tyto věci rozšiřují naše možnosti, kam až dojít.

Na cestě se jako skauti nebojíme hledat netradiční řešení a zastávat se druhých i v situacích, které jsou pro nás nevýhodné. Abychom mohli tato řešení a postupy vymýšlet, musíme nejdříve znát, jaké jsou možnosti, a pak se podle toho pravdivě rozhodnout. Když potřebujeme zaplatit, tak to můžeme udělat v hotovosti. Když ale víme o existenci převodu peněz na účet, už máme víc možností, jak placení vyřešit. Nebo jednodušeji – abychom nechodili bosi, musíme mít znalost existence bot. 

Abychom blíže poznávali pravdu, máme si rozšiřovat okruh našich možností (musíme do svého života dostávat znalosti bot a převodů peněz). Dobrým nástrojem pro objevování nových pohledů na svět jsou odborky. Ty nám svět představují v deseti různých kategoriích. Přes 60 různých odborek nám nabízí příležitost k růstu a posílení našich znalostí a dovedností. Kompletní seznam je na webu: odborky.skaut.cz.

Pravda ukazuje kořeny v historii lidí

Už máme všechno v batohu sbalené, ale podle čeho půjdeme? Pomyslnou mapu duchovního rozvoje poskytnou duchovní odborky nebo Liliový kříž či Liliová cesta.

Odborka Poutník:Poutnice za pravdou jde přímo k jádru věci. Nejdříve se zaměřuje na poctivé získávání informací v úkolech Sběr informací a Systematické poznávání. Když nahlédneme Hlavní světová náboženství nebo pronikneme do filozofie, snáze si obhájíme názor na Nejvyšší Pravdu a Lásku v úkolu Svět, člověk a nejvyšší Pravda a Láska. Nemusíme být filozofové, možná stačí zmapovat, jaké citáty významných myslitelů nás oslovují v úkolu Vhled do filozofie. Tyto citáty pak lze využít na Poutní cestě, při které budeme putovat na vybrané místo. Půldenní putování doporučuji zahrnout do programu roverského tábora. U večerního ohně poté můžeme sdílet svá zjištění.

Odborka Průvodce:Průvodkyně křesťanskou kulturou nás doslova provází naší kulturou a ukazuje nám kořeny, ze kterých vychází evropská společnost. Také skautské hnutí vychází z křesťanství. Kromě silného hodnotového a myšlenkového základu jsme od křesťanů přejali například oslovování „bratře:sestro“. Kde tyto hodnoty mohou mít počátek? Impulsy pro pátrání přibližuje právě tato odborka. Přínosné může být třeba navštívit katolický nebo evangelický kostel (úkol Návštěva kostelů) a porovnat, jak se od sebe liší, jaké symboly mají společné. Co tyto symboly znamenají v současnosti? Proč byly důležité pro lidi v minulosti?

V odborkovém týmu jsme si vědomi toho, že cest k Pravdě a Lásce je mnoho, proto připravujeme i alternativy této odborky pro další světová náboženství. Odborka Ježíšův kamarád:Ježíšova kamarádka můžeme vnímat jako nabídku, pokud nás oslovuje křesťanství nebo je náš kmen zaměřen na rozšířenou duchovní výchovu.

Pravda se jeví jako dlouhodobý úkol

Když se chceme naučit novou znalost nebo nabýt novou dovednost, stačí nám k tomu většinou málo času. Přečtu si informaci o tom, že peří sovice sněžní má jasně bílou barvu s roztroušenými tmavými skvrnami, podívám se na její fotku a hned si zapamatuji, jak vypadá. Když chci získat nový návyk, zpravidla mi to zabere delší čas. Novým návykem může být například začít každý den 15 minut běhat nebo vypít po snídani sklenici vody. 

sovice sněžní – Lukáš Matějek (Panda) zdroj: ZOO Olomouc

Podobně je tomu i v duchovním životě. Proto máme v Junáku – českém skautu Liliovou cestu a Liliový kříž, které nám umožňují vytrvale postupovat na duchovní stezce. Nás rovery a rangers bude zajímat jejich třetí (červený) stupeň.

Liliová cesta nás motivuje k rozvíjení konkrétních oblastí duchovního života. Jde o dlouhodobé putování na naší individuální duchovní cestě. Nabádá nás k hledání osobního žebříčku hodnot, meditacím nebo využívání přírody k rozvíjení duchovního života. Velmi mi pomáhá, když můžu každý večer před spaním zreflektovat svůj den, ohlédnout se za ním a uzavřít ho (bod z kategorie Duchovní zdraví v Liliové cestě).

I když jde o individuální stoupání po stezce, jsou zde nabídnuty i úkoly, které rozvíjí náš život ve společenství, například prostřednictvím organizování charitativní akce nebo přípravou duchovního programu pro ostatní RS z kmene.

Liliový kříž podobně jako Liliová cesta povzbuzuje k duchovnímu rozvoji. Zaměřuje se na prohloubení víry a křesťanského života v církvi. Učí nás, že máme poznávat své silné a slabé stránky, seznámit se s různými druhy modliteb nebo vést dialog o víře i v nevěřícím prostředí. 

Kudy se dát?

Získali jsme kompas, mapu i další vybavení. Máme tedy všechno, co na cestu potřebujeme. Ve skautském putování jde o mnohem více než o získávání dovedností a znalostí. Naše cesta je o hledání smyslu, poznávání sebe sama a rozpoznávání hodnot. Pravda, kterou se učíme objevovat, nám může být na cestě ukazatelem ke skautské dospělosti.

Dejte se na Liliovou cestu na: tinyurl.com/rklilzovacesta nebo se pusťte do plnění Liliového kříže: tinyurl.com/rkliliovykriz.

Lukáš Matějek – Panda

Je členem skautského odboru, týmů VLK Jasan a ČLK Hrádek. Rád v přírodě hledá to, co nás přesahuje.