Krojokapsy

Krojokapsy: Viki Renčová

Viki Renčová je členkou dvou oddílů v Západních Čechách. Nejvíce je ale vidět na velkých akcích – pomáhala na Národním jamboree a je tajemnicí na nadcházejícím Obroku.

Foto: Michal Dobeš – Dobi

Je i lektorkou na Zapalovači, což je kurz, který propojuje vedoucí různých dětských organizací. „Líbilo se mi, že jeden spolek měl vlastní ponča, na která si pak příšívali nášivky, které si sami vyráběli,“ popisuje kroje jiných organizací Viki.

Když mám na sobě kroj, tak si přijdu mnohem více jako součást skautské organizace. S krojem reprezentujeme a máme se v něm chovat zodpovědně.

Během dlouhých rituálů Viki zachraňuje bonbon

Levou část hrudi (ze strany čtenářstva) zdobí pět nášivek z akcí. „Jsou to pro mě nejvíc srdcovky a taky se mi nejvíc líbí. Jsou akce, který nemají pěkný nášivky. Obecně si myslím, že by nášivky z akcí neměly být moc velké, zbytečně pak zabírají místo.“

Pravou kapsu zdobí Březový lístek a lipové lístky, které v součtu dávají 15 let, a prozrazují, že jejich nositelka je skautkou už od svých šesti let. „Od mala jsem byla aktivní skautka a musela jsem být na každé schůzce, a to mi zůstalo i dnes,“ culí se Viki, když mluví o své činnosti. Kapsu zdobí „pouze“ čekatelský odznak. Viki momentálně nepředpokládá, že by se vrátila k činnosti v oddílu, takže hnědá lilie na kroji zůstane i v nejbližších letech. Jako svůj trik pro ukrácení dlouhých chvil během rituálů, kdy se na něco čeká, má vždy v kapse připravený bonbon.

• Minulou osobnost Krojokapes Kelišku si můžete přečíst zde.

Mezinárodní šátek je univerzální a reprezentativní

Jelikož Viki prošla různými oddíly, které mají rozdílné pohledy na nošení kroje, tak svůj styl vnímá jako velmi vlastní. Má dvě spletené šňůrky k píšťalce, červenou a bílou, protože v Sušici dostane bílou šňůrku každý, kdo se stane vedoucím. „Máme to jinak, než určuje krojový řád,“ vysvětluje Viki specifikum svého kroje.

Na pravém rukávu je přišitá nášivka ve tvaru kříže, která reprezentuje Skautskou otevřenou společnost (SOS). To byla parta kamarádů, která v Plzni nabízela program pro RS. „Jelikož se SOS rozpadla, tak vím, že bych si ji měla odpárat, ale mám ji nostalgicky ráda,“ dodává zpovídaná rangers.

Foto: Michal Dobeš – Dobi

„Líbí se mi, jak je univerzální a reprezentativní,“ popisuje Viki svůj nejoblíbenější mezinárodní šátek. Cípy šátku spojuje turbánek s jejím jménem, který dostala od kamarádky.

Kroj nejraději nosí pouze na nástupy a k táborákům, není příznivkyní nošení v průběhu celého dne. Kroj je pro Viki ona „slavnostní košile“, kterou nosí zastrčenou nejčastěji v sukni, protože je to „nejvíc praktická věc, protože si ji navlékneš přes cokoliv, když se spěchá.“

V Brně se věnuji na univerzitě médiím.

Roverské sloužím plním v Skautském institutu v Brně a Olomouci a Roverském kmeni.

Stále ještě zástupce vedoucího skautů v Lanškrouně.

Na sítích jako variace na @im.vyp